Процеси механізованого обробітку ґрунту


Основні завдання обробітку ґрунту реалізуються під час таких технологічних процесів, як перевертання, перемішування, розпушування, ущільнення ґрунту, вирівнювання його поверхні та підрізування бур'янів.

Повертання орного шару – взаємне переміщення верхнього і нижнього шарів ґрунту, що мають різні характеристики родючості. При цьому на дно борозни потрапляє органічна маса у вигляді поживних решток культурних рослин, бур'янів та їх насіння, внесених перед оранкою органічних добрив, де вони успішно розкладаються, збагачуючи ґрунт поживними речовинами. Обертання ґрунту здійснюється полицевими плугами і при лущенні.

Розпушування (подрібнення) ґрунту змінює взаємне розташування ґрунтових агрегатів і їх розміри зі збільшенням пористості, забезпечуючи хорошу аерацію, накопичення і збереження вологи та поживних речовин в ґрунті, а також більш глибоке проникнення в нього кореневої системи рослин.

Для розпушування застосовуються полицеві й дискові плуги та лущильники, різноманітні борони та культиватори, фрези і ротаційні мотики.

Перемішування ґрунту забезпечує рівномірний розподіл органічних залишків і добрив в оброблюваному шарі. Воно відбуваються при оранці, лущенні, фрезеруванні й частково при боронуванні ґрунту.

Ущільнення ґрунту – процес протилежний до розпушування. Здійснюється з метою руйнування великих за розмірами агрегатів, вирівнювання поверхні поля, запобіганню ерозії ґрунту і створення щільного контакту насіння з ґрунтом, що забезпечує дружні їх сходи. Для ущільнення ґрунту застосовуються котки з різноманітною робочою поверхнею, діаметром та вагою.

Вирівнювання ґрунту має суттєве значення для збереження вологи, а також є однією з умов якості обробки ґрунту, яка забезпечує належне виконання наступних технологічних операцій з обробітку ґрунту, посіву, догляду за посівами і збиранню врожаю. Для вирівнювання ріллі застосовують борони, культиватори, катки, шлейфи.

Різання ґрунту можливе з відділенням і без відділення стружки. Різання без відділення стружки відбувається при вертикальному різанні ґрунту дисковими і чересловими ножами плугів, а також щілеутворювачів і дренерів. Горизонтальне підрізання шару ґрунту з відділенням стружки здійснюють лемеші плугів, крила стрілчастих лан культиваторів, ножі планувальників. Різання з відділенням стружки виконують також ножі і лемеші ямокопачів.

Складні процеси механізованого обробітку ґрунту отримують поєднанням в одну робочу операцію декілька простих. Наприклад, підрізання і обертання скиби при оранці. У результаті отримаємо види обробітку за агрономічною ознакою: оранки, боронування, лущення, коткування, дренування і т.д.



Дата добавления: 2016-07-18; просмотров: 2574;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.