Характеристика параметрів джерела ураження техногенної надзвичайної ситуації та їх позначення


Параметри Позначення Одиниця вимірювання
СІ Несистемні
Надлишковий тиск у фронті ударної хвилі ∆Рф, Р Па т/м2, кгс/см2, атм
Тривалість фази тиску tфд с -
Імпульс фази тиску І+ Па с кгс/с/см2
Максимальний тиск хвилі тиску в ґрунті gmax Па кгс/см2
Час наростання тиску до максимального значення tнд с -
Час теплового випромінювання tти с -
Коефіцієнт тепловіддачі Вт/(м2 К) Ккал/(м2 г К)
Енергія теплового випромінювання Q Дж Ккал
Потужність теплового випромінювання W Вт Ккал/год
Активність радіонукліда в джерелі іонізації А Бк Ки
Щільність радіоактивного забруднення місцевості а Бк/м2 Ки/км3
Концентрація радіоактивного забруднення місцевості kрзм Бк/м3 Ки/км3
Концентрація радіонуклідів kр Бк/кг Ки/кг
Концентрація небезпечного хімічної речовини С - мг/м3
Щільність хімічного забруднення місцевості - - Мг/см2, г/м2, кг/га

Примітка: Активність радіонукліда (радіоактивність) в осередку іонізації – це швидкість радіоактивного розпаду, одиниця вимірювання – Бекерель (1 Бк=1розп./с; 1 Ки=3,7×1010 розп./с).

Наприклад, активність радіонукліда радону Ra-226, небезпечна для здоров’я на протязі року встановлена 1,3×103 Бк.

Щільність радіоактивного зараження (забруднення) місцевості – це ступінь радіоактивного забруднення місцевості.

Щільність зараження небезпечними хімічними речовинами – це ступінь хімічного зараження місцевості.

Фізіологічний вплив техногенних небезпек на людину

Ставлення людини до техногенних небезпек та їх факторів зводиться до мінімізації можливої шкоди, яка завдається даними факторами людині і навколишньому середовищу.

Всю сукупність техногенних небезпек формують негативні умови життєдіяльності людини за природою їх впливу та поділяють на такі основні види:

1. Акустичні (звукові) впливи – шум. Вухо людини розрізняє шум на частотах від 16 Гц до 20 кГц. Нормальний рівень шуму житлового приміщення має знаходитися в межах 30-35 дБ. Рівень шуму 120-130 дБ викликає у людини больові відчуття.

2. Вібраційні впливи (тривалі коливання механічних систем) сприймаються людиною, починаючи з частоти 0,7 Гц. Органи черевної порожнини та грудної клітини резонують на частотах 3-8 Гц, а частоти вібрації від 30 до 250 Гц є критичними для розвитку вібраційної хвороби.

3. Електромагнітні впливи, що виникають при генерації і користуванні електромагнітних коливань і при перевищенні допустимого рівня дії електричного поля на організм людини. Вони можуть привести до професійних захворювань; перебування людини в електромагнітному полі напруженістю до 5 кВ/м допускається протягом 8 год., а при напруженості 20...25 кВ/м – не більше 10 хв.

4. Іонізуючі впливи виникають при розпаді радіоактивних речовин і небезпечні за своїми наслідками при дії на організм людини:

– ефективна доза, що отримується населенням України (групою), не повинна перевищувати 1 мЗв на рік;

– ризик опромінення для населення України становить 5×10-5.

5. Вплив електричного струму силою 5 А призводить до летального результату, пороговий невідпускаючий струм змінний, становить 6-10 мА, а пороговий невідпускаючий струм постійний лежить в межах 50-80 мА

6. Пожежо-вибухонебезпечний вплив теплового імпульсу енергією 160-400 кДж/м2 призводить до утворення пухирів на шкіряних покривах, а в діапазоні 400-600 кДж/м2 викликає омертвіння верхнього шару шкіри. Вплив ударної хвилі вибуху менше 10 кПа на людину вважається безпечним, а при значенні 100 кПа – призводить до летального результату.

Вплив розглянутих техногенних небезпек та їх уражаючих, небезпечних і шкідливих факторів на людину проявляється або в процесі його виробничої діяльності, у побутовій обстановці або в умовах промислових аварій і катастроф.

 

2. Промислові аварії, катастрофи та їхні наслідки

 

Щорічно в Україні аварії і катастрофи забирають життя близько 50 тис. осіб. Найбільше число аварій і катастроф відбувається в Запорізькій, Донецькій, Дніпропетровській, Луганській, Львівській, Одеській областях.

У відповідності із розмірами та заподіяною шкодою розрізняють легкі, середні, тяжкі і дуже тяжкі аварії. Аналіз наслідків аварій, характеру їх впливу на навколишнє середовище зумовив розподіл їх за видами.

До небезпечних техногенних аварій відносять:

аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних речовин (аміаку, хлору, соляної та азотної кислот, скрапленого газу та інших речовин);

аварії з викидом (загрозою викиду) радіоактивних речовин в навколишнє середовище;

аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних біологічних речовин в навколишнє середовище;

раптове обвалення будівель, споруд різного призначення, порід;

пожежі, вибухи у спорудах, на комунікаціях, на технологічному обладнанні промислових об'єктів;

транспортні аварії (катастрофи);

аварії на електроенергетичних системах;

аварії на комунальних системах життєзабезпечення;

аварії на очисних спорудах;

• гідродинамічні аварії.

Аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних речовин:

Хімічна аварія – це аварія на хімічно небезпечному об'єкті, що супроводжується протокою або викидом небезпечних хімічних речовин (НХР) і призводить до хімічного зараження навколишнього середовища.

Викид – це вихід з технологічних установок та місткостей при розгерметизації за короткий проміжок часу НХР.

Протока – витікання НХР з технологічних установок при розгерметизації ємкостей.

Крім того, НХР можуть утворювати токсичні речовини при вибухах і пожежах, які здатні існувати в навколишньому середовищі до декількох діб. Летальний результат залежить від властивостей НХР, токсичної дози і може наступати миттєво або через деякий час після отруєння.

У 140 містах та 46 населених пунктах України функціонують 877 хімічно небезпечних об'єктів та 287000 об'єктів використовують у своєму процесі НХР. В зонах можливого хімічного зараження від цих об'єктів мешкає близько 12 млн. чол., 321 адміністративно-територіальна одиниця (АТО) відноситься до першого ступеня хімічної небезпеки.

Аварії з викидом радіоактивних речовин (РР) в навколишнє середовище:

Радіаційна аварія – це аварія, що супроводжується прямим або непрямим радіаційним впливом на людину і навколишнє середовище з рівнями, що перевищують допустимі межі РР на поверхні, всередині матеріалу, в повітрі, в тілі людини.

Потенційними джерелами радіаційних аварій є радіаційно-небезпечні об'єкти (РНО): АЕС, підприємства ядерного паливного циклу, атомні енергетичні установки виробничого і дослідного призначення. До радіаційних аварій відносять також аварії транспортних засобів і космічних апаратів з ядерними установками або вантажем радіоактивних речовин на борту, аварії при промислових або випробувальних ядерних вибухах.

На території України розміщено:

– близько 8000 різних організацій і підприємств, діяльність яких призводить до появлення та накопичення радіоактивних відходів (РВ), які є джерелами іонізуючих випромінювань;

– діють 4 АЕС з 15 ядерними реакторами; 2 дослідні реактори (у м. Києві та м. Севастополі).

Джерелами РВ і місцями їх концентрації в Україні є:

– ЧАЕС (накопичено 70 тис. м3 РВ);

– зона відчуження ЧАЕС (близько 1,1 млрд. м3 РВ);

– уранодобувна та переробна промисловість.

За масштабом радіаційні аварії (РА) розподіляються на промислові та комунальні.

До промислових належать аварії, наслідки яких не поширюються за межі приміщень та на територію об'єкта, а аварійне випромінювання може отримати лише персонал.

Комунальними є радіаційні аварії, наслідки яких поширюються на прилеглі території.

Найбільшу небезпеку для людини при радіаційних аваріях на АЕС з продуктів розподілу представляють благородні гази (легко переміщуються по реакторній будівлі і можуть вийти в навколишнє середовище); галогени (особливо йод, що володіє високою радіотоксичністю в тілі людини, тому що він концентрується в щитовидній залозі); лужні метали. Лужні метали, як і йод, вступають в реакцію з водою і після аварії переміщуються разом з нею. Найбільш небезпечним є 137Cs, оскільки із-за відносно великого періоду напіврозпаду він довго зберігається в навколишньому середовищі і представляє велику небезпеку.

На Чорнобильській АЕС 26.04.1986 р. стався вибух, який призвів до найбільшої в історії людства радіаційної катастрофи. Виникла зона забруднення в Україні, площею 28 тис. км2 з населенням 1 млн. осіб. Забруднення радіонуклідами згодом виявили в 11 областях України, в яких проживає загалом 17 млн. осіб.

З 26 квітня по 6 травня 1986 р. при аварії на ЧАЕС в атмосферу було викинуто близько 1,9 1018 Бк, або 63 кг радіонуклідів, що становить 3,5% кількості радіонуклідів у реакторі на момент аварії. Для порівняння, при вибуху атомної бомби потужністю 20 Кт, скинутої на Хіросіму у 1945 р., утворилося 740 г РР.

В 1957 р. на підприємстві «Маяк» у Челябінській області стався вибух ємності з радіоактивними відходами. В атмосферу було викинуто 20 млн. Ки радіоактивних речовин, зона забруднення перевищила 23 тис. км2, що перевищує площу зони відчуження після аварії на ЧАЕС.

До 2012 р. чорнобильською радіацією опинилися уражені майже 54,6 тис. км2 території 11 областей (9% території України) – площі розміром з Хорватію або половину Болгарії з населенням 2,2 млн. осіб, з них 0,5 млн. осіб – діти. Територія у 155 тис. км2 трьох країн (України, Білорусії і Росії) з населенням 7,1 млн. осіб, в тому числі і 3 млн. дітей, до нинішнього часу вважається забрудненою.

До транспортних аварій (катастроф) відносяться аварії, сходи вантажних і пасажирських поїздів, авіаційні події, дорожньо-транспортні пригоди та автомобільні катастрофи. Транспорт в Україні є одним з основних видів небезпек. Людина, що користується послугами транспортного засобу, знаходиться в зоні підвищеної небезпечності. Транспортом громадського користування щороку в Україні перевозиться близько 3 млрд. т вантажів, у тому числі велика кількість небезпечних. Залізничний транспорт здійснює 60 % вантажних перевезень, 26% –автомобільний і 14% – річковий та морський. Величезну небезпеку для життя і здоров'я людей несуть у собі перевезення (до 15% від загального обсягу вантажів) вибухонебезпечних, хімічних, радіоактивних, легкозаймистих та інших небезпечних речовин. Найбільше аварій щороку відбувається на автомобільному транспорті. На дорогах України щорічно трапляються десятки тисяч автомобільних аварій і катастроф.

Примітка: Щодня в останні роки на автомобільних дорогах України гине 21 особа, причому частіше – пішоходи. Це один з найгірших показників рівня безпеки дорожнього руху в Європі. У ДТП в Україні гине 76% чоловіків і 24% жінок.

За період з 1984 по 2008 р. в Україні відбулося 51279 ДТП, травмовано 63354 людини, а за останні 25 років внаслідок ДТП в Україні загинуло 177996 людей. Показник смертності в ДТП в Україні на 100000 населення становить 21,5, що набагато менше, ніж у Єгипті (41,6), Казахстані (30,6), Росії (25,2).

У 2011 р. в Україні, за даними Асоціації безпеки дорожнього руху, зареєстровано 180 тис. ДТП, в яких загинуло 4800 осіб і травмовано близько 40 тис. осіб.

У 2012 р. в Україні відбулося близько 196,4 тис. ДТП, що є більше ніж на 10 тис. аварій, або на 5,5% більше, ніж в 2011 р. За минулий рік на українських дорогах загинуло 5094 людини. Найбільше загиблих – у Донецькій області – 440, в Луганській області загинуло 226 осіб, що на 10 чол. перевищує показник 2011 року. За добу по країні гинули в середньому 14 осіб. Травми отримали в 2012 році понад 37,5 тис. чол. Найчастіше люди гинули за наїздів на пішоходів та зіткнення.

Щорічно збитки від ДТП, завдані економіці України, оцінюються в 5 млрд. доларів.

Особливу небезпеку представляють аварії на залізничному транспорті. Залізницею перевозиться величезний потік пасажирів звичайним і швидкісним залізничним транспортом, а також небезпечні вантажі: від палива та нафтопродуктів до радіоактивних відходів та вибухонебезпечних речовин.

Загроза виникнення аварій на залізничному транспорті зростає у зв'язку з недостатнім оновленням основних фондів усіх видів транспорту, значним зносом (50% і більше) транспортних засобів, використовування транспортних засобів, що підлягають списанню.

Найбільшу небезпеку для пасажирів становлять пожежі у вагонах, особливо у літній період, коли в обмеженому просторі вагона перебуває величезна кількість людей. Сумна статистика загиблих на залізничному транспорті: в 1986 р. на Уралі (Росія), загинуло понад 300 пасажирів внаслідок вибуху газу на одному з магістральних трубопроводів і перетині осередку вибуху двома пасажирськими потягами.

Збільшуються масштаби перевезення пасажирів і вантажів авіаційним транспортом. Аварії і катастрофи повітряних суден найбільш характерні для моменту запуску двигунів, розбігу (5%), зльоту (12%), під час польоту (6%) і при посадці (73%).

Статистика смертельних катастроф в цивільній авіації за останні 6 десятиліть:

– 50- ті роки – 535 катастроф, загиблих 8290 осіб;

– 60- ті роки – 571 катастрофа, загиблих 13130 осіб;

– 70- ті роки – 616 катастроф, загиблих 15700 осіб;

– 80- ті роки – 438 катастроф, загиблих 11400 осіб;

– 90-ті роки – 475 катастроф, загиблих 12080 осіб

З початку 2000 р. по 1 жовтня 2011 року – понад 400 катастроф, більше 9000 загиблих.

За даними Міністерства транспорту США, ризик загинути під час польоту на повітряному судні – 1 особа з 52,6 млн. Для порівняння, ризик смерті в ДТП – 1 особа з 7,6 млн., тобто, користуватися автомобільним транспортом в 7 разів небезпечніше, ніж повітряним.

На морському транспорті, як і на всіх інших видах транспорту, можливі аварії, катастрофи з ризиком для життя людей. У світі щорічно відбуваються аварії на 8000 кораблях, при цьому в морській безодні зникають до 200 морських судів. Безпосередньо небезпеки життю на морі під час аварії зазнають до 6000 людей, з яких близько 2000 гине.

Як і в авіації, більшість аварій відбувається з вини людського фактора. Помилки капітанів команд призвели до загибелі технічно справних кораблів «Михайло Ломоносов», «Адмірал Нахімов» та «Коста Конкордія».

Сучасний стан пожежної небезпеки в Україні характеризується наявністю 18,5 тис. потенційно небезпечних об'єктів, з яких 5,5 тис. у відповідність з наказом МНС від 23.02.2006 № 98 відносяться до об'єктів підвищеної небезпеки (ОПН). На 1,5 тисячі вибухонебезпечних та пожежонебезпечних об'єктах зосереджено близько 13 млн. т. пожежонебезпечних і вибухонебезпечних речовин.

Кожні п'ять секунд на планеті виникає пожежа, в Україні кожні 10 хв. Протягом доби в Україні в середньому виникає 136 пожеж, в яких гине 8-11 осіб, травмуються 3-5 чол., вогнем знищуються або пошкоджуються до 50 споруд, 5-8 одиниць техніки. Щотижневий збиток від пожеж становить 10,6 млн. грн. Показник кількості пожеж на 10 тис. населення в Україні становить 10,1-10,9. Цей показник перевищено у багатьох областях України. Динаміка кількості пожеж в Україні за 2000-2009 рр. наведена на рис. 2., а динаміка кількості загиблих – на рис. 3.

Аналіз даних показує, що в середньому, за рік в Україні на об'єктах економіки, а найчастіше в приватному секторі населених пунктів виникає понад 49 тис. пожеж, гине понад 3,5 тис. осіб, а економічні втрати перевищують 3,6 млрд. грн. Кількість травмованих на пожежах з 2000 по 2009 рр. склало 17814 осіб.

 

Рис. 2. Динаміка кількості пожеж в Україні за 2000-2009 рр.

 

Рис. 3. Динаміка кількості загиблих в результаті пожеж в Україні за 2000-2009 рр.

 

За даними Державного департаменту пожежної безпеки ДСНС України найбільше пожеж виникає в житловому секторі. У 2007-2008 рр. в житловому секторі зафіксовано понад 38,5 тис. пожеж, що склало 83% від загальної кількості пожеж по Україні. Прямі збитки від цих пожеж перевищили 360 млн. гривень. На житловий сектор припадає більше 90% всіх випадків загибелі людей на пожежах. Велика кількість пожеж та загиблих на пожежах у житловому секторі зумовлена, зокрема, незадовільним технічним станом житлового фонду України, низьким рівнем культури населення щодо дотримання правил пожежної безпеки, а здебільшого елементарною недбалістю самих громадян.

Матеріальний збиток, нанесений економіці України надзвичайними ситуаціями техногенного характеру за період 1997 – 2010 рр. перевищує 45 млрд. гривень.

Економічний збиток в світі від НС, пов'язаних з пожежами, для порівняння, щорічно становить 150 млрд. дол., у тому числі: у США – 50, у Китаї – 19. Втрати економіки Росії від НС, пов'язаних з пожежами, тільки в 2010 р. склали 76 млрд. руб.

Пожежі і вибухи на військових складах в 2004-2009 рр. у Хмельницькій, Київській, Запорізькій, Донецькій і Харківській областях призвели до загибелі людей і принесли величезні матеріальні збитки.

Аварії на трубопроводах пов'язані з викидом (розливом) небезпечних хімічних чи пожежовибухонебезпечних речовин. На території України протяжність магістральних газопроводів становить близько 35,2 тис. км, магістральних нафтопроводів – 3,9 тис. км. Їх роботу забезпечують 31 компресорна нафтоперекачувальна і 89 компресорних станцій. Протяжність продуктопроводів становить 3,3 тис. км. Аварії на таких системах можуть призвести до загибелі людей, отримання ними тілесних ушкоджень або ж завдати шкоди навколишньому середовищу.

Аварії на комунальних системах життєзабезпечення відбуваються в Україні щорічно. З 344870 об'єктів комунального господарства непридатними для подальшої експлуатації є 900, з них 250 об'єктів та 4370 км інженерних мереж перебувають у вкрай загрозливому технічному стані.

Гідродинамічні аварії – це техногенні події на гідротехнічних спорудах (греблях, дамбах, ставках, шлюзах) з утворенням хвиль прориву та катастрофічних затоплень місцевості з можливим руйнуванням споруд. Висота і швидкість хвилі прориву залежать від гідрологічних і топографічних умов річки. Для рівнинних районів швидкість хвилі прориву коливається від 3 до 25 км/год., а для гірських і передгірних місць досягає 100 км/год.

В Україні налічується 63119 річок, у тому числі 9 з великих площею водозабору понад 50 тис. км2; 81 середня річка з площею водозабору від 2 до 50 тис. км2 і 63029 малих річок. Загальна довжина річок становить 206,4 тис. км, з них 90% припадає на малі річки.

Виправлення територіальної нерівномірності стоку водозабезпечення в Україні здійснюється за допомогою 1160 водосховищ, загальним об'ємом 55 км3, понад 28 тис. ставків, 7 великих каналів загальною довжиною 1021 км і пропускною здатністю 1000 м3 в секунду; 10 великих водоводів, по яких вода подається в посушливі райони.

Найбільші водосховища побудовані на Дніпрі. Водосховища Дніпровського каскаду з загальним об'ємом 18,7 км3 забезпечують більше половини обсягу водозабезпечення. До складу Дніпровського каскаду входять: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське та Каховське водосховища. Комплекс водозахисних споруд включає в себе 3,5 тис. км дамб, 1,2 тис. км берегоукріплень, понад 600 насосних і компресорних станцій для перекачування надлишків води.

Більшість ГЕС в Україні було побудовано в 40-х і 50-х роках (біля 900). На сьогоднішній день в Україні працюють 50 ГЕС.

Таким чином, розглянуті можливі техногенні джерела небезпеки на території України при своїй реалізації несуть загрозу безпеці існування людей, об'єктів і навколишнього середовищі своїми уражаючими факторами.

 

3. Фактори, що загрожують життю людини при використанні різних видів транспорту

а) При використанні автомобільного транспорту життя людини може піддаватися небезпеці внаслідок:

• впливу вихлопних газів автомобілів, що працюють на бензині і містять високотоксичні речовини (окис вуглецю, перилен, бензапірен, які є канцерогенами);

• впливу сажі, як продукту неповного згоряння палива автомобілів, що працюють на дизельному паливі і виділяється в атмосферу у вигляді чорного диму;

• надмірної завантаженості, особливо громадського автотранспорту, що не дозволяє пасажирам вибрати стійке положення тіла в салоні;

• незнання і недотримання пасажиром і водієм правил дорожнього руху;

• недостатність професійних навичок у водія і його психофізіологічний стан на момент рейсу;

• поганий стан автодорожнього покриття та його неоснащеність необхідними технічними засобами (світлофорами) і розміткою, дорожніми знаками, що підвищують безпеку руху;

• індивідуальний ризик щорічного фатального випадку при використанні автотранспорту в Україні становить Rа=3·10-4, ×що значно перевищує допустимий ризик Rд=1·10-6

б) При використанні повітряного транспорту на безпеку польоту пасажира впливає:

• технічний стан повітряного судна, його тип, розміри, термін експлуатації, відповідність усім вимогам ІКАО;

• розміщення місця пасажира в салоні щодо силових установок літака і його паливних систем;

• небезпечні метеоумови польоту (грозовий фронт, турбулентні потоки);

• погіршення самопочуття екіпажу;

• помилки екіпажу при пілотуванні і не своєчасна реакція на відмови техніки, які можуть мати місце на будь-якій ділянці польоту;

• неможливість технічних засобів контролю і експлуатації аеропорту забезпечити безпечне приземлення повітряного судна в екстремальних ситуаціях;

• паніка на борту, що не дасть можливість пасажиру своєчасно і грамотно скористатися індивідуальними і груповими засобами спасіння (кисневими масками, надувними індивідуальними надувними жилетами та аварійними трапами);

• терористична діяльність окремих пасажирів або групи осіб на борту повітряного судна.

За даними міжнародної організації повітряних перевезень в світі щорічно відбувається до 50 авіаційних катастроф, в 35 з яких гинуть екіпаж і пасажири. Виняток становлять поодинокі випадки: лютий 2008 – катастрофа літака зі 129 пасажирами у Вірменії. Після зльоту літак перекинувся, впав і загорівся. Отримали легкі травми 7 осіб.

Індивідуальний ризик фатального випадку за рік при користуванні повітряним транспортом становить 9 10-6 , що відповідає нормам прийнятої безпеки×

в) При використанні залізничного транспорту людина перебуває під впливом таких небезпек:

• посадочних платформ і їх можливості забезпечити безпеку посадки та висадки без ускладнень всіх категорій пасажирів;

• системи енергозабезпечення вагона;

• різних пожежонебезпечних і вибухонебезпечних вантажів, які транспортуються по залізниці;

• можливої пожежі у вагоні;

• терористичної діяльності;

• порушення правил перевезень;

• погіршення самопочуття машиніста;

• зіткнення поїзда з технічними засобами, які опинилися на залізничних шляхах.



Дата добавления: 2016-07-05; просмотров: 2764;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.029 сек.