Нервова і гуморальна регуляція дихання та основні причини, які можуть викликати їх порушення
· Дихання регулюється нервовою і гуморальною системами. Центральний регулятор — дихальний центр.
· Дихальним центром називають сукупність нервових клітин, які розміщені в різних відділах центральної нервової системи і забезпечують координовану ритмічну діяльність дихальних м'язів (скорочення і розслаблення), що викликає почергово вдих і видих, та пристосування дихання до змін умов зовнішнього і внутрішнього середовища організму.
· Ще в давнину було відомо, що пошкодження спинного мозку нижче довгастого призводить до смерті.
· У 1812 р. Лєгаллуа (шляхом перерізання мозку у птахів), а в 1842 р. Флуранс — дали пояснення цьому факту і навели експериментальні докази місцезнаходження дихального центру в довгастому мозку.
· М.О. Миславський (1885) встановив, що дихальний центр розміщеннй в ретикулярній формації довгастого мозку, в області дна IV шлуночка, являється парним; розділив, центр на два — центр вдиху (інспіраторний) та центр видиху (експіраторний).
· Автоматія дихального центру зумовлюється нервовими імпульсами, які поступають із нервових закінчень легень, судин, м'язів, а також і тих, котрі приходять із вище розміщених відділів центральної нервової системи, в тому числі і кори півкуль головного мозку. Тому дихальними рухами ми можемо керувати (прискорити або сповільнити дихання).
· Крім ритмічної зміни вдиху видихом дихальний центр здійснює замикання деяких дихальних рефлексів, таких як:
— затримка дихання під час занурення тіла у воду;
— захисні рефлекси кашлю і чхання.
· Дихальний центр також регулює роботу м'язів гортані, котрі узгоджують, ковтання з диханням.
· Гуморальна регуляція дихання:
— нейрони дихального центру чутливі до вуглекислого газу;
— якщо в крові, котра омиває дихальний центр, є надлишок СО2 — збудливість дихального центру зростає і дихання стає більш частим і глибоким (як наслідок — вміст СО2 у крові нормалізується);
— якщо СО2 в крові мало, то це, навпаки, викликає гальмування дихання;
— при фізичних навантаженнях м'язи виконують посилену роботу і кількість СО2 в крові зростає, що стає однією із причин поглиблення і посилення дихальних рухів під час роботи (працюючі м'язи краще забезпечуються киснем).
· Гуморальна регуляція дихання, яка діє разом з нервовою системою. В зв'язку з цим кажуть про нервово-гуморальну регуляцію.
Рис. 89. Загальна схема центральних і периферичних факторів, що впливають на дихання
Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 498;