Схеми теплоелектроцентралей.
Теплоелектроцентралі можуть мати турбіни з протитиском або конденсаційні з регульованими відборами.
У схемах з турбінами з протитиском (типу Р) вся відпрацьована пара подається тепловому споживачеві, тому існує пряма залежність між кількістю виробленої електроенергії і витратою пари, що віддається тепловому споживачеві (ТС). При знижених електричних навантаженнях частину пари необхідно пропускати мимо турбіни через редукційно-охолоджуючу установку (РОУ). При високих електричних навантаженнях і невеликій потребі в парі у теплових споживачів бракуюча кількість електроенергії має вироблятися на електростанціях з турбінами конденсаційного типу.
Таким чином, установка буде використовуватися досить повно тільки в тому випадку, якщо вона розрахована на ту частину теплового навантаження, яка зберігається протягом більшої частини року. Тиск пари за турбіною має бути вибраний таким, який потрібен для виробничих потреб.
На установці з турбіною конденсаційного типу, що має регульовані відбори, вироблення електроенергії і відпустка тепла можуть змінюватися в досить широких межах незалежно один від одного. При цьому повна номінальна електрична потужність може бути досягнута при відключеному тепловому навантаженні. Турбіни такого типу мають звичайно один, два або навіть три регульованих відбори. При одному регульованому відборі пара може поступати на виробничі потреби (турбіна типу П)або на теплофікацію (турбіна типу Т). При двох регульованих відборах або обидва відбори є теплофікаційними (турбіна типу Т),або один з них є виробничим, а інший теплофікаційним (турбіна типу ПТ).
Атомна ТЕЦ також може мати турбіни з протитиском, з конденсацією і з регульованими відборами. Існує проект атомної станції теплопостачання, яка виконує роль атомної котельної і не виробляє електроенергію. Реактор в цьому випадку працює при низьких температурах, його можна виготувати з недорогих матеріалів. Схема проста, легко регулюється і в деяких випадках виправдана економічно.
АТЕЦ не може бути одноконтурною, оскільки пара або гаряча вода що направляються споживачеві не повинні бути радіоактивними. Однак навіть при 2-х контурній схемі пряма відпустка пари споживачеві з відборів турбіни не припустима, оскільки при вияві течії в парогенераторі реактора пара може попасти до ТС. Таким чином, тепло може поступати до теплоспоживача з парою від пароперетворювача і з гарячою водою від мережевих підігрівачів.
Можлива схема з відбором тепла теплоносія.
У цьому випадку в промисловому контурі потрібно підтримувати тиск більш низький, ніж в контурі теплоспоживача, з тим щоб при появі нещільності перетік радіоактивного теплоносія в контур теплоспоживача був виключений.
Складаючи схеми електростанцій на органічному і ядерному паливі, легко помітити, що контури АЕС завжди замкнені, в той час як газовий контур ТЕС завжди розімкнутий. При розімкненій схемі температура відпрацьованого теплоносія, що викидається в довкілля завжди вище за температуру навколишнього середовища. Тому в тепловому відношенні схема із замкненим контуром теплоносія завжди економічніша, ніж схема з розімкненим контуром.
Таким чином, застосування схем із замкненим контуром теплоносія на АЕС не тільки необхідне (оскільки не можна викидати в атмосферу високоактивний теплоносій), але і доцільне, оскільки теплова економічність циклу при цьому зростає. Крім того теплоносій представляє певну цінність і його вартість досить висока.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1618;