Історична географія.


 

Історична географія вважається як правило спеціальною історичною дисципліною, але вона знаходиться на стику історії і географії тому її можна вважати прикордонною (міждисциплінарною) наукою.

Проте на відміну від інших міждисциплінарних наук вона довгий час не розвивалася швидкими темпами. Можливо це було пов’язано з тим, що значна частина принципових питань не отримали повного вирішення. І головним з них було нечітке визначення об’єкту і предмету дослідження.

Як і вся історична наука, історична географія пройшла довгий шлях теоретичного переосмислення об’єкту дослідження. Теоретичні основи розвивалися від географічного детермінізму суть якого полягала у виключному впливі географічного середовища на характер, формування і долю етносів до цивілізаційної концепції де одним з факторів виступали географічні умови.

У цілому загальне визначення зводилося до сентенції визначеної І.А. Вітвером«Історична географія вивчає конкретну географію минулого і її зміни на різних історичних етапах».

Узагальнення зроблені видатним істориком В.К. Яцунськимі іншими спеціалістами в царині історичної географії дозволили на сьогоднішній день сформулювати основні вісім напрямків:

v Історична фізична географія (історичне землезнавство) вивчає загальні питання розвитку і змін географічного середовища за історичний час.

§ Зміна кліматичних умов у добу переходу від пізнього палеоліту до мезоліту – зміни тваринного світу.

v Історична політична географія вивчає політичну карту, кордони держав і їх устрій, географію воєн і повстань.

§ Територія Волинського князівства включала землі заселені балтськими племенами. Битва 1239 р. Волинського війська з військом Тевтонського ордену. Напад на Україну – реальна географія експансія обох на території балтів.

§ Зміна кордонів Великого князівства Литовського, Кримського ханства і Московського царства.

§ Події війни 1653 р. Загроза нападу Польщі – реальна географія – наступ козацьких військ на польські території.

v Історична географія населення вивчає його демографічні, етнічні, релігійні особливості, а також питання, пов’язані з його розміщенням і міграціями на різних етапах історичного розвитку.

§ Демографія і етнічний склад населення півдня України у ХІХ – на початку ХХ ст.

v Історична соціальна географія вивчає соціальний склад суспільства, взаємодію різних суспільних прошарків і класів, зміну суспільних формацій протягом історичного минулого.

v Історична економічна географія вивчає поступовий хід розвитку виробництва в цілому і окремих галузей, а також зміни в їх просторовій структурі.

§ Шлях з варяг у греки– реальний статус транзитна магістраль, що стала продовженням Великого шовкового шляху і магістраль монопольного експорту товарів з Русі.

§ Зрошувальна система –вплив на агропромисловий комплекс півдня України.

v Історична культурна географія вивчає історико-географічні аспекти розвитку матеріальної і духовної культури.

§ Поширення освітянських закладів по регіону.

v Історична географія взаємодії суспільства і природи вивчаєпрямі і зворотні зв’язки між соціально-економічним розвитком і навколишнім середовищем і їх вплив на формування антропогенних ландшафтів різних типів.

§ Зміна руху мусонів– посуха в Північній Африці і на Близькому сході призвели до скорочення мисливських тварин і примусили населення перейти до землеробства.

§ Висихання степу– наслідок послаблення Скіфів через зміну характеру пасовиськ і скорочення кормової бази для великої рогатої худоби, просування зі Сходу з сухих степів Прикаспія Сарматів.

v Історико-географічне країнознавство вивчає перераховані вище напрямки у прилаштуванні до окремих територій.

 

З історичною географією тісно пов’язані такі спеціальні історичні дисципліни:

v Топоніміка– вивчає історію створення, перетворення та функціонування географічних назв. поділяються на макротопоніми (назви великих об’єктів) і мікротопоніми (назви малих об’єктів – ставки, луки, струмки), також вони поділяються на водні і земні.

§ Водні:

o пелагоніми – назви морів

o гідроніми – назви водних об’єктів на суші (річки (потамоніми), озера (лімноніми), болота (гелоніми), джерела )

§ Земні:

o каньйони та плато (ороніми),

o печер та гротів (спелеоніми),

o рік, що течуть під землею (спелеогідроніми),

o населених пунктів (ойконіми), для сел (хороніми),

o вулиць (годоніми),

o площ (агороніми),

o шляхів (дромоніми),

o лісів (дрімоніми) та ін.

Територія України має унікальну топонімічну систему, сформовану різними народами, що мешкали на цих територіях в різні часи (східні слов’яни, балти, сармати-алани, греки, германці, тюрки, поляки угорці та ін.) та впливом політичних систем під владою яких вона перебувала.

Ø Історична картографія – розробляє і вивчає теорію і методи створення, та використання історичних мап і атласів.

 



Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 399;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.