Устаткування для отримання масла какао випресовуванням


Для виготовлення шоколадних виробів потрібна велика кількість масла какао, яке отримують шляхом пресування на гідравлічних пресах періодичної дії під тиском 40…55 МПа і температурі 90…95 ˚С. Підвищення температури какао–тертого до більш високих значень (більш 100 ˚С) призводить до утво-рення “горілого” присмаку какао–масла. Отриманий у процесі пресування твер-дий залишок, який називають какао–макухою, з вмістом масла какао – 8–15% подають на подальше подрібнення у порошок какао.

Тепер для отримання масла какао використовують пресові установки з вертикальними і горизонтальними пресами.

Вертикальні преси бувають: з ручним управлінням, двома комплектами чаш для пресування і ручним вивантаженням какао-макухи; з автоматизованим циклом пресування, одним комплектом чаш і механізованим вивантаженням ка-као-макухи.

Горизонтальні преси бувають тільки з автоматичним циклом пресування і механізованим вивантаженням какао-макухи.

Вертикальні преси менш продуктивні, тому що їх розміри обмежені висо-тою приміщення, ніж горизонтальні. Вертикальні преси мають не більше 6–ти чаш, тоді як горизонтальні – 12. Крім того, у вертикальних пресах пресування відбувається під меншим (40–45 МПа) тиском, ніж у горизонтальних.

Найбільшого поширення набули вертикальні 6–ти чашеві преси 450-N з напівавтоматичною системою управління, а також горизонтальні 12–чашові преси марок 1450/1 і 1450 фірми “Шокотех”, СРН-12-18 фірми “Баумейстер” (Німеччина) і POV-540-2 фірми “Карле е Монтанарі” (Італія), та ін.

Розглянемо схему установки з горизонтальним пресом (рис. 114,а).

Какао–терте подається з темперуючого збірника 1 насосом 2 крізь сітчас-тий фільтр 3 і зворотний клапан 4 у поршневий дозатор 5. Поршень дозатора під дією какао–тертого підіймається до тих пір, поки контакт 6 не вимкне на-сос. Завдяки зворотному клапанові 4 какао–терте не полишає циліндр дозатора. У цей час золотниковий механізм 16 вмикає подачу масла багатоскальчастим насосом 17 у циліндр 7, поршень якого перемішує поршень дозатора 5 вниз і подає порцію какао–тертого по матеріалопроводові 8 у чаші преса 9. Золотник припиняє подачу масла у поршень 7 і вмикає його подачу у пресуючий циліндр 10, плунжер якого під дією масла переміщує чаші відносно пуансонів, вико-нуючи стискування какао–тертого і пресування масла. Масло з чаші витікає у лоток 11, а з нього напрямляється у збірний бак 12. Після закінчення циклу пре-сування золотник 16 перемикає подачу масла у гідроциліндри 14 повернення чаш у вихідне положення. Чаші відкриваються і какао-макуха вивантажується


на вібротранспортер 13 і виводиться з преса. Прес зупиняється у відкритому по-ложенні. Робітник повинен перевірити, чи відсутня макуха у чашах, і натиснути кнопку “пуск”. Чаші закриваються і цикл пресування повторюється.

У пресах інших фірм замість вібротранспортера використовують транс-портери з металевою стрічкою.

На рис. 114,б показана послідовність виконання технологічних операцій пресування какао–тертого. Чаші преса (позиція І) закриті з лівого боку тильною частиною пуансона 30 передньої чаші, а з правого власним пуансоном. Тильна і основна частина пуансонів мають порожнини, закриті сітками. Завантаження чаші відбувається крізь зворотний клапан 4. Після заповнення плунжер (по-зиція ІІ) переміщує чашу зліва направо, насуваючи її на пуансон. Відбувається стискування какао–тертого, масло какао випресовується крізь сітки і порожни-ни в пуансонах назовні, а тиск через пуансон передається на інші чаші. При цьому пружини, які знаходяться між чашами і пуансонами, стискуються. Після закінчення процесу пресування під дією поршнів повернення чаш у вихідне по-ложення чаші і пуансони рухаються назустріч один одному (позиція ІІІ), утво-рюється вільний проміжок між пуансоном попередньої чаші і даною чашею, куди виштовхується макуха. Чаші фіксуються у відкритому положенні, макуха падає на транспортер. Після перевірки чаш і звільнення їх від решток макухи робітник вмикає привод розподільних валів, чаші і пуансони звільнюються і під дією пружин 31 закриваються (позиція IV), після чого знову виконуються опе-рації, показані в позиції І.

Масло у гідравлічній системі преса циркулює під дією вертикального (рис. 114,в) або горизонтального багатоскальчастого насоса, які мають по 3 або 4 скалки. Скалки 21 приводяться у зворотно–поступальний рух від ексцент-риків 18 за допомогою шатунів 19 і повзунів 20, зв’язаних зі скалками. Крізь клапан 24 по трубі 23 відбувається всмоктування масла з бака, а крізь клапан 25 – його подача у гідравлічну систему преса. Під час руху скалки уверх масло всмоктується у циліндр насоса 22, а при рухові униз – нагнітається у систему преса. Усі скалки насоса працюють, коли ввімкнуті всі електромагніти 29. У цьому випадку лівий край важеля 28 і важіль 26 опущені вниз і клапан 24 може вільно закриватись. Після вимкнення частини або всіх електромагнітів важелі 26 підіймають клапан 24 у верхнє положення і масло вільно стікає по трубі 23 у бак і не нагнітається у гідравлічну систему преса. Спочатку вмикаються скалки низького тиску, а потім після досягнення граничного значення тиску у системі. скалки високого тиску.

Під час експлуатації пресів необхідно пильнувати за тим, щоб чаші запов-нювались рівномірно і повністю, щоб не залишались у них частини макухи, щоб проводився своєчасно планово–попереджувальний ремонт для забезпечен-ня мінімальних зазорів у з’єднаннях і запобігання витіканню масла у системі тиску.

Продуктивність пресів по какао–маслу в залежності від марки складає від 127 до 360 кг/год при потужності електродвигунів насосів від 5 до 15,5 кВт. Тривалість пресування 20–30 хв. Технічні характеристики деяких, найбільш по-ширених, пресів наведені у табл. 45.

Таблиця 45

Технічні характеристики пресів

Показники Тип преса
1450; 1450/1 фірми “Шокотех” POV-540-2 фірми “Карле е Монтанарі” СРН-12-18 фірми “Баумейстер”
Продуктивність по маслу какао, кг/год 380*
Кількість чаш, шт.
Внутрішній діаметр чаші, мм
Внутрішня висота чаші, мм
Граничний тиск робочої рідини, МПа
Граничний тиск на какао-макуху, МПа 83,4
Габаритні розміри, мм: довжина ширина висота
Маса преса, кг

*Залежить від залишкової маслянистості какао-макухи. Цифра 380 відповідає 10% вмістові жиру.

 



Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 326;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.