Самоосвіта дорослих у системі неперервної освіти


Самоосвіта - одна з найактивніших і гнучких форм набуття знань у системі неперервної освіти будь-якого педагога. Самоосвіта - це здатність людини працювати над собою, переробляти саму себе, усвідомлювати та визнавати свою недостатню підготовленість.

На сучасному етапі, коли підвищення кваліфікації стає складовою системи неперервної освіти професійних кадрів, фахівець не може задовольнятися періодичними курсами підвищення кваліфікації, епізодичними лекціями та семінарами, а повинен самостійно та наполегливо займатися самоосвітою - найважливішою формою неперервного вдосконалення своєї професійної кваліфікації.

Підвищення кваліфікації повинно мати неперервний і водночас комплексний характер. Неперервне підвищення кваліфікації як послідовне досягнення більш високого рівня професійної компетентності здійснюється у великій безперервно функціонуючій соціально-педагогічній системі, яка включає ряд взає­мопов'язаних елементів.

Система підвищення кваліфікації, як показують наукові дослідження, повинна базуватися на таких основних положеннях:

1. Неперервність, системність, систематичність і обов'язковість підвищення загальноосвітнього і професійного рівня, а також рівня загальної культури протягом усього періоду професійної діяльності.

Реалізація цього принципу забезпечується обов'язковим навчанням усіх фахівців на курсах різних ступенів кваліфікації. У міжкурсовий період підвищення кваліфікації проводиться головним чином шляхом самоосвіти, участі в роботі семінарів, шкіл передового досвіду, творчих груп, епізодичних заходах (конференціях, симпозіумах).

Слід зазначити, що переважну роль у підвищенні кваліфікації має відіграти самоосвіта, тому основне завдання курсової системи полягає перш за все не в тому, щоб "осягнути неосяжне" та озброїти фахівця сумою готових знань, а в тому, щоб стати ви­хідним пунктом для подальшої самостійної роботи. Курси повинні стати "організатором" самоосвіти в міжкурсовий період. Це забез­печить неперервність у системі підвищення кваліфікації.

2. Наступність і диференційований підхід у підвищенні ква­ліфікації передбачає врахування характеру базової освіти, стажу роботи, рівня професійної кваліфікації, індивідуальних інтересів (результати діагностування).

Наступність підвищення кваліфікації може бути представ­лена основними етапами:

І етап-підготовчий, або етап загальної адаптації. Основні завдання І етапу: адаптація знань, одержаних у вузі, в плані їх практичного застосування; визначення свого місця і ролі в колективі; поповнення одержаних і засвоєних нових знань в умовах самостійної професійної діяльності; ознайомлення із практикою реалізації актуальних проблем.

// етап -етап удосконалення професійної кваліфікації молодого спеціаліста (тривалість до 5 років).

Основні завдання II етапу: соціально-професійна адаптація та вдосконалення професійної діяльності; формування стилю роботи; формування функціональних навичок професійної діяльності; збагачення базових знань; усвідомлене вивчення актуальних проблем науки і техніки.

ІІІ етап – удосконалення професійної компетентності.Основний зміст ІІІ етапу полягає в осмисленні нових досягнень НТР і соціального прогресу; в науковому практичному аналізі діяльності; у поповненні теоретичних знань з метою вста­новлення функціональних компонентів професійної діяльності; у творчому підході до вирішення виробничих завдань, проблем.

Зміст наступних етапів (їх умовно можна назвати етапами подальшого вдосконалення професійної компетентності) полягає в глибшому вивченні актуальних питань різних галузей науки, техніки та передового досвіду.

3. Актуалізація підвищення кваліфікації, застосування форм і методів активного навчання (проведення ділових ігор, організація виробничих ситуацій, написання рефератів, курсових робіт; стиму­лювання творчих пошуків). Підвищення кваліфікації має орієнтувати спеціалістів на творчі пошуки, вчити їх аналізувати свою професійну діяльність, розробляти конкретні рекомендації щодо по­дальшого вдосконалення своєї діяльності.

4. Єдність і взаємозалежність, наступність усіх ланок сис­теми підвищення кваліфікації. У реалізації цього принципу особливе значення має зміст і структура самоосвіти.

Розуміючи самоосвіту як цілеспрямовану самостійну діяльність особистості з удосконалення наявних і засвоєння но­вих спеціальних (фахових) знань та їх творчого використанню у процесі практичної діяльності, її слід розглядати як важливий ком­понент у системі неперервного підвищення професійної компе­тентності, як ланку, яка пов'язує окремі етапи курсової підготовки з іншими організаційними формами навчання. У зв'язку із цим можна виділити такі різновиди самоосвіти.

а) самоосвіта у період навчання на курсах (вивчення першоджерел, літератури, підготовка до семінарів, заліків, до участі у конференціях, рольових іграх; підготовка курсових робіт; виконання докурсових і післякурсових завдань і т.ін.);

б) цілеспрямована робота із самоосвіти, пов'язана з підготовкою до виконання виробничих завдань чи конкретних заходів (конференцій, бесід, семінарів, нарад, бесід з колегами тощо);

в) самоосвіта, пов'язана з удосконаленням рівня політичної. культурної, спеціальної підготовки, вивченням, узагальненням і втіленням у практику передового досвіду та досягнень науки і техніки.

Усвідомлення фахівцем змісту функцій самоосвіти відкриває шлях до цілеспрямованого і науково обгрунтованого здійснення процесу самостійного підвищення професійної кваліфікації.

В умовах становлення системи неперевної освіти можна виділити цілий ряд шляхів професійного вдосконалення і розвитку, які однаковою мірою можуть бути використані кожним фахівцем. і можна говорити про численність функцій цього процесу. Назвемо основні з них:

- розширення можливостей неперервної освіти фахівців будь-якого профілю, перманентність їх освітнього й інтелектуального творчого зростання;

- подолання різних видів функціональної неграмотності (еко­логічної, культурної, технічної, економічної, лінгвістичної, комп'ютерної та ін.);

- підготовка до професійної діяльності, перепідготовка, підвищення кваліфікації, перекваліфікація;

- стимулювання і розвиток пізнавальних інтересів фахівця, його пізнавальної активності;

- розвиток творчих здібностей, інтенсифікація духовного, культурного життя, підвищення загальної і професійної культури.

Залежно від змісту і мети вдосконалення та розвитку осоті і ості фахівця можна виділити такі напрямки:

загальнокультурний, загальноосвітній (збагачення пізнавальних здібностей і наукової картини світу, поглиблення світосприйняття, задоволення духовних потреб у різноманітних галузях знань, перш за все з літератури, мистецтва, культури);

професійний, підвищення кваліфікації і перекваліфікація (підвищення професійної компетентності, професійне зростання, одержання нової професійної освіти за здобутим чи суміжним фахом, оволодіння професійними технологіями);

гуманітарний (активізація духовних потреб педагога, його емоційний розвиток, вивчення мов, оволодіння знаковими системами культури);

національно-культурний (оволодіння культурно-історич­ним досвідом свого народу, його традиціями, звичаями та обрядами, формування національної свідомості);

суспільний (розширення сфери компетентності і відповідальної участі в житті школи і суспільства);

• соціально-економічний (підвищення ділової активності та якості відносин у сфері педагогічної праці, оволодіння нормами права, соціальної педагогіки і психології");

соціально-політичний (поліпшення виконання соціальних ролей і підвищення культури спілкування);

прикладний (оволодіння прикладними знаннями та вміннями із вдосконалення особистості, її психічного і фізичного здоров'я, задоволення різнобічних інтересів) тощо.

У системі підготовки професійних кадрів у країні має бути певна структура професійної освіти і різноманітність форм альтернативної освіти. Це можуть бути:

традиційні форми - вищі навчальні заклади ІІ-ІУ рівнів акредитації, університети, курси підвищення кваліфікації при інститутах післядипломної підготовки і при ФПК, семінари, конференції, лекції і т. ін.;

нестандартні (мобільні) форми — науково-освітні гуртки, творчі групи і навчальні центри, народні університети, любительські об'єднання, освітньо-пізнавальні екскурсії і тощо;

самоосвіта (керована і спонтанна).

Усе це дозволить фахівцеві завдяки різноманітності форм здійснювати вільний вибір навчального закладу, реалізувати свої індивідуальні освітні потреби.

Структура професійної освіти і різноманітних форм альтер­нативної освіти є складним динамічним комплексом і об'єднує величезну кількість диференційованих освітніх закладів, які ча­сто створюються на базі вже функціонуючих традиційних навчаль­них структур, мають різний ступінь автономності і самостійності і надають допомогу тим, хто навчає, щодо можливості вільного вибору змісту і форм навчання, способів розвитку. Розгалужена мережа освітніх структур для реалізації освітніх потреб залежно від індивідуальних запитів, інтересів, здібностей, установок і ціннісних орієнтацій особистості сприятиме неперервній соціальній інтеграції тих, хто навчається (у даному випадку вчителів), із суспільством, яке постійно розвивається.

Адаптованість структур і форм до особливостей регіону; орієнтованість програм на швидкі зміни, розвиток знань, актуальність інформації; можливість забезпечення слухачам самостійності у виборі навчальних програм, форм і методів навчання; різноманітність програм для колективного, групового й індиві­дуального процесу навчання, а також орієнтація на індивідуалі­зацію будуть сприяти розширенню можливостей неперервної освіти вчителів.

Критерієм рівня освіти, одержаної у різних формах системи неперервної освіти, має стати професійна компетентність у широкому значенні цього слова. Відмінність між традиційними і нетрадиційними формами освіти повинна мати лише умовний характер. Неважливо, яким чином здобуті знання, уміння і навички вчителем, важливо лише, щоб вони у нього були, а реальний рівень компетентності повинен бути визнаний документально (скажімо, це можна зробити під час атестації).

Усі напрямки, про які йшлося, взаємно переплітаються, до­повнюють один одного, хоча і не вичерпують усіх існуючих можливостей неперервного процесу вдосконалення і професійного становлення учителя.

 



Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 206;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.067 сек.