Конкуренція та основні форми її прояву.
Конкуренцією називають суперництво у будь-якій сфері між окремими особами (конкурентами), які зацікавлені в досягненні однієї і тієї ж мети.
Конкуренти – це суперники-товаровиробники, що вибирають більш вигідні умови виробництва і реалізації продукції.
Ви вчити конкурентів – це з ясувати:
§ Хто є основними конкурентами (3-4 найнебезпечніших фірми).
§ Які методи конкурентної боротьби використовують.
§ Як споживачі реагують на маркетингові заходи конкурентів.
§ Яку товарну, цінову, комунікаційну політику проводять.
§ Сильні та слабкі сторони конкурентів.
§ Матеріальний та фінансовий стан, організаційна структура та менеджмент конкурентів.
§ Як конкуренти можуть зреагувати на програму маркетингу вашої
фірми.
Конкуренцією класифікують за різними ознаками.
А) Найпоширеніша – класифікація за типами ринків. Існує чотири типи ринків, що визначають можливості дій фірми у конкурентному оточенні: монополія олігополія, монополістична конкуренція та чиста конкуренція.
1) Монополія – ринок, на якому конкретний товар продає одна фірма, що дає змогу їй контролювати ринок та встановлювати ціни на товар (виробництво графіту, водопостачання). Антимонопольний комітет визнає монополістом підприємство, яке володіє більш, ніж 35 % ринку. АМКУ контролює процес встановлення цін монополістами. Існують природні монополії (електроенергія, водопостачання).
2) Олігополія – декілька фірм виробляють стандартизовані або різні за своїми параметрами товари та послуги (авіаперевезення, ринок ПММ). На олігополістичному ринку переважною є не цінова конкуренція, а лідерство за цінами. Величезне значення при цьому мають вміння оперативно реагувати на дії конкурентів та зміну факторів зовнішнього середовища.
3) Монополістична конкуренція – багато фірм на ринку продають схожі, не ідентичні товари, при цьому декілька фірм (до 10) контролюють левову частку ринку (переважна більшість харчової промисловості – ринок пива, молочних, горілчаних виробів тощо). Маркетингова стратегія на монополістичному ринку – це стратегія диференціації, акцент на окремих характеристиках товару, що мають відрізняти його в уяві споживачів від конкурентних товарів.
4) Чиста, або досконала конкуренція – багато фірм продають один і той же товар, але жодна з них не контролює ринок. Ціни визначає конкуренція. Приклад – майже вся продукція сільського господарства.
Б) класифікація конкуренції за формою прояву:
1) функціональна конкуренція – конкуренція між окремими товарами (наприклад, технічними засобами) для виконання однієї і тієї ж функції (трактор можна використовувати для виконання різних операцій, навіть в різних галузях);
2) видова конкуренція – конкуренція товарів, які призначені для задоволення однієї і тієї ж мети, але які відрізняються при цьому певними параметрами (наприклад, трактори з різними потужностями двигунів);
3) предметна конкуренція – конкуренція ідентичних товарів (технічні параметри тракторів майже співпадають, різниця – незначна; беруться до уваги інші аспекти – гарантія, сервіс тощо).
Інший підхід до класифікації конкуренції за формою прояву – це її поділ на:
1) конкуренцію бажання (фермер вирішує в яку галузь йому інвестувати капітал. Наприклад – в рослинництво);
2) товаро-родову (фермер вирішує, яку культуру вирощувати, який тип технології вибрати);
3) товаро-видову (фермер вирішує, який тип техніки придбати);
4) марки (фермер вибирає серед товарів-аналогів).
В) Портер виділяє п’ять сил конкуренції:
1) конкуренція в галузі (наявні конкуренти);
2) потенційні конкуренти (поява нових);
3) товари-замінники;
4) постачальники (їх здатність торгувати);
5) клієнти (їх здатність торгувати).
Г) класифікація конкуренції за способом впливу:
1) цінова конкуренція – застосовується за допомогою гнучкої цінової політики. Є пряма (споживач інформується про зміну ціни) і прихована цінова конкуренція (вводиться новий товар з кращими характеристиками, а ціна змінюється непропорційно);
2) нецінова конкуренція – надання споживачу більшої кількості послуг, мінімізація термінів поставки, зниження енергомісткості, залік зданого товару;
3) недобросовісна – демпінг (продаж товарів за цінами нижче
номінального (нормального) рівня); промисловий шпіонаж; переманювання
спеціалістів, які володіють виробничими секретами, випуск
підробних товарів, використання чужих товарних знаків (піратство), розповсюдження неправдивої інформації про конкурентів. Така форма конкуренції є руйнівною.
4) позитивно-спрямована – коли конкуренти знаходять способи співробітництва в області виробництва і маркетингу.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1767;