Безпека праці в Україні
Державна політика України в галузі охорони праці спрямована на створення безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Вона базується на ряді принципів, основними з яких є пріоритет життя і здоров’я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення безпечних та належних умов праці, підвищення рівня промислової безпеки, комплексне розв’язання завдань з охорони праці, соціальний захист працівників, повне відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Одним із резервів підвищення ефективності виробництва є вдосконалення методів забезпечення безпеки праці, тому що травматизм визначає суттєву частину непродуктивних втрат робочого часу, а боротьба з травматизмом, крім гуманістичного спрямування, має чітко виражений економічний аспект. Безпека праці виступає і як один із факторів, які забезпечують високу продуктивність праці. Доведено, що висока продуктивність праці може бути досягнута тільки в умовах, коли забезпечена її безпека. В концепції ООН про „сталий людський розвиток” безпека праці розглядається як одна із основних (базових) потреб людини.
Достойна праця – це, в першу чергу, безпечна праця. Однак в Україні щорічно травмується близько 30 тис. людей, з яких приблизно 1,3 тис. – гине, близько 10 тис. – стають інвалідами, а більш 7 тис. людей одержують профзахворювання.
Такий стан безпеки праці багато в чому пояснюється тим, що більша частина основних виробничих фондів фізично зношена, морально застаріла, а нові машини вітчизняного виробництва в абсолютній більшості (близько 90%) не відповідають вимогам безпеки. І це відбувається в умовах, коли робітник стає найважливішим виробничим капіталом, здоровʼя якого, як вважають у розвинутих капіталістичних країнах, вигідно всілякими методами оберігати.
В останні роки простежується чітка тенденція росту питомої ваги травмованих на виробництві через порушення трудової і виробничої дисципліни, правил експлуатації машин, механізмів, устаткування.
В усьому цивілізованому світі проводиться сертифікація машин за такими критеріями: безпека, екологічність, взаємосполученість, взаємозаміняємість. Такий підхід дозволяє контролювати ринок і проводити відбір найбільш якісних, тобто безпечних та нешкідливих, а тому і дорожчих машин.
Установлено, що так званий „людський фактор” присутній у формуванні причин майже 90% нещасних випадків. Уроджене почуття небезпеки в людини розвинене недостатньо й у ряді мотивацій її діяльності „безпека” стоїть на другому місці після „вигоди”. Тому нещасні випадки частіше повʼязані зі ставленням до питань охорони праці, ніж із кваліфікацією працюючих або конструкцією машин.
Психологи праці стверджують, що психічно нормальна людина не прагне до самознищення, травмування себе й оточуючих її людей. Тому причини порушення правил і норм охорони праці варто шукати не тільки в психічних властивостях особистості, характеристиках і особливостях самої людини, але й у впливах зовнішніх подразників, одним із яких є стрес.
Відомо шість основних груп виробничих стресів:
· інтенсивність роботи;
· тиск фактора часу (акордна робота, штурмовщина тощо);
· ізольованість робочих місць, недостатні міжособистісні контакти між робітниками;
· одноманітна і монотонна робота (на конвеєрах, біля приладових пультів);
· недостатня рухова активність з високим ступенем готовності до дії;
· вплив шкідливих факторів виробничого середовища (шум, вібрація, запиленість, загазованість, термічні й інші випромінювання тощо).
Доведеним є той факт, що з удосконалюванням техніки недоліки „людського фактора” стають все більш помітними. Дослідники-психологи і „технарі” вважають, що виробнича небезпека росте швидше, ніж людське протистояння їй; відзначається суттєве відставання фізичних і психічних можливостей людини від рівня зовнішньої небезпеки.
Відомі сім основних причин психологічного характеру небезпечної поведінки людей:
· еволюція людини проходила у сфері психіки та інтелекту (удосконалення знаряддя праці);
· обʼєктивне зростання ціни помилки;
· адаптація людини до небезпеки;
· ілюзія безпокараності;
· зниження інтенсивності самоосвіти;
· навмисне завищення вимог безпеки праці;
Поведінка людини визначається і її індивідуальними характеристиками:
¨ типом нервової системи;
¨ характером і темпераментом;
¨ особливостями мозкової діяльності та мислення;
¨ вихованням та освітою;
¨ станом здоровʼя;
¨ досвідом роботи.
Сутність охорони праці полягає у визначенні можливих небезпечних і шкідливих виробничих факторів, що можуть проявитися при проведенні запланованих для виконання робіт; прогнозуванні моментів прояву зазначених факторів; проведенні необхідних профілактичних заходів.
Забезпечення безпеки праці на практиці здійснюється послідовною реалізацією таких етапів:
1) визначення (виявлення) небезпечних і/або шкідливих виробничих факторів;
2) локалізація або усунення виявлених факторів;
3) визначення методів і засобів захисту працюючих (засобів колективного або індивідуального захисту);
4) визначення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах.
Рівень безпеки будь-яких робіт у суспільному виробництві значною мірою залежить від рівня правового забезпечення її питань, тобто від якості та повноти викладення відповідних вимог в законах та інших нормативно-правових актах. У 1992 році вперше не лише в Україні, а й на теренах колишнього СРСР було прийнято Закон України „Про охорону праці”, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя і здоров’я в процесі трудової діяльності та принципи державної політики у цій сфері, регулює відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації робіт з охорони праці в країні.
Заявивши про свій намір приєднатися до Європейського Союзу, Україна взяла на себе зобов’язання щодо приведення національного законодавства у відповідність до законодавства ЄС. З цією метою у 2002 року прийнято нову редакцію закону „Про охорону праці”, розроблюються нові нормативно-правові акти, ведеться робота з внесення змін до діючих нормативних актів по таких напрямкам: загальні вимоги безпеки праці та захисту здоров’я працюючих на робочих місцях, безпека машин, безпека електрообладнання, засоби індивідуального захисту, використання вибухових речовин, гірничі роботи, захист від шуму тощо.
Починаючи з 1994 року в Україні розроблюються Національні, галузеві, регіональні та виробничі програми покращання стану умов і безпеки праці на виробництві, в ході реалізації яких було закладені основи для удосконалення державної системи управління охороною праці, впровадження економічних методів управління, вирішення питань організаційного, наукового і нормативно-правового забезпечення робіт у сфері охорони праці. Розроблено засоби захисту працюючих, які раніше не випускались в Україні; створено ряд засобів, що контролюють стан умов праці, небезпечні та аварійні ситуації; створено єдину автоматизовану інформаційну систему охорони праці тощо.
Дата добавления: 2020-03-17; просмотров: 779;