Поняття кольору та об'єкти, які вивчає теорія кольору
Колір – це оптичне явище, почуттєве відчуття, створюване оком і мозком. Колір не є фізичної перемінної, тобто не має фізичних одиниць виміру.
За Шреденгером "Колір – властивість спектральних складів випромінювань певних діапазонів видимого спектру, що не розрізняються людиною візуально".
При розгляданні питань відчуття та опису кольору завжди виділяють:
– фізичні аспекти;
– фізіологічні аспекти.
Фізичні параметри кольору (колірне збудження) визначаються об'єктивними методами за допомогою колориметра.
Фізіологічні характеристики кольору (сприйняття кольору) інтерпретують мозком людини шляхом розрахунку.
Міжнародною комісією з висвітлення (CIE – Commission Internationale de І'есlаіrаgе) у 1931 р. приняті постанови для опису кольору.
Зорові відчуття виникають під дією на органи зору випромінювань видимого діапазону. Діапазон довжини хвилі зорових відчуттів (кольору) знаходиться приблизно у межах 380–760 нм.
Фізичні властивості випромінювання пов'язані з властивостями їх відчуття: зі зміною довжини хвилі – колірність. Характер відчуття кольору залежить як від сумарної реакції рецепторів ока (людини) відносно кольору, так й від співвідношення реакцій кожного з трьох типів рецепторів. Сумарна реакція рецепторів відносно кольору.
Очі визначають світлоту, а співвідношення її часток – колірність (колірний тон і насиченість).
Таким чином, характеристиками кольору є:
– світлота (яскравість);
– колірний тон;
– насиченість.
Світлота – це психологічне сприйняття яскравості випромінювання, відбивання або поглинання світла речовиною, матеріальним середовищем або поверхнею предмета. За потужністю змінюється яскравість випромінювання, а за довжини хвилі – візуально сприймана колірність випромінювання.
Колірний тон – це якісна суб'єктивна характеристика кольору, що сприймається через відчуття (визначається словами – синій колір, зелений колір, червоний колір, жовтий колір та ін.). Колірний тон предметів залежить від виборчого спектрального поглинання прозорих предметів і виборчого спектрального відбивання непрозорих предметів.
Насиченість кольору – це друга якісна суб'єктивна характеристика кольору, що визначається інтенсивністю відчуття колірного тону.
Предмети не є кольоровими: відчуття кольоровості виникає як результат впливу світлових випромінювань. Видиме сонячне світло, що сприймається як білий колір, висвітлює предмет і частково відбиває. Об'єкт, що цілком відбиває випромінювання усього видимого спектрального діапазону, як правило, здається білим. Об'єкт, що цілком поглинає випромінювання, – чорним. Отже, об'єкт, що знаходиться в червоній зоні видимого спектра, сприймається пофарбованим у червоний колір.
Кольори поділяють на:
– ахроматичні;
– хроматичні.
Білий, сірий і чорний кольори називаються ахроматичними (не є кольоровими). Ці кольори не розрізняються якісно. Дія на око ахроматичних кольорів може бути задана однією психологічною величиною – світлотою.
Якщо рецептори різних типів роздратовані неоднаково, то виникає відчуття хроматичного кольору. Для його опису необхідно дві величини – світлота та колірність. Якісна характеристика зорового відчуття – це колірність. Для опису колірності використовують два параметри: насиченість і колірний тон. Колірний тон, насиченість і світлота – це три суб'єктивних характеристики хроматичних кольорів.
Дата добавления: 2021-01-11; просмотров: 424;