Завдання, що ставляться перед фізико-хімічною механікою матеріалів
Розвиток нової техніки викликав необхідність мати дані про механічні властивості старих конструкційних матеріалів в умовах їх експлуатації (тобто в умовах впливу реальних навантажень та робочих середовищ, що мають високі та низькі температури, тиски і швидкості), а також дані для створення нових матеріалів, які задовольняють наперед заданим механічним властивостям. Це обумовило появу нового наукового напряму — фізико-хімічної механіки матеріалів.
Пріоритет у виникненні та розвитку фізико-хімічної механіки матеріалів належить Радянському Союзу. У 1928 р. радянський вчений П. О. Ребіндер вперше виявив та вивчив явище зниження міцності твердих тіл під впливом адсорбції поверхнево-активних речовин з оточуючого середовища, яке дістало назву «ефект Ребіндера» П. О. Ребіндеру належить також і термін «фізико-хімічна механіка матеріалів».
Фізико-хімічна механіка матеріалів займає проміжну область знання між механікою матеріалів, фізикою твердого тіла та фізичною хімією, і, базуючись на основних положеннях цих наук, широко використовує термодинаміку, особливо для прогнозування напряму дослідження, хоч з самої назви видно, що кінець кінцем вона займаються механікою матеріалів.
Фізико-хімічна механіка матеріалів належить до матеріалознавчих наук, тобто до наук технічного профілю. Вона досліджує активацію твердого тіла при деформації для вивчення змін фізико-механічних властивостей металу в середовищі, тоді як механохімія використовує цю активацію для вивчення різних хімічних та електрохімічних процесів між металом і середовищем.
Фізико-хімічна механіка матеріалів вивчає також вплив зовнішнього середовища на фізико-механічні властивості всіх твердих тіл — як кристалічних, так і аморфних, як конструкційних матеріалів, так і інших твердих та дисперсних тіл. У зв’язку з величезним обсягом інтересів фізико-хімічної механіки вона поділилася на фізико-хімічну механіку металів та фізико-хімічну механіку інших тіл. В цій монографії розглядатимуться лише метали.
Виникає питання, чому фізико-хімічна механіка в першу чергу вивчає саме метали. Це пояснюється тим, що металам, зокрема залізу та сплавам на його основі, належить провідне місце в техніці сучасного та майбутнього. Метали на відміну від інших матеріалів можуть витримувати місцеву пластичну деформацію без руйнування і навіть з одночасним само зміцненням. В матеріалах, нездатних до пластичної деформації, місцеве перевантаження призводить до утворення тріщин та руйнування.
Здатність до пластичної деформації та наклепу обумовлена особливостями будови гратки металів, які мають вільні узагальнені електрони. Якщо який-небудь матеріал буде мати такі властивості, то він стане металом зі всіма випливаючими з цього наслідками.
Фізико-хімічна механіка матеріалів вивчає вплив ня їх фізико-механічні властивості .різних середовищ — яь зовнішніх, так і тих, що знаходяться всередині матеріалу. Існує два уявлення про цю науку: перше кладе в основу зміни механічних властивостей лише під впливом зниження поверхневої енергії твердого тіла в результат[I] адсорбції середовища, друге — враховує не тільки вплив середовища, яке знижує поверхневу енергію, а також здатність середовища розчиняти тверде тіло, утворювати з ним нові хімічні сполуки і системи гратки шляхом втілення або заміщення. Ми додержуємося другої точки зору.
Дослідження з фізико-хімічної механіки матеріалів інтенсивно розвиваються як в теоретичному, так і в практичному напрямах в ряді наукових центрів нашої країни — Інституті фізичної хімії АН СРСР, Московському державному університеті ім. М. В. Ломоносова, Фізико-механічному інституті АН УРСР (ФМІ АН УРСР), Інституті загальної та неорганічної хімії АН УРСР та ін. За кордоном ці питання вивчаються Ростокером, Вестівудом та їх співробітниками (США), Долемором (Англія), Клаусом (Франція), а також ученими інших країн. П. О. Ребіндер так визначив завдання цього нового наукового напряму: «Фізико-хімічна механіка - наука, яка встановлює залежність механічних властивостей тіл від їх хімічного складу та структури, від фізико-хімічних факторів: температури, адсорбційного та хімічного впливу зовнішнього середовища та ін. При цьому слід врахувати і характер дії зовнішніх сил, особливостей напруженого стану, який виникає :в даному тілі, його інтенсивність і час дії».
Фізико-хімічна механіка матеріалів включає розділи механохімії та реології — науки про ненапружену поведінку тіл. Дослідження впливу поверхнево-активних середовищ на міцність та деформування твердих тіл показали, що вплив адсорбції можна спостерігати при певних оптимальних значеннях швидкостей деформації, певній концентрації поверхнево-активних речовин, певних об’ємно-напружених станах і розвитку в процесі деформації мережі поверхневих ультрамікротріщин, які проникають на достатню глибину і розміщуються в певному напрямку по відношенню до силового потоку, тощо.
Проте ряд досліджень адсорбційного ефекту полегшення деформації та руйнування твердих тіл, проведених зарубіжними вченими, мав позитивний результат. Треба згадати роботи відомого англійського фізика Андраде та його співробітників. Своїми дослідами вони підтвердили наявність значних адсорбційних ефектів, однак намагалися пояснити їх адсорбційним впливом поверхнево-активних речовин на окисну плівку, яка покриває переважно поверхню металу .
Суперечка, яка виникла через пояснення цих явищ, в наш час вирішена на користь радянської школи останніми роботами П. О. Ребіндера та його співробітників по електрокапілярному ефекту 1 та роботами відомого німецького металофізика Г. Мазінга та його колег], які старанно проведеними дослідами (зокрема з благородними металами) повністю підтвердили висновки та уявлення радянських вчених і відкинули пояснення Андраде.
Найважливішою проблемою фізико-хімічної механіки матеріалів є розробка методів одержання нових матеріалів з наперед заданими властивостями, а також підвищення стійкості, довговічності та міцності існуючих матеріалів при одночасній дії на них механічних напружень та активних робочих середовищ. Спільним для вказаних вище проблем є завдання теоретичного аналізу процесів деформації та руйнування твердих тіл, які зізнають дії активних середовищ та зовнішніх навантажень, що дасть можливість знайти загальні принципи керування фізико-хімічними властивостями конструкційних матеріалів та розробити нові методи розрахунку елементів інженерних конструкцій на міцність, довговічність та стабільність.
Сучасний стан галузей науки, суміжних з фізико- хімічною механікою, зокрема фізики твердого тіла, фізичної хімії, механіки суцільного середовища та термодинаміки нерівноважних процесів, сприяє розвитку аналітичних методів у фізико-хімічній механіці. Мета теоретичних досліджень такого роду — кількісно визначити вплив фізико-хімічних факторів на процеси деформації та руйнування реальних твердих тіл. Щоб вирішити ці завдання фізико-хімічної механіки матеріалів, слід сформувати нові розрахункові моделі механіки суцільного середовища, які відображають взаємозв’язок та взаємо вплив механічних і немеханічних форм руху матерії.
Механічні властивості металів (міцність, пластичність, стійкість проти спрацювання та оброблюваність) фізико-хімічна механіка вивчає при впливі адсорбційно-активних, корозійно-агресивних та радіаційних середовищ, а також середовищ, які сприяють ерозійним та кавітаційним пошкодженням металу чи впливають на них через дифузійні процеси, що викликають розчинення металу або утворення з ним нових хімічних сполук чи твердих розчинів.
При одночасній дії механічного навантаження та активних робочих середовищ, особливо при підвищених температурах та тисках, великий вплив на результати механічних досліджень має фактор часу, тобто швидкості та прискорення навантаження і формування, тривалість та частота навантаження і пауз. При визначенні механічних властивостей металів у робочих середовищах, незважаючи на проведення дослідів здавалося б в ідентичних умовах, спостерігається велика розбіжність експериментальних даних. Це свідчить про відсутність у методі досліджень необхідних критеріїв, які б дозволяли одержувати порівненні результати.
Вплив середовища на тверді тіла відбувається через поверхню тіла, тому фізико-хімічна механіка вивчає стан поверхні та її можливий вплив на фізико-хімічні явища, вплив виду обробки, який обумовлює якість поверхні виробу, на механічні характеристики металу. Факторами впливу середовища на тіло є також дефекти тіла, через які середовище може взаємодіяти із значними його об’ємами. Вивчення дефектів та їх розвитку при деформації — ще одне важливе завдання фізико- хімічної механіки.
Взаємодія середовища та металу потребує певної енергії активації. Деформація може дати металу цю енергію, тому фізико-хімічна механіка вивчає взаємодію середовища з металом, по-різному активованим деформацією, а саме в ненапруженому стані, попередньо напруженому та в процесі деформації.
Дослідження [1, 3] показали, що в процесі деформації, особливо в пружно-пластичній зоні, вплив робочих середовищ на фізико-механічні властивості металу виявляється значно вищим, ніж цей же вплив на ненапружений метал. За допомогою деформації можна примусити дифундувати в твердий метал майже всі рідкі легкоплавкі метали, які раніше вважалися недифундуючими. В процесі деформації значно прискорюється наводнювання сталі; воно відбувається майже за декілька хвилин і уражає ті частини металу, які зв’язані з концентрацією вакансій та дислокацій в площинах зсувів. Було показано, що в процесі деформації явища електрохімічної корозії відбуваються набагато активніше, ніж на ненапруженому металі.
Вид деформації також впливає на взаємодію середовища з деформованим металом, тому фізико-хімічна механіка вивчає вплив різних видів деформації і величини напружень на механічні властивості металу в різних середовищах.
Структурно-механічні властивості металів та їх часові залежності є основною характеристикою експлуатаційних властивостей металів та сплавів, що пояснюється тісним зв’язком структури з їх механічними властивостями. При цьому під структурою матеріалу слід розуміти не лише будову кристалічної гратки, а й дисперсність кристалів (зерен), їх текстуру, розподіл дефектів (пор і тріщин) в металі. При механічному навантаженні відбувається зміна структурно-механічних властивостей, в першу чергу внаслідок збільшення дефектів та виникнення і перерозподілу вакансій та дислокацій в зерні. Ці зміни особливо впливають на фізико-механічні властивості металів при довгочасних силових навантаженнях та змінах температури.
В процесі деформації відбувається нерівномірний розподіл по об’єму виробу напружень, які визначають напрямок дифузії розчинених в металі елементів та дефектів типу вакансій і дифузії з зовнішнього середовища. Остання може викликати утворення нових хімічних сполук або твердих розчинів, які будуть мати вже інші механічні властивості, ніж основний матеріал. Фізико- хімічна механіка вивчає вплив дифузійних та супроводжуючих їх хімічних та фізичних процесів на механічні властивості металів і сплавів.
При тривалій експлуатації деталей машин важливо, щоб метал незначною мірою змінював свої фізико-хімічні властивості, тобто був стабільним у часі. Для багатьох металів, як показали наші дослідження, існують критичні напруження, нижче яких властивості металу залишаються практично незмінними — стабільними. При напруженнях, вищих за вказані критичні, наступає ефект інтенсивної зміни властивостей металів, що недопустиме в умовах експлуатації. Стабільність металів при навантаженні в робочих середовищах — це критерій їх експлуатаційної надійності, вивчення якої є одним з нових напрямків, що входять у фізико-хімічну механіку матеріалів [1].
З усіх видів впливу середовища найбільш загальним та універсальним, властивим для багатьох активних середовищ, є адсорбційний вплив. Адсорбція поверхнево-активних складових середовища на поверхні твердого тіла або всередині його на поверхнях дефектів викликає ефект Ребіндера, який сприяє диспергуванню, а при максимальному зниженні поверхневої енергії викликає пептизацію твердого тіла — його розпад на частинки колоїдних розмірів без прикладення напружень. Ефект Ребіндера проявляється також і в адсорбційній втомі матеріалів.
При механічній обробці металів, тиском (штампуванні, волочінні, глибокій витяжці і т. п.), різанні, шліфуванні та поліруванні, тонкому подрібненні, бурінні гірських порід та багатьох інших технологічних процесах використовується адсорбційний ефект Робіндера, для чого застосовують спеціальні поверхнево-активні мастила, охолоджуючі та інші технологічні рідини. Це значно підвищує якість продукції, продуктивність праці та стійкість інструмента, а також знижує питому витрату енергії на одиницю виготовленої продукції.
Використання поверхнево-активних речовин дає можливість на час обробки докорінно змінювати механічні властивості твердих тіл — підвищувати їх пластичність або знижувати міцність та викликати крихкість, полегшувати тонке подрібнення; при наступному зниженні кількості цих речовин вихідні механічні властивості матеріалів відновлюються.
Найбільш поширеним видом робочих середовищ, які сильно впливають на міцність деталей машин, апаратів та устаткування, є корозійні середовища — передусім вода та вологе повітря. Електрохімічна корозія, спричинена цими середовищами, зв’язана з наявністю гетерогенності багатьох металів; корозійні процеси найчастіше зумовлюються наявністю в об’ємі однієї деталі електрохімічної неоднорідності гальванічних мікропар. Електродами цих мікропар можуть бути ділянки чистого металу та чужорідні включення в ньому, різні структурні складові металу, деформовані або забруднені ділянки металу і т. п. Тому фізико-хімічна механіка матеріалів вивчає гетерогенність металу та його забрудненість неметалевими включеннями, як фактори, що обумовлюють корозію.
Само собою розуміється, що в завдання цієї науки входять розробка методів підвищення механічних властивостей в робочих середовищах та боротьба з негативним впливом останніх на міцність та довговічність металів. Закони фізико-хімічної механіки матеріалів треба брати до уваги при вирішенні ряду завдань інженерної практики по вдосконаленню існуючих технологічних процесів та створенню нових способів обробки і разом з металургією та металознавством створювати нові сплави, які найбільше відповідатимуть наперед заданим механічним властивостям.
Велику перспективу має електрошлаковий переплав при одночасному застосуванні ультразвуку та барботуванні розплаву деякими газами. При цьому метал очищується, кристалізується і застигає. Для одержання металів та сплавів з високими механічними властивостями велике значення має плавка металу у вакуумі та плавка із застосуванням електронно-променевих установок, причому 'використання у даному випадку ультразвуку, а також деяких модифікаторів дозволить ще більше вдосконалити ці процеси.
Термічна обробка із застосуванням ультразвуку, а також термомеханічна обробка, яка базується на мартенситному перетворенні в насиченому дислокаціями аустеніті, термохіміко-механічна та механіко-термічна обробки дозволяють одержувати високоміцні та довговічні сталі і сплави. Це стосується і механічної обробки, за допомогою якої ми вже одержали суцільні «білі нетравлені шари» на виробі, які підвищили корозійно-втомну міцність на цілий порядок.
Термомеханічна обробка передбачає пластичну деформацію, одночасну з процесом термообробки. Термохіміко-механічна обробка передбачає одночасне дифузійне насичення сталі неметалевими або металевими речовинами, пластичну деформацію та термічну обробку сталі. Механіко-термічна обробка зв’язана з холодною пластичною деформацією з наступною термічною обробкою. Всі ці види обробки за рахунок збільшення щільності дислокацій та їх сприятливого розподілу значно підвищують міцність та довговічність сталі, особливо в активних середовищах.
«Білі нетравлені шари» з’являються смугами на загартованій високовуглецевій сталі в процесі її різання, шліфування, тертя. Вони міцні, тверді і стійкі проти дії' активних середовищ, складаються переважно з голчастого мартенситу з великою кількістю залишкового аустеніту. Наявність на виробі смужок з «білих шарів» робить виріб бракованим, а суцільні «білі шари» па поверхні виробу підвищують його експлуатаційні властивості .
Деформацію на певній потрібній глибині зливка металу можна створити ультразвуком. Використання ультразвуку базується на підведенні пружних коливань безпосередньо до оброблюваної деталі або через оточуюче її середовище (воду, масло, емульсію, розплавлений метал чи сіль), чи введенні звуку у виріб через жорсткий контакт з хвилеводом. Можна також безконтактно озвучувати оброблюваний виріб, помістивши його в змінне електромагнітне поле.
Проходження ультразвуку через метал супроводжується рядом залишкових ефектів, таких як інтенсивний нагрів зразків аж до їх розплавлення, поява слідів залишкової деформації, нагромадження втомних змін в структурі і навіть втомне руйнування. Оскільки ультразвуковий вплив на метал і сплави супроводжується появою в структурі слідів пластичної деформації, одночасно з ультразвуком можна використати термічну обробку, результати якої аналогічні результатам термомеханічної або механіко-термічної обробки.
Перспективною є гідроекструзія металу (гідростатичне пресування), характерною особливістю якої є створення у цілому об’ємі металу значних напружень всебічного стиску. При тисках 15 000 - 25 000 дан/мм2 сталь стає настільки пластичною, що її відносне звуження досягає 99 %, відносне звуження броньової сталі (НВ234) дорівнює 58 %, сірого чавуну — близько 30%, кам’яної солі — 20 %, мармур дає пластичне видовження близько 25 %. Ці звуження або видовження супроводжуються значним підвищенням міцності.
Електронно мікроскопічне дослідження гідроекструдованого металу показало, що із збільшенням ступеня обтиску відбувається спочатку коагуляція та укрупнення вихідної структури, а потім інтенсивне дроблення і розпад пересиченого твердого розчину. Неметалеві включення подрібнюються, диспергуючись до величин, які, очевидно, є перешкодами для руху дислокацій. Таким чином, відбувається ніби легування металу неметалевими включеннями, які, роздроблюючись до розмірів атома, включаються у міжвузол гратки, затримуючи рух дислокацій. Значно підвищується міцність металу, особливо циклічна та контактна витривалість.
Пояснення текучості крихких кристалічних тіл при всебічному високому тиску, який досягає декількох тисяч атмосфер (переважно створюваним поверхнево активним середовищем типу мастил), полягає у «видавлюванні» дислокацій на поверхню крихкого тіла, що робить його пластичним. Можна примусити текти граніт та мармур, не кажучи вже про крихку загартовану сталь.
Розрахунок деталей машин, механізмів та устаткувань конструктори проводять поки що, знаючи лише одну інженерну дисципліну - опір матеріалів. Проте нові умови експлуатації цих деталей при високих та низьких температурах і тисках, а також при впливі робочого середовища змінюють поведінку металів в порівнянні з їх поведінкою на повітрі. До цього часу користувалися для своїх розрахунків характеристиками матеріалів, знайденими при нормальних тисках і температурах на повітрі. Ці характеристики докорінно змінюються в експлуатаційних умовах (вплив середовища, температури і тиску), під впливом масштабу та форми виробу, виду та інших характеристик деформації.
В розрахунках на міцність зміна механічних характеристик враховується знайденими експериментально коефіцієнтами впливу середовища, масштабу, форми виробу та різних експлуатаційних факторів. Інших методів розрахунку на міцність та втому в робочих середовищах поки що немає, і завданням фізико-хімічної механіки матеріалів є винайдення цих коефіцієнтів та встановлення їх залежності від зовнішніх умов. Вплив на міцність вказаних експлуатаційних факторів неадитивний і в сукупності вони інколи взаємно послаблюються або посилюються, що слід завжди мати на увазі.
Вказані коефіцієнти треба визначати по можливості в умовах, найбільш наближених до експлуатаційних.
У зв’язку з цим необхідно дослідити зразки, які повинні мати таку ж термічну і механічну обробку і бути у відповідному структурно-напруженому стані, тобто мати таку ж структуру та залишкові напруження, як і матеріал виробу. У випадку наявності концентраторів напружень на виробі досліджують зразки з концентраторами подібного виду.
Випробувальні машини, які використовують при дослідженнях у фізико-хімічній механіці, повинні забезпечувати такий самий вид навантаження зразків, який матиме метал при його експлуатації; досліджувані зразки необхідно навантажувати при таких же температурах, тисках і в таких самих середовищах, в яких буде експлуатуватися метал виробу, причому слід врахувати рух та переміщення середовища. Якщо необхідно встановити властивість необробленого металу в особливих умовах навантаження та фізико-хімічного впливу середовища, зразки повинні бути необроблені, щоб не змінилася якість металу, а випробувальні машини повинні працювати за програмованим завданням.
Розвиток науки і техніки висуває завдання створення машин та апаратів обмеженого терміну служби. Великого значення при цьому набуває максимальне зменшення ваги конструкції у зв’язку із специфічними умовами їх експлуатації. Конструювання таких апаратів і машин повинно проводитися з урахуванням можливості роботи окремих вузлів та деталей в умовах пружно- пластичного деформування при обмеженій довговічності до руйнування, тобто в умовах статичних та циклічних напружень за границею пружності або близьких до неї.
До цього часу дослідження впливу різних факторів на довговічність у таких умовах проводили в основному на повітрі, хоч в цих випадках вплив середовищ був переважаючим (розтріскування та малоциклова втома). Ці фактори вивчені ще надто мало, незважаючи на те, що вказані явища найчастіше зустрічаються саме при ескплуатації деталей машин та апаратів хімічного машинобудування та суднобудування, наприклад, корозійна втома суднових конструкцій, глибоководних апаратів тощо.
Одні тільки знання про опір матеріалів у цьому випадку не можуть допомогти в розрахунку, тому треба вдаватися до експериментальних досліджень. Основною метою статичних та малоциклових досліджень є визначення впливу середовища в умовах навантаження матеріалу за границею текучості, коли рух дислокацій та вакансій досягає максимального значення, а модель твердого тіла, якою користувалися спеціалісти з теорії пружності, зовсім непридатна. У цьому випадку важливим є вивчення моделі пружно-пластично деформованого твердого тіла. Такі моделі існують, варто лише згадати моделі Прагера та Мазінга.
Рисунок 1.1 ‑ Найбільша в світі дослідна машина безінерційиого типу на чистий згин при обертанні зразків діаметром 200-350 мм у робочому середовищі.
У Фізико-механічному інституті АН УРСР створено ряд випробувальних машин та методик визначення впливу різних середовищ на фізико-механічні властивості матеріалів, що перебувають в силовому полі до і після границі текучості. Одна з таких машин показана :на рис. 1.1. Серія цих машин дозволяє, наприклад, досліджувати на втому при чистому згині з обертанням зразка діаметром 3—300 мм (рис. 1.2). На рис. З показані зразки для дослідження листової сталі на малоциклову втому в середовищі. Створені випробувальні машини призначені для дослідження у рідкометалевому та газовому середовищах при високих та низьких температурах.
Виготовлені також машини для натурних випробувань. Такі дослідження дуже дорогі та трудомісткі, але вони дають повну інформацію про втому в середовищі та засоби, необхідні для одержання довговічного і міцного виробу. На рисунок 1.4 показана випробувальна машина для натурних випробувань бурильних штанг, які працюють на циклічний згин з крученням в глинистому розчині. Визначено, що додавання до глинистого розчину деяких інгібіторів дає досить позитивний ефект.
Рисунок 1.2 ‑ Зразки для дослідження сталі на втому від чистого згину
Рисунок 1.3 ‑ Зразки для дослідження листової сталі на малоциклову втому
В інституті розроблена методика для визначення впливу середовища на міцність металу, яка використовує ефект масштабу. Нитка або фольга з досліджуваного металу різного перерізу деформується в середовищі, і у випадку підвищення міцності при збільшенні перерізу можна вважати, що середовище знеміцнює метал, у протилежному випадку — навпаки.
Рисунок 1.4 ‑Дослідна машина для натурних досліджень бурових штанг у глинистому розчині.
Адсорбційний вплив встановлюється дослідами з металевими пластинами, що мають штучно виведені тріщини (рис. 1.5).
Рисунок 1.5 ‑ Схема пластини для зв’язування адсорбційного ефекту Ребіндера
Для характеристики крихкого руйнування безконечної ширини пластини, ослабленої наскрізною ізольованою тріщиною, що перебуває у рівновазі під дією розтягуючої сили, яка при досягненням деякого критичного значення тріщина починає поширюватися у перерізі в залежності від рівня поверхневої енергії твердого тіла (рис. 1.5), отримана формула для визначення критичної сили
, (1.1)
де — енергія руйнування (ефективна поверхнева енергія квазікрихкого матеріалу); — коефіцієнт Пуасcона; Е — модуль Юнга; h — товщина пластини; Рк — критичне значення сили; Lк — критична довжина тріщини.
В цій формулі ефективна поверхнева енергія (енергія руйнування) складається з двох складових, де — дійсна поверхнева енергія і — енергія, поглинута в основному пластичною деформацією. Для крихких матеріалів це дві складові одного порядку, в той час як для пластичних другий член на порядок (і більше) вищий від першого. Енергія руйнування залежить, таким чином, від поверхневої енергії, і для крихких тіл її можна визначити, дослідивши зміну Рk/Lк у зв’язку зі зміною адсорбційної активності середовища, тому що в формулі, яка визначає , перший множник постійним для даного експерименту.
Ця методика дала змогу вперше наочно продемонструвати ефект адсорбційного полегшення росту тріщини (ефект Ребіндера). Скориставшись нею, І. І. Василенко одержав цікаві дані про адсорбційний ефект Ребіндера в газоподібних середовищах. Метал, у якому повинна рости тріщина, попередньо насичували радіоактивним ізотопом вуглецю (С16). При аналізі розчину (зневоднених спиртів знекисненої води), в якому проводили розтяг пластини з тріщиною, не виявлено слідів радіоактивного вуглецю. Це дало можливість вияснити питання про природу корозійного розтріскування. До цього часу вважали, що розвиток тріщини спричинюється електрохімічним або хімічним розчиненням металу (в вершині тріщини), активованого напруженнями. Якщо б ці гіпотези були вірними, то при розвитку тріщини в середовище переходили б радіоактивні ізотопи вуглецю з металу. Але цього не спостерігалося. Таким чином, визначено, що корозійне розтріскування високоміцних сталей у різних середовищах значно полегшується адсорбційним впливом середовища.
Крім описаного теоретичного методу, який застосовують, для нових досліджень з фізико-хімічної механіки, можна ще згадати про розроблену в ФМІ АН УРСР методику визначення напружень другого роду в середовищі за допомогою визначення електродних потенціалів, які повністю корелюють з напруженнями в межах пружності. Цим методом можна дослідити розподіл напружень біля мікроскопічних включень. У такому випадку зразок з включенням піддають навантаженню в електроліті, а величина електродних потенціалів біля включення добре ілюструє напруження.
Одним з найважливіших методів дослідження фізико-механічних властивостей металів та сплавів є фрактографія яка ставить перед собою мету вивчення поверхонь зломів, одержаних при дії різних навантажень та робочих середовищ.
Макродослідження зломів використовуються для оцінки характеру руйнування порівняно давно, проте тільки починаючи з 50-х років для вивчення поверхонь зломів використовують електронний мікроскоп. За останні роки електронна фрактографія перетворилася у важливий інструмент вивчення елементарних актів процесу руйнування.
У ФМІ АН УРСР електронну фрактографію успішно застосовують для вивчення специфіки руйнування металів у робочих середовищах. На основі аналізу електронних фрактограм з використанням статистичного методу досліджено мікромеханізм сповільненого росту тріщин у загартованих сталях, що дозволяє дати оцінку механізму адсорбційного полегшення поширення тріщин.
Враховуючи вище наведене, перед фізико-хімічною механікою матеріалів ставляться наступні завдання, які мають велике наукове наукове та народногосподарське значення.
1) Вивчення впливу силового поля та середовища на фізико-механічні властивості металів (їх механічні та електромагнітні властивості), особливо за границею текучості.
2) Нагромадження дослідних даних про роботу в середовищах металів у пружно-пластичній та пластичній зонах і на основі цих даних створення методів розрахунку на міцність та довговічність.
3) Вивчення впливу дифузійних процесів та супроводжуючих їх фізико-механічних змін у металах і впливу на процеси деформації та руйнування до і після границі текучості.
4) Вивчення взаємодії чужорідних атомів та іонів з дефектами кристалічної гратки металу та сплаву в процесі їх пружної та пластичної деформації.
5) Дослідження пружної і пластичної деформації та руйнування металів і сплавів в умовах високих та низьких температур і тисків та впливу оточуючих середовищ (статична, втомна та контактна міцність, пластичність, щільність енергії руйнування, корозійна стійкість під напруженням, ерозійні та кавітаційні явища).
6) Дослідження впливу водню (та його стану в металі) на фізико-механічні властивості металу.
7) Дослідження спільного впливу випромінювань великих та малих потужностей і робочих середовищ на механічні властивості металів.
8) Дослідження впливу структури, забруднень та мікронеоднорідностей металу в процесі руйнування у загальному випадку напруженого стану. Визначення структурно-часових параметрів міцності та стабільності металів.
9) Дослідження необоротних явищ, викликаних деформацією в металах і сплавах при статичних та динамічних навантаженнях, особливо в активних середовищах (гістерезис, внутрішнє тертя, післядія, низькотемпературна повзучість та релаксація) й їх зв’язки з статичною та циклічною міцністю металів, тобто дослідження завдань реології - одного з розділів фізико-хімічної механіки матеріалів.
10) Дослідження стану поверхні, технологічних факторів, концентрації напружень, масштабного фактору та ін. при одночасному впливі активних середовищ на міцність деталей машин та елементів конструкцій.
11) Дослідження деформованого стану, фізичних і хімічних процесів у зоні контакту твердих тіл при їх терті та спрацюванні.
12) Пошуки і розробка нових фізико-хімічних методів поверхневого та наскрізного зміцнення металів, розробка нових технологій для одержання матеріалів з наперед заданими властивостями.
13) Дослідження полегшення механічної обробки матеріалів тиском, різанням та подрібненням з допомогою впливу активних середовищ.
14) Підбір матеріалів, найбільш пристосованих для роботи в даних активних середовищах, які можуть перебувати при високих або низьких температурах і тисках, у русі, опромінюватися, визначення для цих матеріалів необхідних розрахункових коефіцієнтів впливу середовища та інших експлуатаційних факторів.
15) Розробка теорії та конструкції нових випробувальних установок, машин та устаткування для вивчення пластичної, статичної, втомної та контактної міцності матеріалів деталей машин при високих та низьких температурах і тисках в умовах складного навантаження та дії середовища. Розробка нових методик та апаратури для дослідження матеріалів при програмуванні навантаження, нагріві, дії середовища і т. п.
Контрольні запитання
1.1 На чому базується гіпотеза про однорідність та ізотропність матеріалів.
1.2 Як розглядає матеріал гіпотеза про суцільність твердих тіл?
1.3 Що таке адсорбція?
1.4 Як впливає адсорбція на властивості матеріалів?
1.5 Що підвищує внутрішню енергію металу?
1.6 Як впливає середовище на метали та сплави?
1.7 Завдання, що ставляться перед фізико-хімічною механікою матеріалів.
2 КРИСТАЛІЧНА БУДОВА МЕТАЛІВ ТА СПЛАВІВ, ЯКА ОБУМОВЛЮЄ ЇХ МІЦНІСТЬ
2.1 Про вплив дефектів кристалічних ґраток на міцність
Передусім нагадаємо, що метали і сплави належать до кристалічних твердих тіл, які характеризуються правильним розміщенням атомів у просторових гратках. Для металів найбільш властиві такі види граток:
1) кубічні гранецентровані: атоми розташовуються у вершинах куба і в центрах бокових граней. Такий тип граток мають алюміній, -залізо, мідь, -нікель, олово, свинець, іридій, срібло, золото, платина;
2) кубічні об’ємноцентровані: крім атомів у вершинах куба, є ще й атом у його центрі ( -залізо, ванадій, вольфрам, барій, магній, молібден, хром);
3) гексагональні (берилій, -кобальт, магній, -нікель, цинк, кадмій, талій, титан, цирконій). Тут первинною ланкою є призма з шестикутною основою; атоми розміщені по всіх вершинах, а також у центрах основ.
Слід відзначити, що вид кристалічних граток зумовлює відмінності фізико-хімічних властивостей монокристала металу від полікристала цього ж металу. Різниця у поведінці монокристалів і полікристалів особливо велика у металів з гексагональними гратками, тоді як у металів з кубічними гратками, де є декілька рівноцінних систем ковзання, відмінності механічних властивостей моно- і полікристалів не такі вже й значні.
Лінійний розмір (період граток) первинної, комірки кристала металу становить 2,5 ‑ 9 А. Кристали спонтанно прагнуть до збільшення, оскільки це відповідає їх термодинамічній умові рівноваги при мінімумі вільної енергії.
Метали звичайно кристалізуються в щільній упаковці. В металічних гратках атоми зв’язані так званим металічним зв’язком, який, як припускають, має електростатичний характер. Зовнішні електрони металічних атомів слабо зв’язані з ядром і можуть легко покинути свій атом і перейти до сусіднього атома граток. Таким чином, метал складається з легкорухливих атомів і більш стійкого каркасу (граток), зібраного з позитивно заряджених іонів металу. Вільні електрони обумовлюють електро- і теплопровідність металу. Іони граток перебу
Дата добавления: 2016-06-29; просмотров: 1419;