Рідкі змащувальні матеріали
Рідкі змащувальні матеріали (масла) використовують при швидкостях більших 5 м/с.
В наш час для змащування машин використовують масла мінерального (нафтові), органічного (рослинного або тваринного) походження та синтетичні.
Нафтові та синтетичні масла використовують у пристроях, які не контак-тують з оброблюваним продуктом. При можливості потрапляння мастила в об-роблюваний продукт використовують рослинні або тваринні мастила (бавовни-кове, соняшникове та ін.).
До переваг рідких мастил відносять:
можливість їх використання в швидкохідних механізмах з великою від-носною швидкістю поверхонь тертя, а також при високих і низьких температу-рах;
можливість заміни мастила без розбирання механізмів, що змащуються, і пристроїв;
можливість охолодження зони тертя при проточній системі змащування і охолодження самих мастил;
більш висока різноманітність у виборі змащувальних матеріалів;
можливість використання контрольних та фільтруючих пристроїв у сис-темі змащування.
Згідно з ГОСТ 17479.4-87* рідкі мастила маркірують таким чином: І буква (І) означає, що масло індустріальне; ІІ буква (Л, Г, Н, Т) означає приналежність мастила до групи за призначенням; ІІІ буква (А, В, С, Д, Е) означає приналеж-ність мастила до групи за властивостями; цифри дві і більше означають належ-ність мастила до класу по в’язкості.
Інші букви маркування означають: Л – легко навантажені елементи; Г – гідравлічні системи; Н – напрямні ковзання; Т – тяжко навантажені елементи (зубчасті, черв’ячні передачі та ін.).
Треті букви маркування означають нафтові мастила за наступними екс-плуатаційними властивостями:
А – без присадок для устаткування, робота котрих не вимагає особливих вимог до мастила;
В – з антиокислювальними і антикорозійними присадками для устат-кування, робота якого вимагає підвищених вимог до цих властивостей;
С – з антикорозійними. антиокислювальними. антизадирними присадками для устаткування, умови роботи якого вимагають підвищених вимог до цих властивостей;
Д – теж саме що і у попередньому випадку тільки з більш жорсткими ви-могами до цих властивостей;
Е – з антиокислювальними, антикорозійними, антизадирними і проти-скачковими присадками для устаткування з підвищеним вимогами до цих влас-тивостей масла.
Цифри означають клас в’язкості мастила. Згідно з ГОСТ 17479.4-87* існу-ють 18 класів мастил (2, 3, 5, 10, 15, 22, 32, 46, 68, 100, 150,…, 220, 320,…, 1000, 1500) по в’язкості в мм2/с.
Мастила характеризуються кінематичною в’язкістю (мм2/с) і умовною в’язкістю (ºВУ). Кінематична в’язкість зв’язана з умовною в’язкістю залеж-ністю , де під назвою градусів Енгера ( ) ви-користовуються в ФРГ, в Англії – в секундах Ретфруда (R), а в США – в секун-дах Сейболта (SU).
Крім цього, згідно з указаним ГОСТ, мастила характеризуються темпера-турою згущення і температурою спалахування. Температура згущення – це тем-пература за якої мастило, поміщене у пробірку діаметром 15 мм, втрачає теку-чість при нахилові її на кут 45˚, а температура спалахування – це температура при якій над поверхнею мастила утворюються пари, що можуть спалахнути.
Рідке мастило вибирають за класом кінематичної в’язкості, температурою згущення та температурою спалахування.
Для рідких мастил використовують два способи змащування: централізо-ваний і індивідуальний.
Централізований спосіб змащування використовують, якщо для більшості точок змащування можливе використання однієї марки мастила. Таку ситуацію створюють на стадії проектування і виробництва устаткування. Така система складається з насоса, фільтра, системи комунікацій, та розподільчих пристроїв, потокопоказчика для контролю роботи системи, а також збірника мастила для подачі його до насоса. Подача масла до точок змащування може бути як непе-рервною, так і періодичною.
При індивідуальному способі змащування використовують пристрої (кор-пуси, картери і ін.) для занурення обертових деталей в масло, а також маслянки для рідких мастил (з запірною голкою, ґнотових, з поворотною кришкою та ін.).
Наявність масла контролюють за допомогою маслопоказників.
Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 379;