Глава 22. Додаткові системи автоматики і телемеханіки


 

22.1. Автоматична локомотивна сигналізація

 

22.1.1. Призначення та класифікація систем автоматичної локомотивної сигналізації

Автоматична локомотивна сигналізація (АЛС) призначена дня підвищення безпеки руху поїздів, збільшення пропускної спроможності залізничних ліній і поліпшення умов праці локомотивних бригад. Пристрої АЛС здійснюють передачу сигнальних показань колійних світлофорів в кабіну машиніста. Систему АЛС доповнюють пристроями перевірки пильності машиніста й контролю швидкості поїзда, а в найбільш досконалих системах пристроями автоматичного регулювання швидкості. Автоматична локомотивна сигналізація з автостопом здійснює гальмування поїзда у випадках підвищення допустимої швидкості руху або не підтвердження машиністом пильності.

Сигнальні показання на локомотив можуть передаватися в певні моменти при русі поїзда (точково) або безперервно на всьому шляху прямування. В точкових системах (АЛСТ) можуть бути використані механічний, оптичний, індуктивний та інші способи передачі інформації. В безперервних системах (АЛСН) як каналу зв’язку між колійними та локомотивними пристроями використовують рейкові кола і шлейфи, прокладені між рейками.

Точкові канали зв’язку застосовуються головним чином для регулювання руху поїздів на ділянках без АБ, де немає можливості мати безперервний зв’язок з рейковим колом. Разом з тим ці канали зв’язку можуть використовуватися спільно з безперервними каналами для розширення обсягу переданої на локомотив інформації, що особливо важливо при проектуванні швидкісного і надшвидкісного руху. Наприклад, для передачі повідомлення про входження поїзда в криву або вихід з неї.

У безперервних системах АЛС з використанням для кодування інформації числовий код або фазо-модульовані сигнали (система АЛС-ЕН) зв’язок між колійними пристроями підтримується в будь-якій точці шляху. Приймальні пристрої локомотива зв’язуються індуктивно з колійними передавальними пристроями за допомогою магнітного поля, утвореного навколо рейок змінним сигнальним струмом, що протікає по ним. Тому безперервний канал зв’язку найзручніше утворюється при АБ з РК. У деяких випадках для індуктивного зв’язку локомотивних приймальних пристроїв з колійними передавальними пристроями використовуються спеціальні хвилеводи, покладені вздовж рейок, як це зроблено на надшвидкісних ділянках залізниць в Японії.

 

 

22.1.2. Технологічні алгоритми безперервних систем АЛСН

 

Система АЛСН представляє сукупність колійних і локомотивних пристроїв (рис. 22.1.1). Колійні пристрої забезпечують формування та передачу кодованого струму (кодів) в рейкове коло назустріч руху поїзда. До них відносяться: датчик колії (ДК), що включає аппаратуру кодування рейкового кола, шифратор Ш, який формує кодові сигнали в залежності від числа вільних блок-ділянок та колійний передавач КП, який посилає закодовані електричні сигнали в рейкове коло.

 

 

 

 


РБ
ЛИ
(ЛС)

           
     
 
 

 


АС
ЕПК

           
     

 


ПШ
Д
КЧ
СК
vдоп

       
   

 


ГМ

           
   
 
     
 
 


ДК
ЗР
vдоп

РБ vф

КЛ ПК


код З, Ж або КЖ

 


Рис. 22.1.1. Структурна схема АЛСН з контролем пильності машиниста і швидкості потягу

 

В провідних системах автоблокування і системах електричної централізації кодування рейкових кіл починається з заняттям ділянки потягом. У кодових системах АБ апаратура кодування є спільною як для автоблокування, так і для АЛСН.

Локомотивні пристрої забезпечують прийом і дешифрування сигналів, а також включення на локомотивному світлофорі сигнальних показань.

На локомотиві перед першою колісною парою на висоті 150 мм від головки рейки підвішують приймальні котушки ПК. Змінний кодовий струм, що протікає під прийомними котушками локомотива, створює навколо кожного рейки змінне електромагнітне поле, яке охоплює приймальні котушки і наводить в кожній з них електричний сигнал, який поступає на вхід локомотивного приймача ЛП. Дешифратор Д за ознаками прийнятого сигналу виділяє передану інформацію, яка передається в блоки контролю пильності КП, контролю швидкості КШ, управління локомотивним індуктором УЛІ. Блок УЛІ впливає на локомотивний індикатор ЛІ, на якому відображається прийнята інформація для візуального сприйняття машиністом М. В простішому випадку ЛІ є локомотивний світлофор ЛС.

При кожній зміні сигнального показання КП впливає на вимірювач контрольного часу КЧ, що відраховує певний період часу (приблизно 6 с). Протягом цього часу включається акустичний сигнал АС, і машиніст повинен встановленою дією (натисканням рукоятки або кнопки пильності РБ) підтвердити свою пильність, після чого АС вимикається і відновлюється початковий стан пристроїв КП. Підтверджуючи пильність, машиніст бере на себе відповідальність з управління гальмами поїзда. Якщо протягом 6 с після зміни сигнального показання рукоятка пильності не натиснута, спрацьовує зривний клапан СК, що впливає на гальмівну магістраль ГМ. Здійснюється екстрене гальмування потяга, яке не можливо скасувати натисканням РБ або іншим способом.

Зривний клапан СК, що впливає на гальмівну магістраль ГМ, вимірювач контрольного часу КЧ та акустичний сигнал АС складають вузол автоматичного управління гальмами, який називається електропневматичним клапаном ЕПК.

Вимірювач швидкості ВШ працює від датчика, пов’язаного з колесом локомотива КЛ, вимірює фактичну швидкість поїзда vф, яка порівнюється з допустимою vдоп блоком контролю швидкості КШ.

Якщо vфvдоп, блок КШ впливає на ЕПК так само, як і блок КП. При цьому контроль пильності здійснюється в залежності від прийнятих зі шляху кодових сигналів АЛС і фактичної швидкості поїзда (ЗР - зрівняльний резервуар).

Технологічний алгоритм системи АЛС залежить від її досконалості та обсягу переданої інформації.

Відповідно до швидкісними принципами на лініях з автоблокуванням пристрої АЛС повинні давати інформацію про дозволеної швидкості руху, відповідну показаннями колійних світлофорів, до яких наближається поїзд.

В експлуатованої на залізницях СНД системі АЛС числового коду використовують ті ж кодові сигнали (КЖ, Ж і 3), що і в числовому кодовому автоблокування. При цьому локомотивний світлофор дає чотири сигнальних показання (рис. 22.1.2): зелений 3 вогонь при наближенні до колійного світлофора із зеленим вогнем; жовтий Ж при наближенні до світлофора з жовтим вогнем; жовтий над червоним КЖ при наближенні до закритого колійного світлофора; червоний вогонь після проїзду колійного світлофора, а також у всіх випадках після припинення прийому кодових сигналів КЖ. Крім цих показань, локомотивний світлофор сигналізує також білим вогнем про припинення дії АЛС при русі поїзда по коліях, не обладнаним пристроями для передачі сигналів АЛС. Білий вогонь загорається при відсутності кодових сигналів, якщо перед припиненням прийому сигналів передавався кодовий сигнал був 3 або Ж, наприклад, при вступу поїзду на колію, що не обладнання пристроями для передачі сигналів АЛС. У цьому разі білий вогонь вказує на те, що сигнальні показання з колії на локомотив не передаються, і машиніст повинний керуватися показаннями колійних світлофорів.

а)

 


Показання локомотивного світлофора  
Кодовий сигнал З Ж КЖ -

 

б)

 


Показання локомотивного світлофора  
Кодовий сигнал З З Ж КЖ -

 

Рис. 22.1.2. Ув’язка показань колійних і локомотивних світлофорів:

а) – при трьохзначному автоблокуванні;

б) – при чотирьохзначному автоблокуванні

 

Технологічний алгоритм числової системи АЛСН на залізничніх дільницях з тризначним автоблокуванням забезпечує двоступінчастий контроль швидкості і контроль пильності машиніста, який полягає в одноразовому натисканні рукоятки пильності при зміні сигнальних показань на локомотивному світлофорі, крім перемикання на зелений вогонь, і періодичному через 20 – 30 с при наближенні поїзда до світлофора з жовтим показанням з перевищенням швидкості руху на жовтий вогонь або при наближенні поїзда до закритого світлофора з допустимою швидкістю проїзду червоного вогню, що перевищує швидкість службового гальмування (10 км/год).

При зеленому вогні локомотивного світлофора пристрої АЛС не впливають на гальмівну систему поїзда, допускається максимальна швидкість руху рухомого складу. При вступі на блок-ділянку перед колійним світлофором з жовтим вогнем (зміна сигналу АЛС з 3 на Ж) за допомогою блоку КП (см. рис. 20.4.1) забезпечується вимога одноразового натискання рукоятки пильності незалежно від фактичної швидкості поїзда. Надалі при русі по блок-ділянці і жовтому вогні на локомотивному світлофорі блоком КШ здійснюється порівняння фактичної vф і допустимої vдоп швидкостей руху поїзда. Якщо vф < vдоп, машиніст веде поїзд без використання пристроїв АЛСН. Якщо vфvдоп, то блок КШ забезпечує періодичний контроль пильності машиніста, який повинен натискати рукоятку пильності через 20 – 30 с. В іншому випадку після попереджувального акустичного сигналу включається екстрене гальмування. Швидкість контролю пильності vж = 50 км/ч для вантажних поїздів, vж = 80 км/ч для пасажирських..

Підтверджуючи пильність, машиніст повинен вжити заходів щодо зниження швидкості з таким розрахунком, щоб пройти шляхової світлофор з жовтим вогнем із швидкістю не більше vж. Якщо фактична швидкість не буде знижена до цього значення, то після проходження колійного світлофора з жовтим вогнем і появи на локомотивному світлофорі жовтого вогню з червоним (КЖ) настає абсолютна дію пристроїв контролю швидкості. Це призводить до автоматичного екстреного гальмування з використанням ЕПК, запобігти яке натисканням рукоятки пильності неможливо. Якщо ж до моменту вступу на блок-ділянку перед заборонним дорожнім світлофором фактична швидкість поїзда не перевищує vж, то машиніст повинен підтвердити пильність натисканням РБ і продовжувати подальший рух зі швидкістю не більше vж. Блок КШ при цьому забезпечує дію періодичного контролю пильності і абсолютний контроль виконання умови vф < vж. Швидкість vж визначає перший ступінь абсолютного контролю швидкості.

Машиніст повинен зупинити поїзд перед заборонним сигналом. Якщо поїзд проїде світлофор з червоним вогнем з швидкістю більше 20 км/год, то діє абсолютний контроль швидкості, що забезпечує екстренне автоматичне гальмування з використанням ЕПК. Проходження світлофора з червоним вогнем дозволяється тільки після зупинки. Без зупинки проїхати колійний світлофор з червоним вогнем на перегоні дозволяється тільки великовантажним поїздам. У всіх випадках рух після проїзду світлофора з червоним вогнем допускається швидкість не більше 20 км/год. Блок КШ забезпечує дію періодичного контролю пильності машиніста і абсолютний контроль виконання умови vф < 20 км/ч. При цьому машиніст, періодично через 20 - 30 с натискаючи РБ, повинен вести поїзд з особливою пильністю і готовністю зупинитися, якщо зустрінеться перешкода для подальшого руху. Швидкість vкж = 20 км/год визначає другий ступінь абсолютного контролю швидкості.

Числова система АЛСН має суттєвий експлуатаційний недолік, що полягає в малій значности її сигналізації. Трьох кодових сигналів (3, Ж і КЖ) недостатньо для передачі всього обсягу інформації, що видається колійними світлофорами. Наприклад, при чотиризначною автоблокуванні через обмежений числа кодових сигналів АЛСН передається однаковий сигнал 3 перед колійним світлофором із зеленим і жовтим і зеленим вогнями, що одночасно горять.

У першому випадку дозволяється рух з максимальною допустимою швидкістю всім поїздам, а в другому – тільки приміським. Пасажирські та вантажні поїзди можуть пройти цей світлофор із швидкістю vж.

Недостатній обсяг переданої інформації і при наближенні поїзда до предвхідних і вхідних світлофорів станцій. Кодовий сигнал 3 передається при наближенні до зеленого або жовтого миготливих (при тризначному автоблокуванні) вогнів передвхідного світлофора, тобто за сигналами АЛС передвхідні світлофори в даному випадку не відрізняються від прохідних.

Кодовий сигнал Ж передається в разі наближення до вхідного світлофора при наступних сигнальних показаннях: два жовті вогні; два жовті вогні, з них верхній миготливий, два жовті вогні та одна зелена смуга, яка світиться; один жовтий і один зелений миготливий вогні та одна зелена смуга, що світиться; один жовтий і один зелений миготливий вогні і дві зелені смуги, що світяться. Кодовий сигнал Ж передається також перед жовтим миготливим вогнем на дільницях, обладнаних чотиризначним автоблокуванням. У всіх перерахованих випадках світлофора автоблокування з жовтим вогнем.

З підвищенням швидкостей руху гальмівні шляхи збільшуються. Тому при існуючій розстановці колійних світлофорів, яка виконана з урахуванням забезпечення необхідної пропускної спроможності вантажних поїздів, в межах гальмівного шляху високошвидкісного поїзда може виявитися до шести блок-ділянок. Для забезпечення безпеки руху необхідна передача інформації не тільки про вільність колії, а й про допустимі швидкості, яка залежить від технічного стану колії (наявність кривих ділянок колії, недостатної міцністі колії на окремих ділянках, штучних споруд тощо).

Необхідної інформативністю володіє система нового покоління з абсолютним ступінчастим контролем всіх градацій швидкості АЛС-ЕН, в якій передаються повідомлення про кількість вільних блок-ділянок (до шести), про швидкість проходження чергового світлофора (16 градацій в діапазоні від 0 до 200 км/год), про довжину попередньої блок-ділянки (більше або менше гальмівного шляху нормативного поїзда), про рух поїзда по перегону (головна колія на станції або з відхиленням на бокову колію). Також передаються повідомлення про наближення поїзда до закритого світлофора або світлофора з запрошувальним вогнем. На цифровому індикаторі машиніста відображається інформація про швидкість, яка полягає в показаннях колійних вхідних, маршрутних, вихідних і прохідних світлофорів (32 сигнальних показання). Таким чином, має місце повна відповідність показань підлогових світлофорів та локомотивного індикатора. Технічні засоби системи АЛС-ЕН дозволяють при зеленому і жовтому вогнях підлогового світлофора передавати на локомотив, що наближається до цих світлофорів, різні кодові комбінації, що несуть інформацію про градаціях постійного обмеження швидкості, про стан колії та штучних споруд в межах блок-ділянки.

В системі АЛС-ЕН реалізований ступінчастий абсолютний контроль швидкості. Передбачено абсолютний контроль всіх градацій швидкостей, у тому числі автоматичне обмеження максимальної швидкості руху на зелений вогонь підлогового світлофора і при русі по місячно-білому вогню локомотивного світлофора. Максимальні швидкості руху на зелений вогонь вводяться вручну в локомотивний пристрій для різних категорій поїздів перед початком руху. Максимальна швидкість руху по місячно-білому вогню 20 км/год є граничною при виконанні маневрової роботи.

Система АЛС-ЕН відноситься до класу безперервних систем і містить у собі колійні і локомотивні пристрої (рис. 22.1.3).

Колійні пристрої АЛС-ЕН мають формувач сигналів ФС, з виходу якого сигнал поступає на підсилювач потужності УП і далі скрізь пристрої захисту та узгодження УЗС в рейкову лінію РЛ. Формувач сигналів формує сигнали в залежності від стану пристроїв автоблокування або електричної централізації (входи Vк і СГ).

Локомотивні пристрої системи АЛС-ЕН містять у собі приймальні котушки КПУ2, електронний блок БЕЛ, блок індикації БІЛ і блок комутації ланцюгів локомотива БКЛЛ.

Блок БЕЛ містить приймач сигналів АЛС-ЕН, вимірювач швидкості руху поїзду разом з датчиком колії і швидкості ДКШ, який установлюють на редукторі або буксі локомотива. Блок БЕЛ виконує наступне: декодування сигналів АЛС, логічне оброблення інформації шляхом порівняння фактичної, контролюючої і допустимої швидкостей руху поїзда, контроль функціонування пристроїв і формування сигналу управління клапаном екстреного гальмування.

Блок індикації БІЛ має сигнальні лампи жовтого з червоним, червоним і білого вогнів, призначення яких аналогічно призначенню відповідним лампам на локомотивному світлофорі системи АЛСН. Ці лампи мають повторювальні вогні на бокової стінці блока в зоні видимості помічника машиніста. Лампа білого вогню використовується для індикації роботи локомотивного обладнання при відсутності сигналів в рейкової лінії і для індикації руху поїзда по запрошувальному сигналу. Індикація вільності колії поперед поїзду здійснюється шістьма світлодіодними індикаторами, які дозволяють інформувати машиніста про вільності до шістьох блок-ділянок. Семисегментові світлодіодні індикатори

 

 

       
 
  БЕЛ
 

 


       
   
РР

 

 


       
 
КПУ -2
 

 

 


=============-================================== РЛ

========-========================================

УЗС

 


Vк СГ

       
 
УП
 
ФС

 

 


Рис. 22.1.3. Структурна схема системи АЛС-ЕН

 

відроджають показання фактичної швидкості руху потяга і швидкості руху, що контролюється, тобто швидкість, яку потяг повинен мати в кінці даної блок-ділянки. При досягненні потягом дозволеної швидкості руху виникає екстрене гальмування потяга. Для попередження машиніста о цьому в системі передбачена попередня світлова сигналізація, яка вмикається за 3 – 6 с до включення свистка електропневматичного клапана.

Через блок комутації ланцюгів локомотива БКЛЛ з пристроями БЕЛ зв’язані датчики інформації про режими роботи локомотива: контакти контролера машиніста К і рукоятки реверса РР, контакти рукоятки (педалі) пильності і кнопки вимикання червоного вогню ВЧ при руху потяга по некодованої дільниці. Через блок БКЛЛ к пристроям БЕЛ підключений електропневматичний клапан екстреного гальмування ЕПК.

Колійні пристрої АЛС-ЕН виконані автономно від пристроїв автоблокування числового коду, тому вони сумісні. Функції локомотивних пристроїв аналогічних функцій однойменних структурних складових системи АЛС числового коду.

Аппаратні засоби колійних і локомотивних пристроїв виконані на мікроелектронної елементної базі з високим ступенем інтеграції та з програмуючою логікою.

Модернізовані локомотивні пристрої АЛС числового коду та локомотивні пристрої АЛС-ЕН конструктивно виконані як один пристрій в системі КЛУБ (комплексний локомотивний пристрій безпеки).

 

 

 

 

22.2. Автоматична переїзна сигналізація

 

22.2.1. Види огороджувальних пристроїв на переїздах і вимоги до них

Місця пересічення залізниць іншими дорогами, трамвайними шляхами, автомобільними дорогами і міськими вулицями в одному рівні називаються залізничними переїздами.

Щоб забезпечити безпеку руху на переїзді, їх обладнають різними видами пристроїв автоматики і телемеханіки, котрі інформують водіїв транспортних засобів про наявність чи відсутність поїздів на ділянках наближення до переїзду.

Автоматичні огороджувальні пристрої повинні подавати сигнал зупинки в бік автомобільної дороги або оповіщати чергового по переїзду при наближенняі поїзда до переїзду. Проходження переїзду транспртом і його звільнення можливе тільки в інтервалах між поїздами до підходу поїзда до переїзду. Для цього в’їзд на переїзд припиняється завчасно, щоб транспортний засіб, що вступило на переїзд, встигало до підходу поїзда звільнити залізничні колії. В’їзд транспорту на переїзд закривається пристроями або загородженнями або із застосуванням тих і інших засобів одночасно.

Автоматична переїзна сигналізація має починати подачу сигналу зупинки в бік автомобільної дороги про наближення поїзда до переїзду за час, необхідний для завчасного звільнення переїзду транспортними засобами до підходу поїзда до переїзду. Для забезпечення своєчасного закриття переїзду розраховують довжини ділянок наближення, керуючись при цьому наступними правилами і нормами:

дозволяється, рух через залізничний переїзд без додаткових погоджень із службами залізниць автопоїздів завдовжки до 24 м;

час сповіщення про наближення поїзда до переїзду, тобто час від початку дії переїзної сигналізації до вступу поїзда на переїзд, має бути достатнім для повного звільнення переїзду автотранспортом, який набрав на переїзд у момент включення сигналізації.

Необхідний час повідомлення наближення поїзда до переїзду

tс = t1+ t2 + t3,

де t1 – час, необхідний автомобілю для проходження переїзду;

t2 = 4 с – час спрацьовування приладів ланцюгів сповіщення і управління сигналізацією;

t3 = 10 с – гарантійний запас часу.

Час t1 визначається за формулою

t1 = (lп + lр + lо) / vр,

де lп – довжина переїзду;

lр = 24 м – розрахункова довжина автомобіля;

lо = 5 м – відстань від місця зупинки автомобіля до переїзного світлофора;

vр = 1,4 м./с – розрахункова швидкість руху автомобіля через переїзд.

За встановленими нормами час сповіщення про наближення поїзда до переїзду повинно бути не менше 40 с при автоматичних системах включення сигналізації і 50 с - при оповісній сигналізації.

Розрахункова довжина ділянки наближення поїзда до переїзду

Lр = 0,28 × vmax × tс,

де 0,28 – коефіцієнт перекладу швидкості з км /год в м/с;

vmax – максимальна швидкість руху поїздів, яка встановлена ​​на даній ділянці.

Таким чином, розрахункова довжина повідомлення для конкретного переїзду залежить від двох величин: довжини переїзду і середньої швидкості руху швидкохідного поїзда, що визначається тяговими розрахунками. Довжина переїзду - це відстань від переїзного світлофора або шлагбаума, найбільш віддаленого від крайньої рейки, до протиположної крайньої рейки плюс 2,5 м, які необхідні для безпечної зупинки транспортного засобу перед закритим шлагбаумом, якщо він не встиг звільнити переїзд до його закриття.

Автоматична світлофорна сигналізація (АПС). На переїздах, де відсутні чергові по переїзду, використовують автоматичну переїзну сигналізацію. При обладнанні переїзду пристроями АПС на узбіччі дорозі з правої сторони по руху транспортних засобів встановлюють переїзні світлофори (рис.22.2.1).

 

 

Рис. 22.2.1. Переїзний світлофор з місячно-білим вогнем, що мигає

 

Переїзний світлофор має дві сигнальні головки з миготливими червоними сигнальними лампами. На більш відповідальних неохоронюваних переїздах з великими розмірами руху поїздів і автотранспортних засобів для підвищення безпеки їх прямування застосовують переїзні світлофори з додатковою третьою сигнальною головкою з місячно-білим миготливим вогнем.

Вогні перездного світлофора спрямовані в бік автомобільної дороги. При відсутності поїзда на ділянці наближення червоні вогні світлофора погашені, а місячно-білий миготливий вогонь включений. Це вказує на відсутність поїзду, що наближається до переїзду і включеному в дію і справному стані переїзних пристроїв автоматики. Водіям транспортних засобів дозволяється рухатися через переїзд з особливою пильністю, дотримуючись правил дорожнього руху. Вони повинні до в’їзду на переїзд візуально переконатися у відсутності поїздів,що наближаються. У зв’язку з цим потрібна хороша видимість залізничних колій в обидва боки від переїзду. Видимість вважається задовільною, якщо з транспортного засобу, що перебуває на відстані 50 м і менше від залізничної колії, можливо побачити поїзд, що наближається до переїзду з будь-якого боку, на відстані не менше ніж за 400 м, а машиніст бачить переїзд на відстані не менше 1000 м.

У момент наближення поїзда до переїзду місячно-білі вогні вимикаються, а червоні вогні світлофорів починають горіти поперемінно червоним миготливим світлом, що для водіїв транспортних засобів означає сигнал “Стій! Рух через переїзд заборонено”. Одночасно з горінням миготливих червоних вогнів світлофорів дзвонять електричні дзвінки, встановлені на щоглах переїзних світлофорів. Після проходження поїзда через переїзд червоні вогні світлофорів гаснуть, дзвінки вимикаються, а на світлофорі з додатковою третьою сигнальною головкою включається місячно-білий вогонь.

Відсутність горіння на переїзному світлофорі з додатковою головкою місячно-білого сигнального вогню і виключених червоних вогнях свідчить про несправний або вимкненому стан сигналізації. В цьому випадку водій транспортного засобу повинен до його проходження через переїзд переконатися у відсутності поїздів (дрезин) на підходах до нього і в можливості безпечного проїзду.

Схеми включення пристроїв АПС складають так, щоб максимально виконувалося вимога переключенню сигналізації в огороджувальні положення при різних ушкодженнях. Наприклад, при пошкодженні рейкових кіл, ланцюгів повідомлення тощо на переїзних світлофорах повинні включатися червоні вогні.

При обладнанні переїздів додаткової третьої сигнальної головкою інформація про стан сигналізації обов’язкове повинна передаватися на пульт найближчій станції або пульт управління диспетчера. При цьому може передаватися інформація як про передаварійному стані, так і про аварійний стан пристроїв. Черговий по станції і поїзний диспетчер, отримавши повідомлення про пошкодження на переїзді, повинні зробити запис в журналі про несправності автоматики на переїзді, а при аварійному стані передати машиністу поїзда, що прямує в напрямку переїзду, про необхідність проходження його із швидкістю не більше 25 км/год . Про пошкодження пристроїв автоматики ДСП необхідно негайно повідомити електромеханіка СЦБ і чергового сусідній станції і до усунення пошкодження видавати попередження на всі поїзди встановленим порядком.

Автоматична світлофорна сигналізація з автоматичними шлагбаумами (АПСШ). На переїздах пристрої автоматичної переїзної сигналізації доповнюються автошлагбаумами, включення яких забезпечується аналогічно з автоматичною світлофорною сигналізацією. Автошлагбауми є додатковими, дублюючими сигналізацію засобами огородження переїздів. Їх застосування посилює "живучість" огородження переїзду від в’їзду на нього транспортних засобів, бо навіть при виході з дії переїзного світлофора (виключення обох світлофорних головок) переїзд може бути огороджений брусами автошлагбаумів.

Автоматичний шлагбаум (рис. 22.2.2) складається з: бетонного фундаменту 1, до якого кріпиться механізм управління шлагбаумом 2; загороджувального бруса 3; двох світлофорних головок 4; коромисла ведучого вала 5 і противаги 6. Загороджувальний брус шлагбаума для кращої видимості забарвлений червоними і білими смугами і забезпечений трьома електричними ліхтарями з червоними вогнями, спрямованими в бік автомобільної дороги. Ліхтар, розташований на кінці бруса, двоколірний. Білий його вогонь спрямований у бік залізничної колії для попередження наїзду в нічний час автомобіля, що виїжджає з переїзду, на загороджувальний брус. При горизонтальному положенні бруса два ліхтарі горять миготливими червоними вогнями, а ліхтар, розташований на кінці бруса, горить постійним світлом. Час закриття (відкриття) шлагбаума становить 7 – 9 с.

При обладнанні переїзду пристроями АПСШ перед поїздом з боку кожного залізничної колії на відстані від 15 до 800 м встанавлюють загороджувальні світлофори, а на відстані 500 - 1500 м - сигнальні знаки "С" (подачі свистка). Загороджувальні світлофори включає черговий по переїзду для зупинки поїзда у випадку затримки або аварії автомобіля на переїзді.

 

 

Рис. 22.2.2. Автоматичний шлагбаум

 

Якщо на ділянці наближення до переїзду поїздів немає, брус шлагбаума знаходиться у вертикальному положенні і не перешкоджає руху транспортних засобів через переїзд. Брус шлагбаума в опущеному (загороджувальному) положенні утримується на висоті 1 - 1,25 м від поверхні дороги і перекриває частину дороги, залишаючи іншу половину відкритою для руху і не перешкоджає звільненню переїзду транспортними засобами зустрічного напрямку.

Для виключення руху через переїзд в об’їзд загороджувальних брусів шлагбаумів на проїжджу частину дороги наносять осьову лінію, що забороняє виїзд на ліву сторону дороги. Осьову лінію наносять білою фарбою протяжністю не менше 20 м перед шлагбаумами.

Брус шлагбаума при наближенні до переїзду поїзда опускається не з початком роботи сигналізації, а після закінчення часу (10 - 12 с), достатнього для проїзду за шлагбаум екіпажу, якщо у момент включення сигналізації транспорт знаходиться близько до шлагбауму і водій не може побачити червоні вогні світлофора. При горизонтальному положенні загороджувального бруса продовжують горіти вогні на переїзної світлофорі і брусі, а електричний дзвінок вимикається. Після проходження поїздом переїзду брус шлагбаума автоматично піднімається у вертикальне положення, вогні на брусі і світлофорі гаснуть, рух транспортних засобів через переїзд відновлюється.

Для екстреного закриття і відкриття шлагбаумів і включення загороджувальних світлофорів на переїзді встановлюють щиток управління з кнопками і сигнальними лампочками (рис. 22.2.3). Черговий по переїзду для закриття переїзду натискає кнопку “Закрытие”, при цьому включаються електродвигуни, бруси шлагбаумів опускаються і закривають переїзд. Для

 

 

Рис. 22.2.3. Щиток управління переїзною сигналізацією

 

відкриття переїзду в разі пошкодження ланцюгів автоматичного управління черговий по переїзду натискає кнопку“Открытие”. Загороджувальні світлофори черговий включає натисканням кнопки “Заградит. З1” або “Заградит. З2”. Це призводить до включення червоних вогнів на загороджувальних світлофорах, огороджувальних переїзд з боку залізничних колій.

Слід зазначити, що щиток управління переїзної сигналізації є типовою конструкцією і застосовується при різних системах переїзної сигналізації - автоматичної, оповісною і світлофорної сигналізації на під'їзних коліях.

Сповіщувальна переїзна сигналізація з електрошлагбаумом (ОПС). На переїздах, розташованих, як правило, на пересічення станційних приймально-відправних колій з автодорогами і в інших випадках, коли неможливо застосувати автоматичні шлагбауми, з



Дата добавления: 2020-10-25; просмотров: 548;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.055 сек.