Процентний склад газових сумішей


Будова і функції легень, їх розташування в організмі людини

· Легені являють собой парний орган. Ліва і права легені займають майже всю грудну порожнину. Права легеня більша за об'ємом і складається з трьох долей, ліва — з двох долей. На внутрішній поверхні легень знаходяться ворота легень, через які проходять бронхи, нерви, легеневі, артерії, .легеневі вени, нерви і лімфатичні судини.

· Зовні легені вкриті сполучно-тканинною оболонкою — плеврою, яка складається з двох листків: внутрішній листок зростається з повітроносною тканиною легені, а зовнішній — із стінками груд­ної порожнини.

· Між листками знаходиться простір — порожнина плеври. Поверхні обох оболонок дуже гладкі і ковзкі, постійно зволожуються. Тому в нормі не відчувається їх тертя під час дихальних рухів. У плевральній порожнині тиск на 6-9 мм рт. ст. нижче від атмосферного. Все це сприяє рухам легень під час актів вдиху і видиху.

       
   
 
 

 

 


Рис. Схема будови дихального апарату людини: а - загальний вигляд; б - функціональна одиниця легень — ацинус.

· Функції легенів:

1) газообмінна;

2) мовна;

3) гемодинамічна;

4) метаболітична;

5) видільна;

6) захисна, тощо.

Альвеоли

· Чергуючи вдих і видих, людина вентилює легені, підтримуючи в альвеолах відносно постійний газовий склад. (Див, табл. ).

Процентний склад газових сумішей

Повітря О2 СО2 Азот та інертні гази
— атмосферне 20,93 0,03 79,04
— видихуване 16,0 4,5 79,5
— альвеолярна газова суміш 14,0 5,5 80,5

· Альвеоли — легеневі міхурці, які представлені тонким шаром плоского епітелію;

— густо оплетені капілярами;

— утворюють закінчення бронхіол.

· Функція:

— збільшують площу дихальної поверхні;

— здійснюють газообмін між кров'ю і легенями.

· Бронхіоли закінчуються альвеоляр­ними ходами, на стінках яких знаходяться легеневі пухирці, або альвеоли. Діаметр альвеол 0,2-0,3 мм. Стінка альвеоли складає­ться із одного шару плоского епітелію і тонкого шару еластичних волокон. Альвеоли вкриті густою сіткою кровоносних капілярів, в яких відбувається газообмін. Вони утворюють дихальну (га­зообмінну) частину легень, а бронхи — повітроносний відділ. У ле­генях дорослої людини близько 300-400 млн альвеол, їхня поверх­ня складає 100-150 м2, тобто загальна поверхня легень в 50-75 разів більша, ніж уся поверхня тіла людини.

· Як видно із табл. , склад альвеолярної газової суміші від­різняється від атмосферного і видихуваного повітря. Це по­яснюється тим, що при вдиханні в альвеоли поступає повіт­ря повітроносних шляхів (тобто видихуване), а під час ви­диху, навпаки, до видихуваного (альвеолярного) повітря домішується атмосферне, що знаходиться в повітроносннх шляхах (об'єм мертвого простору).

· В легенях кисень із альвеолярного повітря переходить в кров, а вуглекислий газ із крові поступає в легені шляхом дифузії через стінки альвеол і кровоносних капілярів, за­гальна товщина яких складає близько 0,4 мкм.

· Напрям і швидкість дифузії визначаються парціальним тиском газу, або його напруженістю.



Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 537;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.