Уся діяльність підприємства спрямована на те, щоб забезпечити зростання прибутку або хоча б стабілізації його на певному рівні.
Залежно від формування та розподілу виокремлюють кілька видів прибутку:
1. Загальний прибуток – це весь прибуток підприємства, одержаний від усіх видів діяльності, до його оподаткування та розподілу. Такий прибуток інакше називають балансовим.
2.Прибуток відреалізації продукції та послуг.
3. Прибуток відіншої реалізації.
4. Позареалізаційніфінансові результати.
Прибуток як головний результат підприємницької діяльності забезпечує потреби самого підприємства і держави в цілому. Нарозмір прибуткувпливає сукупність багатьох чинників, що залежать і не залежать від підприємницької діяльності.
Важливими чинниками зростання прибутку, що залежать від діяльності підприємств, є зростання обсягу виробленої продукції відповідно до договірних умов, зниження її собівартості, підвищення якості, поліпшення асортименту, підвищення ефективності використання виробничих фондів, зріст продуктивності праці.
До чинників, що не залежать від діяльності підприємства, відносяться зміни державних регульованих цін на реалізовану продукцію, вплив природних, географічних, транспортних і технічних умов на виробництво і реалізацію продукції й ін.
Всі зазначені вище чинники впливають головним чином на прибуток від реалізації продукції, який дає близько 90 % валового доходу. Основні з цих чинників підлягають детальному вивченню й аналізу.
Найважливішим чинником, що впливає на розмір прибутку від реалізації продукції, є зміна об'єму виробництва і реалізації продукції. Чим більше об'єм реалізації , тим більше прибутку одержить підприємство, і навпаки, тобто ця залежність прямо пропорційна.
Не менш важливим чинником, що впливає на розмір прибутку від реалізації товарної продукції, є зміна собівартості продукції. Якщо зміна об'єму реалізації впливає на суму прибутку прямо пропорційно, то зв'язок між розміром прибутку і рівнем собівартості зворотний. Чим нижче собівартість продукції, обумовлений рівнем витрат на її виробництво і реалізацію, тим вище прибуток, і навпаки. Тому при аналізі зміни рівня собівартості повинні бути розроблені заходи щодо скорочення рівня витрат на виробництво і реалізацію продукції, а отже, збільшення прибутку.
Крім зазначених вище чинників на розмір прибутку від реалізації, безумовно, впливають зміни в структурі виробленої і реалізованої продукції. Чим вище частка більш рентабельної продукції (обчислювальної як відношення прибутку до повної собівартості цієї продукції), тим більше прибутку одержить підприємство. Збільшення частки малорентабельної продукції спричинить скорочення прибутку.
Напрямки використання прибутку в загальному вигляді можна проілюструвати такою схемою.
Отриманий підприємством прибуток може бути використаний для задоволення різноманітних потреб. По-перше, він спрямовується на формування фінансових ресурсів держави, фінансування бюджетних видатків. Це досягається вилученням у підприємств частини прибутку в державний бюджет. По-друге, прибуток є джерелом формування фінансових ресурсів самих підприємств і використовується ними для забезпечення господарської діяльності.
2 Абсолютна сума балансового прибутку, отримана підприємством, у тім числі прибуток від основної діяльності, є дуже важливим показником. Однак він не може характеризувати рівень ефективності господарювання. Щоб зробити висновок про рівень ефективності роботи підприємства, отриманий прибуток необхідно порівняти з понесеними витратами.
Співвідношення прибутку з авансованою вартістю або поточними витратами характеризує таке поняття, як рентабельність. У найширшому, найзагальнішому понятті рентабельність означає прибутковість або дохідність виробництва і реалізації всієї продукції (робіт, послуг) чи окремих видів її; дохідність підприємств, організацій, установ у цілому як суб'єктів господарської діяльності; прибутковість різних галузей економіки.
Рентабельність — це відносний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється у відсотках.
Різні варіанти рішень, що приймаються для визначення прибутку, поточних витрат, авансованої вартості, для розрахунку рентабельності, зумовлюють наявність значної кількості показників рентабельності.
Залежно від мети аналізу діяльності підприємства розрізняють:
1. Загальний рівень рентабельності підприємства:
П б
Р підпр = ----------- * 100 %
С вир
де П б — балансовий прибуток;
С вир — загальна виробнича собівартість.
Такий показник відбиває загальну ефективність діяльності підприємства. Найбільш прийнятним виразом загального рівня рентабельності є відношення балансового прибутку до суми вартості основних виробничих фондів (В о.в.ф..) і нормованих оборотних засобів ( В н.о.к.):
П б
Р заг = -------------------------- * 100 %
В о.в.ф. + В н.о.к
Такий рівень рентабельності показує, наскільки раціонально використовуються матеріальні ресурси підприємства.
2. Рентабельність сукупних активівхарактеризує ефективність використання всього наявного майна підприємства:
П б
Р ак= ----------- * 100 %
С ак
де С ак — середня сума активів балансу підприємства.
3. Рентабельність власного (акціонерного) капіталувідображає ефективність використання активів, створених за рахунок власних коштів:
П ч
Р в = ------------ * 100 %
С в.к.
де П ч — чистий прибуток підприємства за вирахуванням оплати відсотків за кредит;
С в.к.— сума власного капіталу.
Величина власного капіталу береться за даними балансу. Вона дорівнює сумі активів за вирахуванням усіх боргових зобов'язань. Цей показник цікавить передусім акціонерів, оскільки він визначає верхню межу дивідендів.
4. Рентабельність продукціїхарактеризує ефективність витрат на виробництво і збут продукції:
П реал
Р прод = ---------------- * 100 %
С реал
де С реал - повна собівартість товарної реалізованої продукції.
У багатономенклатурному виробництві поряд з рентабельністю всієї продукції визначається також рентабельність окремих її різновидів.
5. Рентабельність певного виробу визначається так:
Ц і – С і
Р од = ---------------- * 100 %
С і
де Ц і та С і — відповідно ціна і собівартість і - го виробу.
Рівень рентабельності всіх організацій та установ залежить від величини прибутку, товарної продукції, витрат виробництва, величини основних виробничих фондів і нормованих оборотних коштів. Важливими факторами, які забезпечують зростання прибутку і рентабельності підприємства, слугують зростання продуктивності праці, економія матеріальних ресурсів, підвищення фондовіддачі та рівня технічного прогресу та ін.
Резерви зростання прибутку :
Резерви зростання суми прибутку визначаються по кожному виду продукції. Їх основними джерелами є :
· збільшення обсягу реалізації продукції;
· зниження її собівартості ;
· підвищення якості ТП;
· реалізація ТП на більш вигідних ринках збуту;
· раціональне підвищення реалізаційних цін;
· реалізація в більш оптимальні терміни тощо.
Основними джерелами резервів підвищення рівня рентабельності є:
· збільшення суми прибутку від реалізації продукції;
· зниження собівартості ТП.
Тема 10 : РЕГУЛЮВАННЯ, ПРОГНОЗУВАННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ
Самостійно
1. Державне економічне регулювання діяльності підприємства.
Дата добавления: 2020-11-18; просмотров: 371;