Помилки при накладенні джгута
1. Джгут накладено за відсутності артеріальної кровотечі.
2. Накладення джгута на голе тіло.
3. Накладення джгута далеко від рани.
4. Слабке або надмірне затягування кінців джгута.
Одним із способів тимчасової зупинки кровотечі є фіксування кінцівки в положенні максимального згинання або розгинання в суглобі.
При пораненні підключичної артерії руки максимально відводять назад і фіксують їх у ліктьових суглобах; плечової ‑ руку згинають у ліктьовому суглобі; стегнової ‑ стегно максимально згинають у тазостегновому суглобі; підколінної ‑ ногу максимально згинають у колінному суглобі (рис. 21). У такому положенні кінцівка стискає травмовану судину.
Зупинку кровотечі проводять у такій послідовності:
- зробити валик з м’якого матеріалу;
- вкласти валик у ліктьовий згин або підколінну ямку для зупинки кровотечі з кисті, передпліччя, гомілки чи стопи;
- зігнути кінцівку в суглобі;
- зафіксувати її поясним ременем або яким-небудь іншим предметом (хусткою, шарфом, смугами тканини, широким бинтом та ін.) у стані максимального згинання або розгинання.
Рис. 14 Положення кінцівок для зупинки кровотечі з артерій:
а – підключичної; б – стегнової; в плечової та ліктьової; г ‑ підколінної
Рис. 15 Зупинка кровотечі: за допомогою джгута-закрутки;
б – за допомогою поясного ременя
При накладенні пов’язок необхідно враховувати деякі особливості:
- при триваючій кровотечі накладають стисну пов’язку. Через 5-7 годин для поліпшення відтоку – пов’язку заміняють більш вільною. Якщо з’являється пульсуючий біль у рані, то це вказує на розвиток ранової інфекції. У цьому випадку пов’язку необхідно послабити;
- для зручності бинтування та надання медичної допомоги під поранену ногу до бинтування підкладають валик нижче рани. Бинтувати кінцівки починають із периферії до центра. Неушкоджені кінчики пальців залишають відкритими для того, щоб стежити за кровообігом;
- при пораненні грудей постраждалого саджають спиною до якої-небудь опори;
- при пораненні живота постраждалого кладуть на спину і під хрестець підкладають валик зі згорнутого одягу.
Рис. 16. Пращоподібна пов’язка: а ‑ на ніс; б ‑ на чоло; в ‑ на підборіддя
Правила накладення стерильних пов’язок на голову
При травмах голови можуть накладатися різні типи бинтових пов’язок, пов’язок з використанням косинок, стерильних серветок і липкого пластиру. Вибір типу пов’язки залежить від розташування і характеру рани.
Рис. 17. Пов’язка «чепець»
На рани волосистої частини голови накладається пов’язка -»чепець», що закріплюється смужкою бинта за нижню щелепу. Від бинта відривають шматок розміром до 1 м і кладуть серединою поверх стерильної серветки, що закриває рану, на область тімені, а кінці його спускають вертикально вниз спереду шиї і утримують у натягнутому стані. Навколо голови роблять круговий закріплюючий хід (1), потім, дійшовши до зав’язки, бинт обертають навколо неї і ведуть косо на потилицю (3). Чергуючи ходи бинта через потилицю та чоло (2-12) і щораз направляючи його більш вертикально, закривають всю волосисту частину голови. Після цього 2-3 круговими ходами закріплюють пов’язку. Кінці зав’язують бантом під підборіддям.
При пораненні шиї, гортані або потилиці накладають хрестоподібну пов’язку.
Рис. 18. Хрестоподібна пов’язка на потилицю
Круговими ходами бинт спочатку закріплюють навколо голови (1, 2), а потім вище лівого вуха його спускають у косому напрямку вниз на шию (3). Далі бинт іде по правій бічній поверхні шиї, закриває її передню поверхню та повертається на потилицю (4), проходить вище правого і лівого вух, повторюючи зроблені ходи. Пов’язка закріплюється ходами бинта навколо голови.
При великих ранах голови або розташуванні їх на обличчі краще накладати пов’язку у вигляді «вуздечки» . Після 2-3 закріплюючих кругових ходів через чоло (1) бинт ведуть по потилиці (2) на шию і підборіддя, роблять кілька вертикальних ходів (3-5) через підборіддя та тім’я, потім з під підборіддя бинт іде по потилиці (6). На ніс, чоло та підборіддя накладають пращоподібну пов’язку. Під пов’язку на ранову поверхню підкладають стерильну серветку або бинт.
Пов’язку на одне око починають із закріплюючого ходу навколо голови. Далі бинт ведуть із потилиці під праве вухо на праве око або під ліве вухо на ліве око. Потім ходи бинта чергують: один ‑ через око, другий ‑ навколо голови. Пов’язка на обидва ока складається зі сполучення двох пов’язок, що накладають на ліве і праве око.
Рис. 19. Накладення пов’язки «вуздечка» на підборідну область
Дата добавления: 2016-07-05; просмотров: 4689;