НАДЛИШКОВІ ЗВ'ЯЗКИ І ЗАЙВІ СТУПЕНІ ВІЛЬНОСТІ.
У механізмі можуть бути надлишкові зв'язки і зайві ступені вільності (місцеві рухомості), що не впливають на характер руху механізму в цілому.
Практичний ступінь вільності wп будемо визначати з геометричних розумінь взаємозв'язку ланок механізму. Наприклад, аналізуючи кривошипно-коромисловий механізм, уявляють обертання ведучої ланки на деякий кут і аналізують можливі при цьому переміщення інших ланок. За однозначно визначеного переміщення інших ланок, практичне wп = 1.
Наявність у механізмі надлишкових зв'язків і місцевих рухомостей виявляють порівнянням теоретичногоw і практичного wп ступеня вільності механізму.
Коли w<wп необхідно виконати аналіз на виявлення надлишкових зв'язків. Якщо w> wп необхідно виконати дослідження на виявлення зайвих ступенів вільності (місцеві рухомості).
Кількість надлишкових зв'язків можна визначити за формулою:
q= wп - w. (1)
Механізми з надлишковими зв'язками називають СТАТИЧНО НЕВИЗНАЧЕНИМИ. Такі механізми при деякій неточності у виготовленні ланок неможливо зібрати без їхнього деформування.
Одначе, у ряді випадків приходиться свідомо проектувати і виготовляти статично невизначені механізми з надлишковими зв'язками для необхідної міцності і жорсткості системи.
Варто розрізняти надлишкові зв'язки в кінематичних парах (ЛОКАЛЬНІ) і в кінематичних ланцюгах (КОНТУРНІ).
4.1.ЛОКАЛЬНІ НАДЛИШКОВІ ЗВ'ЯЗКИ
Локальні надлишкові зв'язки утворюються за дублювання кінематичних пар у механізмі. Це викликано необхідністю забезпечити необхідну міцність і жорсткість конструкції.
Рис.4.
На рис.4 колінчастий вал з'єднаний зі стояком за допомогою однієї кінематичної пари А 5 класу, що достатньо з погляду кінематики. Тут ступінь вільності механізму
w = 6n - 5P5 = 6*1 - 5*1 = 1. (2)
Практичне wп (з геометричних міркувань) також дорівнює одиниці. При цьому надлишкові зв'язки відсутні:
q = wп -w= 1 - 1 = 0. (3)
З метою забезпечення міцності і жорсткості конструкції, ланка 1 (колінчастий вал) установлюють на трьох опорах (рис.5), тобто додають кінематичні пари А` і А`` четвертого класу.
Рис.5.
При цьому ступінь рухомості:
w = 6 * 1 - 5 * 1 - 4 * 2 = -7. (4)
Кількість надлишкових зв'язків:
g = wп - w = 1 - (-7) = 8, (5)
тобто крім 5 основних зв'язків накладено 8 надлишкових (локальних).
У цьому випадку, при наявності надлишкових локальних зв'язків, щоб конструкція КП була працездатною і надійною в експлуатації повинні пред'являтися підвищені вимоги до розмірів, форми, відносному положенню елементів КП.
У ряді випадків є можливість конструктивними заходами позбутися від локальних надлишкових зв'язків при збереженні необхідної кількості КП.
Розглянемо приклад (рис. 6 а,..е).
Схема (а) з погляду кінематики достатня для забезпечення одного ступеня вільності, але не задовольняє вимогам міцності і жорсткості механізму.
а)
b)
с)
d)
e)
Рис.6.
Для цієї схеми
W = 6 n - 5 P5 = 6 * 1 - 5 * 1 = 1, (6)
при цьому
q= wп -w = 1 - 1 = 0 (7)
З метою забезпечення необхідної міцності і жорсткості встановлюємо другу опору у вигляді кінематичної пари A¢ 4 класу, ( рис.6, b).
Для цієї схеми
W = 6 n - 5 P5 = 6 * 1 - 5 * 2 = -4. (8)
Кількість надлишкових зв'язків:
q = wп - w = 1 - (-4) = 5. (9)
Спробуємо зменшити кількість надлишкових зв'язків, для чого КП А' 4-го класу замінимо на КП 3-го класу, (рис.6, c).
При цьому
W=6n-5P5-3P3 = 6 * 1 - 5 * 1 - 3 * 1 = -2. (10)
Кількість надлишкових зв'язків:
q = wп - w = 1 - (-2) = 3. (11)
Аналогічно для схеми, рис.6, d:
w=-1 і q=2. (12)
Остаточно розглядаємо схему на рис.6, e , де КП А 3 класу і КП А' 2 класу, для якої
w=6n-3P3-2P2 = 6 * 1 - 3 * 1 - 2 * 1 = 1, (13)
при цьому wп = w і , отже, надлишкові зв'язки цілком усунуті:
q = wп - w = 1 - 1 = 0. (14)
4.2. КОНТУРНІ НАДЛИШКОВІ ЗВ'ЯЗКИ
При невірному виборі структурної схеми, наприклад припущенні руху ланок за схемою плоского механізму, можуть виникнути ускладнення при зібранні, в процесі експлуатації можуть відбуватись заклинювання деяких елементів КП, поява додаткових навантажень через перекошення, деформації ланок, надмірне зношування елементів КП, низька надійність і часті відмови конструкції.
Основне правило проектування структурної схеми механізму без надлишкових контурних зв'язків (ОПТИМАЛЬНОЇ СТРУКТУРИ) можна сформулювати як УМОВУ ЗІБРАННЯ замкнутих кінематичних ланцюгів (контурів ) механізму:
КІНЕМАТИЧНІ ЛАНЦЮГИ, ЩО УТВОРЮЮТЬ ЗАМКНУТИЙ КОНТУР (КОНТУРИ) МЕХАНІЗМУ МУСЯТЬ ЗБИРАТИСЯ БЕЗ НАТЯГІВ НАВІТЬ ПРИ НАЯВНОСТІ ВІДХИЛЕНЬ У РОЗМІРАХ ЛАНОК І ОРІЄНТАЦІЇ ОСЕЙ КІНЕМАТИЧНИХ ПАР.
Отже якщо ланки механізму утворюють замкнений контур, то для зібрання замикаючої КП необхідно забезпечити зближення елементів КП уздовж трьох координатних осей і кутовий поворот навколо тих же трьох осей.
Розглянемо методику визначення й усунення контурних надлишкових зв'язків у кінематичних ланцюгах.
На рис. 7 (а) показаний плоский шарнірний чотириланковий механізм, що за рахунок неточностей виготовлення виявився просторовим.
Рис. 7 (а).
Зібрання ланок 0,3,2 і окремо 0,1 не викликає труднощів. Зібрати ж КП ланок 1,2 без їх деформації неможливо. Це означає наявність у механізмі контурних надлишкових зв'язків.
Дійсно, використовуючи формулу Сомова-Малишева маємо:
w=6n-5P5 = 6 * 3 - 5 * 4 = -2, (15)
тоді q = wп - w = 1 - (-2) = 3, тобто механізм статично невизначений.
Для усунення надлишкових зв'язків потрібна його інша структурна схема. З цією метою обертальну КП В 5-го класу замінимо сферичною КП 3-го класу, а обертальну КПC замінимо КП 4-го класу, що забезпечує як обертання так і зсув відносно своєї осі (рис.8).
Для нової структурної схеми число ступенів вільності
w=6n-5P5-4Р4-3Р3 = 6*3 - 5*2 - 4*1 - 3*1 = 1, (16)
Рис. 8, а.
що забезпечує відсутність надлишкових зв'язків:
q= wп -w = 1 - 1 = 0. (17)
За умови відсутності надлишкових зв'язків, зібрання механізму відбудеться без натягів.
|
Схема здвоєного паралелограма також є прикладом контурних надлишкових зв»зків для плоскої схеми мханізму.
Написання контрольної роботи з теми структурного аналізу механізмів.
<== предыдущая лекция | | | следующая лекция ==> |
Синтез кулачкового механізму. Етапи синтезу | | | ПРИ ВИЗНАЧЕННІ КЛАСУ МЕХАНІЗМУ НЕОБХІДНО ВКАЗАТИ ЯКІ ЛАНКИ Є ПОЧАТКОВИМИ, ВІД ЦЬОГО У ДЕЯКИХ ВИПАДКАХ ЗАЛЕЖИТЬ КЛАС МЕХАНІЗМУ |
Дата добавления: 2016-06-15; просмотров: 3353;