Модель малої відкритої економіки


 

Розглянуті раніше моделі являли собою закриту економіку, тобто економіку, яка не здійснює ні експортні, ні імпортні операції. Закрита економіка характеризується таким станом економічної системи, в якій усі ділові операції, угоди здійснюються усередині даної країни, а розрахунки відбуваються у національній валюті.

Проте така ситуація не характерна для країн, тому що жодна з них не є ізольованою від зовнішнього світу. Тому повна макроекономічна модель повинна включати операції, що чиняться як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Тому, повна макроекономічна модель це модель відкритої економіки.

Відкрита економіка – це економіка країни, яка експортує й імпортує значну частку товарів і послуг, а також надає й одержує кредити на світових фінансових ринках.

Розрізняють малу відкриту економіку і велику відкриту економіку.

Мала відкрита економіка являє собою економіку невеличкої країни. Модель малої відкритої економіки включає облік руху капіталу і поточних операцій. Вона представлена на світовому ринку невеликою часткою і практично не робить впливу на світову ставку відсотка. Приймає її як дану, оскільки її заощадження й інвестиції складають незначну частку світових заощаджень і інвестицій. Тому світова ставка відсотка залежить від світового фінансового ринку.

Велика відкрита економіка – це економіка великої країни, що володіє значної часткою світових заощаджень і інвестицій, тому вона впливає на світову ставку відсотка.

Основними показниками відкритої економіки є:

1. Зовнішньоторговельна квота у ВВП.

2. Частка експорту в обсязі виробництва.

3. Частка імпорту у споживанні.

4. Частка іноземних інвестицій стосовно внутрішніх інвестицій.

Макроекономічна рівновага буває двох видів:

часткова макроекономічна рівновага – це рівновага на окремо узятому компоненті економічної системи;

загальна економічна рівновага – це рівновага економічної системи у цілому.

Також розрізняють внутрішню і зовнішню рівновагу.

Внутрішня рівновага – це збалансованість попиту і пропозиції в умовах повної зайнятості і при відсутності інфляційних процесів.

Зовнішня рівновага передбачає підтримку нульового сальдо платіжного балансу у фіксованому або плаваючому режимі валютного курсу.

У відкритій економіці аналіз економічної політики здійснюється виходячи з моделі Мандела – Флемінга. Вона характеризує фінансування економіки у короткому періоді і є модифікованою формою моделі IS – LM для малої відкритої економіки. Головна відмінність між ними полягає в тому, що модель IS – LM – це модель закритої економіки, а модель Мандела – Флемінга є моделлю малої відкритої економіки. Функціонування економіки, відповідно до цієї моделі, обумовлене системою обмінного курсу валюти.

У моделі передбачається наступне:

1. Внесок національної економіки у світовий ринок невеликий, і тому основні параметри її розвитку задані світовим ринком.

2. Рівень цін у короткостроковому періоді є незмінним.

3. У малій відкритій економіці існує абсолютна мобільність капіталу, тобто відсутні будь-які перешкоди у переміщені капіталу з однієї країни в іншу.

4. Внутрішня процентна ставка дорівнює світовій.

Модель містить три ендогенні перемінні: прибутки, ставку відсотка і валютний курс. Положення кривої IS обумовлено рівнем обмінного курсу. Підвищення обмінного курсу зміщує криву вліво. Припустимо, що всі три криві перетинаються в одній точці і графік набуде такого вигляду:

 

i IS(e) LM

 

i0 i

 

Y

Y0

 

Рисунок 10.1 – Перетин кривих IS, LM і світової процентної ставки в одній точці

 

Проте криві можуть не перетинатися в одній точці. У такому разі можливі два варіанти.

1. Якщо обмінний курс дуже низький, то криві IS і LM перетинаються вище рівня світової процентної ставки. Подібна ситуація стимулює інвесторів вкладати капітал в економіку даної країни, що і викликає зростання курсу її валюти і зміщення кривої IS ліворуч.

i IS2 IS1(e) LM1 внутрішня процентна ставка

 

світова процентна ставка

 

 

Y

Рисунок 10.2 – Криві IS і LM перетинаються вище рівня світової процентної ставки

 

2. Якщо криві IS і LM перетинаються в точці нижче світової процентної ставки. У цьому випадку інвестори даної країни зацікавлені у вивозі свого капіталу. Внаслідок цього обмінний курс валюти знизиться, і крива IS зміститься праворуч.

i IS1 IS2(e) LM1 світова процентна ставка

 

внутрішня процентна ставка

 

 

Y

Рисунок 10.3 – Криві IS і LM перетинаються нижче рівня світової процентної ставки

 

Таким чином, і в першому і в другому випадку рівновага встановлюється на рівні світової процентної ставки.

 



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1772;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.