Логічні елементи на МОН-транзисторах
Розвиток комп’ютерної схемотехніки на основі МОН-транзисторів з появою в 1962 р. транзистора з індукованим каналом. Схема на МОН-транзисторах характеризується відносною простотою виготовлення, компактністю, малою споживаною потужністю, високою стійкістю до перешкод при зміні напруги живлення.
МОН-транзистори мають структуру: метал-діелектрик-напівпровідник і в загальному випадку називається МДН-транзисторами (рис. 2.24). Оскільки діелектрик реалізується на основі оксиду SiO2 то застосовують назву МОН-транзистори (уніполярні, канальні).
Металевий електрод, на який надходить керуюча напруга, називається затвором (З) а два інших електроди – витоком (В) і стоком (С). Від витоку до стоку протікає робочий струм. Для р-каналу полярність стоку від’ємна, а для n-каналу – додатна. Основна пластина напівпровідника називається підкладкою (П). Канал – це приповерхневий провідний прошарок між витоком і стоком, у якому значення струму визначається за допомогою електричного поля. Процеси інжекції і дифузії в каналі відсутні. Робочий струм у каналі обумовлений дрейфом в електричному полі електронів n-каналі і дірок р-каналі.
При нульовому значенні керуючої напруги канал відсутній і струм не протікає. Канал, що утворюється під дією зовнішньої керуючої напруги, називається індукованим. Напруга, при якій утворюється канал, називається пороговою UТІН. Канал з початковою додатковою концентрацією зарядів називається вмонтованим.
Швидкодія n-МОН транзисторів у 5-8 разів вища за швидкодію р-МОН транзисторів, оскільки рухливість електронів суттєво вища дірок. У МОН-схемах цілком виключені резистори, їхню роль виконують МОН-транзистори.
Схеми логічних елементів НЕ на МОН-транзисторах подана на рис.2. 25.
У схемі елемента НЕ р-МОН транзисторах застосовують навантажувальний транзистор VT1, стік якого підключається до джерела живлення мінус UСС (рис. 2. 25, а). Напруга від’ємної полярності вхідної змінної Х надходить на затвор вхідного транзистора VT2. У цій схемі застосовують транзистори з індукованими каналами.
У схемі елемента НЕ на n-МОН транзисторах використовують навантажувальний транзистор VT1 із вбудованим каналом, який підключається до позитивного джерела UСС. Позитивна напруга вхідної змінної Х надходить на затвор вхідного транзистора VT2 з індукованим каналом (рис. 2. 25, б). Навантажувальний транзистор увімкнений за схемою двополюсника.
Якщо вхідна напруга UІ < UТІН то транзистор VT2 закритий, а VT1 – відкритий і на виході встановлюється рівень напруги , близький до значення UСС.
Якщо вхідна напруга UІ > UТІН, то обидва транзистори відкриті і вихідна напруга знімається з дільника, утвореного опорами каналів
UO = (UCCRB)/(RB+RH)
де RB і RH – опори каналів вхідного і вихідного транзисторів. Порогові напруги для n-МОН UТІН=+1,5…2 В, для р-МОН UТІН=-5…7 В.
Для того щоб напруга UОL була меншою за 0,1 В, потрібно виконання умови RB<<RH, яка досягається виготовленням транзисторів з різними опорами каналів. У схемах на р-МОН транзисторах опір каналів транзистора VT1 у 25 разів більший опору каналу транзистора VT2. Специфіка n-МОН транзисторів така, що достатньо співвідношення опорів, що становить біля чотирьох.
Схеми елементів НЕ ЧИ і НЕ І на n-МОН транзисторах подано на рис.2.26.
Елементи НЕ І утворюються паралельним з’єднанням вихідних транзисторів (рис. 2.26, а), а елементи НЕ І послідовним з’єднанням (рис. 2. 26, б). Значення лог. 0 відображається напругою UО=0,1 В, лог. 1 – напруга UН= UСС. На виході елемента НЕ ЧИ встановлюється інверсне значення логічної суми вхідних змінних, а на виході елемента НЕ І встановлюється інверсне значення логічного добутку вхідних змінних. Наприклад, на виході елемента НЕ ЧИ рівень лог. 0 встановлюється при наявності хоч на одному вході одиничного сигналу. На виході елемента НЕ І рівень лог. 0 встановлюється при збігу високих рівнів напруг на двох входах, коли одночасно відкриваються транзистори VT1, VT2.
У комплементарній МОН-структурі (логіка КМОН) використовуються одночасно р- і n-канальні транзистори. Елементи НЕ в схемотехніці КМОН побудовані на двох транзисторах з індукованими каналами: навантажувальному VT2 з каналом р-типу і вхідним VT1 з каналом –типу (рис. 2. 27, в). Витік транзистора VT2 підключений до джерела позитивного живлення UСС, напруга вхідної змінної Х надходить на затвори обох транзисторів; вихідна напруга знімається з об’єднаних стоків.
При вхідному рівні UІН транзистор VT1 відкритий, а VT2 – закритий, оскільки між його затвором і витоком є нульова напруга. На виході встановлюється рівень UOL і струм у колі не протікає. При вхідному рівні UІL транзистор VT1 закритий, а VT2 – відкритий, тому що між його затвором і витоком є напруга UСС. На виході – рівень UOН і струм у колі не протікає.
На рис. 2. 27, б зображена схема КМОН елемента НЕ ЧИ, у якій вхідні транзистори VT1, VT2 увімкнені паралельно, а навантажувальні VT3, VT4 – послідовно. Якщо хоча б на одному із входів є рівень напруги UІН, то даний транзистор відкривається, на виході встановлюється рівень UOL, навантажувальні транзистори закриваються, струм у колі не протікає. Якщо на обох входах є рівні напруги UІL, то транзистори VT1 і VT2 закриті, а VT3 і VT4 – відкриті й на виході встановлюється напруга UOН і струм у колі не протікає.
На рис. 2. 27, в зображена схема КМОН елемента НЕ І, у якій вхідні транзистори VT1 і VT2 увімкнені послідовно, а навантажувальні VT3 і VT4 – паралельно. Якщо на затвори вхідних транзисторів одночасно подаються сигнали UІН, то транзистори VT1 і VT2 відкриваються, вихідний рівень встановлюється UOL, навантажувальні транзистори закриті, струм у колі не протікає. Якщо хоча б на одному з входів є рівень напруги UІL, то транзистори VT1 і VT2 закриті і відкривається один з навантажувальних транзисторів VT3 або VT4. На виході встановлюється рівень UOН і струм у колі не протікає.
Таким чином, у схемах КМОН у статичному стані протікає дуже малий робочий струм, оскільки при відкритих вхідних транзисторах закриті навантажувальні і навпаки. Сумарна потужність споживання в основною визначається енергією, яка витрачається на перезаряд паразитних ємностей.
Промисловість випускає такі сепії КМОН: 176,564, 561, КР1561, КР1554. Мікросхеми швидкодіючої серії КР1554 мають функціональну і технічну повноту і вміщують логічні елементи, тригери, регістри, лічильники, дешифратори, мультиплексори та ін.
Елементи серії КР1554 характеризується такими параметрами діапазон напруги живлення становить 3-6 В; рівні логічних сигналів: UOL=0,1 В, UOН= UСС, UІL≤1,35 В, UІН≥3,15 В; струм споживання в статичному режимі на логічний елемент – 0,25 мкВт; затримка поширення сигналу – 4 нс; робота перемикання Ап=0,01 пДж; частота перемикання D-тригера – 150 МГц; діапазон температур: - 40..+ 85°С. Як випливає з цих даних, мікросхеми КМОН серії КР1554 є серйозним конкурентом схемам ТТЛШ.
2.4.1. Логічні елементи на МЕН-транзисторах
Польові транзистори МЕН-типу мають структуру «метал-напівпровідник»; їх створюють на основі арсеніду галію (AsGa – сполука галію з миш’яком). Порівняно з германієм AsGa має такі переваги:
· вищу рухливість електронів у слабих електричних полях (≈ 5 разів);
· майже в півтора рази ширшу заборонену зону, яка забезпечує високий питомий опір підкладки (як наслідок, підкладки з AsGa служать напівізолюючим матеріалом);
· дуже малі паразитні ємності між електродами МЕН-транзистора.
На основі арсеніду галію досягається десятикратне підвищення швидкодії схеми при зниження потужності споживання вдвічі. Але арсенід галію не дозволяє створювати МЕН-транзистори з ізольованим затвором, оскільки він не утворює стійких оксидів. В польових МЕН-транзисторах використовують бар’єр Шотки. Тому МЕН-транзистори також називають «польовими транзисторами з бар’єром Шотки» (ПТШ).
Структура арсенід-галієвого МЕН-транзистора (поперечний розріз) приведено на рис. 2.28, а. Транзистор створюється на кристалі з нелегованого AsGa. На поверхні кристалу іонним методом формують сильно леговані n+-області витоку, а потім тонкий шар каналу n-типу товщиною d0=0,2 мкм. На поверхні кристалу в каналі формується металевий електрод затвора (сплав титан-вольфрам).
Для забезпечення омічних контактів з витоком і стоком застосовують металеві електроди на основі композиції германій-золото. На поверхню кристалу між контактами наноситься шар діелектрику, наприклад, оксид кремнію. Металевий електрод затвора створює в каналі збіднений електронами шар – бар’єр Шотки висотою 0,8 В. Просторові розміри бар’єру змінюються під дією напруги затвора. Власне провідний канал товщиною dК обмежений областю бар’єра та кристалу. Між затвором та витоком подається керуюча напруга UЗВ, а на стік – напруга живлення + UСС. При зміні керуючої напруги змінюється товщина збідненого шару dБ і провідного каналу dК= d0- dБ, його провідність і струм стоку.
Порогова напруга UП визначається з рівняння UП=С1-С1Nd , де С1, С2 – константи, Nd – концентрація донорів у каналі. Якщо напруга затвор-витік UЗВ досягає порогового значення, то границя збідненого шару змикається з кристалом dК= d0- dБ=0; при цьому товщина провідного шару і струм стоку ІС дорівнюють нулю.
Якщо при напрузі затвор-витік UЗВ=0 є провідний канал і протікає робочий струм, то МЕН-транзистор називають нормально відкритим, він працює в режимі збіднення. Якщо при UЗВ=0 бар’єр Шотки перекриває весь канал і робочий струм не протікає, то МЕН-транзистор називається нормально закритим; він працює в режимі збагачення.
На рис. 2.28, б, наведено стоко-затворні характеристики нормально відкритого (крива 1) і нормально закритого (крива 2) МЕН-транзистора, а також їхня вхідна характеристика (крива 3). Для нормально відкритого МЕН-транзистора керуюча напруга на затворі, при якій протікає струм стоку ІС, може змінюватись від від’ємних значень до невеликих додатних (не більше 0,6 В). При напругах більших UЗВ>0,6 В в його каналі з’являється струм затвора ІЗ, оскільки відкривається перехід метал-напівпровідник. Тому струм стоку обмежений значенням ІСМ1. Для нормально закритого транзистора напруга затвору, при якій протікає струм стоку, додатна і може змінюватись тільки в вузьких границях (0…0,6 В). Максимальний струм стоку обмежений значенням ІСМ2. Для транзисторів з однаковими розмірами каналу (довжиною і шириною) ІСМ1>> ІСМ2. У схемотехніці застосовують нормально закриті і нормально відкриті МЕН-транзистори.
Варіанти схем логічних елементів НЕ, НЕ ЧИ, на МЕН-транзисторах зображено на рис 2.29.
Схема НЕ (рис. 2.29, а) містить пасивний транзистор VT1 (нормально відкритий) і вхідний активний транзистор VT2 (нормально закритий). Пасивний транзистор VT1 увімкнутий за схемою двополюсника і виконує роль джерела стокового струму, значення якого практично не змінюється в широкому діапазоні зміни напруги між стоком і витоком.
До виходу елемента НЕ під'єднано аналогічний інвертор. Він у статичному режимі подається еквівалентною схемою з послідовно увімкнених діода Шотки і резистора між затвором і витоком RЗВ. Напруга джерела живлення у схемі UСС=1,5 В; усереднені значення порогових напруг для транзисторів VT1 і VT2 відповідно становлять UП1=-0,3 В і UП2=0,15 В.
При UВХ= UІL< UП2 транзистор VT2 закритий, струм стоку ІС2=0 і на виході встановлюється рівень напруги UОН. Струм ІС1 відкритого транзистора VT1 подається на затвор інвертора навантаження. Оскільки струм ІС2 становить одиниці міліампер, а резистор RЗВ становить десятки ом, то вихідний рівень практично визначається прямою напругою на діоді VD:
UОН= UДШ+ ІС1· RЗВ≈ UДШ=0,6 В.
Рівень напруги UОН мало залежить від значень джерела живлення UСС, струму ІС1 і знижується із збільшенням коефіцієнта об’єднання та температури.
При UВХ= UІН> UП2 транзистор VT2 відкривається і через нього протікає струм стоку транзистора VT1 і попереднього транзистора (джерело вхідного сигналу). На виході встановлюється низький рівень напруги UОL=0,05 В.
Рівень UОL знижується із зменшенням струмів стоку і резистора RСВ між стоком і витоком, який становить одиниці слів. Якщо припустити, що U1=UН, U0=UL, то амплітуда логічного сигналу Um= U1 - U0=0,55 В. Завадостійкість елемента НЕ МL=0,16 В, МН=0,26 В, що значно менше, ніж для схем на n-МОН транзисторах.
Схема двоходового елемента НЕ ЧИ містить нормально відкритий пасивний транзистор VT1, вхідні нормально закриті транзистори VT2 і VT3, увімкнені паралельно (рис. 2.29,б).
При UХ1 = UХ2 = UІL транзистори VT1 і VT2 закриті, на виході Y встановлюється високий рівень напруги UОН. Якщо на одному із входів або га обох одночасно діє напруга UІН , то відповідний транзистор (чи обидва) відкриваються і на виході встановлюється рівень UОL. Параметри елемента НЕ ЧИ аналогічні схемам, зображеним на рис. 2.29, а.
Схема двоходового елемента НЕ ЧИ з підвищеною завадостійкістю показана на рис. 2.29, в. Вхідні діоди Шотки VD1 і VD2 реалізують операцію ЧИ, транзистори VT1 і VT2 створюють інвертор, а транзистор VT3 разом з діодами – це ланцюг зміщення рівня порогу транзистора VT2.
В даному елементі порівняно зі схемами, зображеними на рис. 2.29, а і б, забезпечується більша завадостійкість і менша її залежність від технологічного розкиду порогових напруг транзисторів. Це досягається ускладненням схеми, збільшенням її площі на кристалі та використанням другого джерела живлення мінус UСС2. У схемі використовуються тільки нормально відкриті транзистори з напругами живлення UСС2 = 1,5 В; UСС2 = -1 В. Для транзисторів VT1 і VT3 UП1 = UП3 = -0,7 В, а для транзистора VT2 UП2 = -0,45 В.
Пряма напруга на діодах Шотки при протіканні через них струму ІС3 дорівнює приблизно 0,7 В (мінус на катоді). Напруга на затворі транзистора VT2 визначається із залежності UЗВ = UВХ – UДШ, яка є практично лінійною, оскільки UДШ = const.
При UВХ = UІL = 0 напруга UЗВ = -0,7 В, що менше від UП2, і транзистор VT2 закритий, на його виході встановлюється високий рівень напруги UОН≈1 В. При UВХ = UІН = 1 В напруга UЗВ = +0,3 В, що більше від UП2, і транзистор VT2 відкритий, на його виході встановлюється низький рівень напруги UОL≈ 0,01 В. Таким чином, використання ланцюга зміщення дозволяє зменшити значення U0, збільшити U1 і логічний перепад Um = U1 - U0 = 1 В.
Промисловість випускає схеми на МЕН-транзисторах серії К6500, які характеризуються такими параметрами: UСС1 = 4 В, UСС2 = -2,4 В; UН = 0,9 В; UL = 0,1 В, середня затримка поширення tП = 0,15 нс, потужність, споживана одним логічним елементом РСС = 5 мВт.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 5643;