Підбір і прив'язка вантажопідйомного крана
Підбір крана проводиться за трьома основними параметрами:
вантажопідйомність;
виліт;
висота підйому.
Для кранів із змінним вильотом вантажопідйомність залежить від вильоту.
Робочий виліт (Rм) визначається відстанню по горизонталі від вісі обертання поворотної частини крана до вертикальної вісі вантажозахватного органу (рис. 5.24).
Рисунок 5.24 - Прив'язка стрілового крана до будівлі (споруди)
Rм - максимально необхідний, робочий виліт;
Rп - задній габарит - найбільший, радіус поворотної частини крана з боку, протилежного стрілі;
Н - висота підйому;
hз - відстань від рівня стоянки крана до верху будівлі (споруди);
hв - висота вантажу при підйомі;
hз.п. - висота вантажозахватного пристосування при підйомі;
Sk - розмір прив'язки крана до вісі будівлі;
b - розміри будівлі;
а - відстань від вісі будівлі до її зовнішньої грані (виступаючої частини);
п - габарит наближення;
R - розмір зони, в якій забороняється знаходження людей, визначений в ППР;
Висота підйому (Н) визначається відстанню від рівня установки вантажопідйомних машин (кранів) по вертикалі до гака крана і складається з наступних показників: висоти будівлі (споруди) - від нульової відмітки будівлі з урахуванням позначок установки (стоянки) кранів до верхньої рівня будівлі (верхнього монтажного горизонту) (hб), запасу висоти (hз), рівного 2,3 м, для забезпечення безпечного виконання робіт на верхній відмітці будівлі, де можуть знаходитися люди, максимальної висоти переміщуваного вантажу (у положенні, при якому проводиться його переміщення) (hв) з урахуванням закріплених на вантажі монтажних пристосувань (hз.п), або конструкцій посилення, довжини (висоти) вантажозахватного пристосування в робочому положенні.
Відстані між виступаючими частинами крана (його поворотною або іншою найбільш виступаючою частиною), що пересувається наземними рейковими шляхами, і зовнішнім найближчим контуром будівлі (споруди), включаючи його виступаючі частини (козирки, карнизи, пілястри, балкони і т. і.) або тимчасові будівельні пристосування, що знаходяться на будівлі або у будівлі (будівельні риштування, виносні майданчики, захисні козирки і т. і.). а також будовами, штабелями вантажів і іншими предметами повинні складати від рівня землі або робочих майданчиків на висоті до 2000 мм не менше 700 мм, а на висоті більше 2000 мм не менше 400 мм. Для баштових кранів з поворотною баштою, яка складається більш ніж з двох секцій, ця відстань приймається не менше 800 мм по всій висоті. Слід враховувати можливе відхилення башти від вертикалі.
Місце установки приставного крана визначається мінімальним вильотом, при якому забезпечується монтаж найближчих до башти крана конструктивних елементів будівель з урахуванням розмірів фундаменту крана і умов кріплення крана до будівлі.
Установка кранів, що пересуваються по надземному шляху, повинна проводитися з дотриманням наступних вимог:
відстань від верхньої точки крана до стелі будівлі, нижнього поясу кроквяних ферм або предметів, прикріплених до них, а також до нижньої точки іншого крана, що працює ярусом вище, повинно бути не менше 100 мм;
відстань від настилу майданчиків і галереї опорного крана, за винятком настилу кінцевих балок і візків, до суцільного перекриття або підшивання даху, до нижнього поясу кроквяних ферм і предметів, прикріплених до них, а також до нижньої точки крана, що працює ярусом вище, повинно бути не менше 1800 мм;
відстань від виступаючих частин торців крана до колон, стін будівлі і поручнів прохідних галерей повинно бути не менше 60 мм. Ця відстань встановлюється при симетричному розташуванні коліс крана відносно рейки;
відстань від нижньої точки крана (не враховуючи вантажозахватного органу) до підлоги цеху або майданчиків, на яких під час роботи крана можуть знаходитися люди (за винятком майданчиків, призначених для ремонту крана), має бути не менше 2000 мм. Відстань між нижньою габаритною точкою кабіни крана і підлогою цеху - не менше 2000 мм або (у обґрунтованих випадках) від 500 до 1000 мм;
відстань від нижніх виступаючих частин крана (не враховуючи вантажозахватного органу) до розташованого в зоні дії устаткування - не менше 400 мм;
відстань від виступаючих частин кабіни управління і кабіни для обслуговування тролей до стіни, устаткування, трубопроводів, виступаючих частин будівлі, колон, дахів підсобних приміщень і інших предметів, відносно яких пересувається кабіна - не менше 400 мм.
При установці кранів біля будівель (споруд), що мають підвали або інші підземні пустотні споруди, необхідно розраховувати несучу здатність стін вказаних споруд на навантаження від кранів.
При виборі крана з підйомною стрілою враховують, щоб відстань від габариту стріли до виступаючих частин будівлі була не менше 0,5 м, а до перекриття (покриття) будівлі і інших майданчиків, на яких можуть знаходитися люди, не менше 2 м по вертикалі.
При будівництві або реконструкції вантажопідйомні крани можна встановлювати всередині будівель (споруд), ураховуючи габарити наближення кранів або переміщуваних вантажів, що допускаються, до конструкцій будівлі (споруди).
Підбір крана з урахуванням відстані наближення до будівлі, котловану (виїмки) полягає в перевірці відповідності вантажної характеристики крана необхідним параметрам (вантажопідйомності, вильоту, висоті підйому).
При прив'язці баштових кранів слід враховувати необхідність виконання робіт з монтажу і демонтажу, звернувши при цьому особливу увагу на положення противаги, розташованої вгорі на стрілі, по відношенню до будівлі (споруди), що зводиться .
Установка шляху крана для баштових кранів повинна проводитися за проектом, розробленим відповідно до вимог нормативних документів.
Монтаж і демонтаж кранів здійснюється відповідно до інструкції з їх монтажу і експлуатації.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 324;