Початкова остійність
Початкова поперечна остійність – це остійність судна при малих кутах крену, коли
θ ≈ Sinθ ≈ tgθ ,
де θ – величина кута крену в радіанах. Як правило θº ≤ 8º.
Окрім того при малих кутах крену вважається, що поверхня корпусу судна в районі ватерлінії має циліндричну форму. Це значно спрощує виведення формул остійності. Використовується теорема Ейлера – при нескінченно малих рівнооб’ємних нахилах судна вісь обертання проходить через центр тяжіння площі діючої ватерлінії.
Рисунок 11.1 – Схема дії сил при нахиленому судні
При дії бокового вітру судно нахиляється. Борт судна , що знаходиться зі сторони вітру, виходить із води, а протилежний борт входить в воду. Центр величини зміщується зі свого початкового положення Со в положення С. Рівнодіюча сил ваги судна і рівнодіюча сил підтримки вже не знаходяться на одній вертикалі, а утворюють пару сил з плечем l. Ця пара сил називається поновлюючим моментом Мпн.
Вважається, що сила бокового вітру Р прикладена в центрі бокового надводного силуету судна ( центрі парусності), сила опору води R – в центрі підводного силуету. Ця пара сил називається моментом, що кренить, Мкр.
Мкр = р×Av× (zv - ),
де р – тиск вітру в кПа;
Av – площа парусності в м2;
zv – апліката центра парусності від ОП;
d – середня осадка судна.
Поновлюючий момент
Мпн = g × Δ × l,
де g =9,81 - прискорення земного тяжіння;
Δ – маса судна в т;
l – плече поновлюючого моменту в м.
Мкр = Мпн .
В теорії судна доводиться, що центр величини С при малих кутах крену переміщується по дузі кола. Радіус цього кола називається поперечним метацентричним радіусом.
Поперечний метацентричний радіус
r = ,
де Ix – момент інерції площі діючої ватерлінії відносно осі ОХ ,
V – об’єм підводної частини судна.
Центр кола (точка М) називається поперечним метацентром. Через метацентр проходить рівнодіюча сил підтримки судна γ×V×g .
Апліката поперечного метацентра
Zм = Zc + r.
Значення Zm в залежності від осадки судна приведені в «Гідростатичних характеристиках», що є в «Інформації про остійність» кожного судна.
Як видно із побудови на рис.2, плече поновлюючого моменту
l = GM × Sin θ = (Zм – Zg) × Sin θ.
Відстань між метацентром і центром тяжіння судна по висоті називається поперечною метацентричною висотоюі позначається буквою h ( в іноземних «Інформаціях…» GM).
h = Zм – Zg;
l = h × Sin θ = h × θ;
Мкр = g × Δ× h × θ .
Остання формула називається метацентричною формулою поперечної остійності.
Дата добавления: 2020-06-09; просмотров: 708;