Лічильники з довільним модулем рахунку


Лічильники з довільним модулем рахунку мають значення М, що відрізняється від цілого ступеню числа 2. Прикладами таких лічильників можуть служити пристрої з M = 10; M = 12; M = 24; M = 60 і т. д. На практиці доводиться мати справу з лічильниками, призначеними для ділення частоти вхідних послідовностей імпульсів у сотні, тисячі і десятки тисяч разів, і далеко не завжди коефіцієнт ділення може бути кратним 2m (m – ціле число).

При побудові лічильників цього типу використовують такі способи:

· виключення зайвих станів;

· зворотного зв’язку;

· кратних модулів.

Найбільшого розповсюдження набув спосіб виключення зайвих станів. Його реалізація переважно здійснюється наступним чином:

· застосуванням попередньої установки лічильника;

· використанням примусового його обнуління.

На рис. 8.5 приведена схема лічильника, в якому попереднє завантаження початкового стану забезпечується через асинхронні S-входи Т-тригерів за допомогою логіки DD1…DD4 і керуючого входу РЕ (паралельного завантаження). Через входи D1 , D2 , D4 , D8 у лічильник може бути записаний будь-який двійковий код у діапазоні 00001111, значення якого буде зафіксоване на виходах Q1 , Q2 , Q4 , Q8 . Запис коду забезпечується до початку подачі вхідної послідовності імпульсів на С-вхід. Тому з моменту подачі вхідних імпульсів лічильник рахуватиме, починаючи не з нуля, а з занесеного коду.

 

Рис.8.5.

 

Кількість імпульсів N , що може бути подана на С-вхід лічильника до переповнення, обчислюється за формулою:

N = MD,

тобто з М станів лічильника виключається D перших станів.

 

На рис. 8.6 приведені умовні позначення двійкового лічильника (рис. 8.6, а) та лічильника з попередньою установкою (рис. 8.6, б).

На відміну від двійкового лічильника, в позначенні лічильника з попередньою установкою зображені входи D (D1 ÷ D8) і допоміжний вхід паралельного завантаження РЕ. Особливість таких лічильників полягає в тому, що при циклічній роботі після завершення кожного циклу необхідно перезаписувати початковий код. Крім того, необхідно враховувати, що двійковий вихідний код у такому лічильнику при D ≠ 0 не відповідає кількості імпульсів, поданих на вхід С.

 

Рис.8.6.

Незважаючи на це, лічильники цього класу знаходять широке використання. Як приклад, можна назвати блок адресації у мікропроцесорах. Вихідний двійковий код лічильника задає адресний простір, за яким процесор звертається до зовнішніх пристроїв та пам’яті. При необхідності переходу на нову програму в лічильник завантажується початкова адреса необхідної програми, і він починає формувати послідовно її адреси.

При використанні в якості віднімаючого, вихідний код лічильника зменшуватиметься від записаного, що широко використовується в різноманітних таймерах. При зменшенні коду до нуля наступним імпульсом лічильник встановиться в код 1111, якщо перед цим знову не буде записаний початковий код.

Примусове обнуління характеризується тим, що із загальної кількості станів М виключаються ті, які своїми значеннями перевищують встановлений модуль перерахунку MB . Якщо, наприклад, лічильник з M = 16 повинен мати MB = 12, то всі значення, котрі перевищують 12, повинні бути виключені. Тобто створення лічильника з модулем перерахунку MB досягається виконанням двох умов:

· обнуління лічильника при досягненні поточним кодом значення MB ;

· виключення всіх станів, що перевищують MB .

Перша умова забезпечується, якщо сигнал обнуління: R = MB .

Для лічильника з MB = 12 маємо: .

 

а
б
в
Рис.8.7

 

На рис. 8.7, а приводиться приклад схеми двійкового лічильника з MB = 12, а на рис. 8.7, б – часові діаграми, що пояснюють його роботу. Як витікає з часових діаграм, за зрізом дванадцятого вхідного імпульсу на виходах Q4 та Q8 з’являються одиничні сигнали, які створюють сигнал обнуління R усіх тригерів. Враховуючи те, що стан лічильника Q1 , Q2 , Q3 , Q4 = 0011 є короткочасним (він існує протягом часу обнуління тригерів лічильника). Його можна вважати перехідним і віднести до неробочих.

Таким чином функція виключення зайвих станів, яка забезпечує обнуління лічильника, виглядає наступним чином:

,

яка після мінімізації за допомогою карти Карно (рис. 8.7, в) прийме вигляд

.

Спосіб зворотного зв’язку використовується досить рідко. Особливість цього способу полягає у наступному. Припустимо, що лічильник містить у собі n тригерів. Виділимо з цієї групи меншу – з n2 тригерами, тоді n = n1 + n2 . У виділеній групі заводиться зворотній зв’язок так, щоб при появі одиниць на виходах тригерів перший тригер скидався в нуль. Тоді коефіцієнт перерахунку в цій групі становитиме , а загальний коефіцієнт перерахунку:

. (8.4)

Спосіб кратних модулів пояснюється схемою, що приведена на рис. 8.8.

Рис.8.8.

 

Лічильники СТ1, СТ2, СТ3 з модулями рахунку, відповідно, M1 , M2 , M3 з’єднані по входу паралельно, а їх виходи об’єднані елементом . Імпульс на виході з’явиться лише тоді, коли одночасно на виходах всіх лічильників з’являться вихідні імпульси. У такій схемі частота імпульсів вхідної послідовності fвх буде ділитися на коефіцієнт M = M1 M2 M3 , і частота вихідних імпульсів матиме значення:

. (8.5)



Дата добавления: 2016-09-26; просмотров: 3152;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.