Інженерно-геодезичних вишукувань
Основні відомості про автоматизацію
Сучасні технології геодезичних робіт сформувалися і розвиваються на базі автоматизації всіх процесів геодезичного виробництва: польових вимірювань і топографічних зйомок, математичної обробки результатів вимірювань, складання планів і карт, створення баз даних геоінформаційних систем (ГІС) та отримання прикладної геодезичної інформації.
Сучасний рівень автоматизації геодезичних робіт характеризується широким розповсюдженням електронних тахеометрів і супутникових приймачів, цифрових аерознімальних комплексів, польових портативних комп'ютерів, багатофункціональних пакетів програмного забезпечення.
Розробляються нові типи електронних геодезичних приладів. Так, поява лазерних безвідбивачевих далекомірів зумовило розробку, серійні випуски та застосування в знімальних роботах геодезичних лазерних скануючих систем, а виробництво високоточних прикладних вимірювань - універсальних вимірювальних систем.
Процеси автоматизації геодезичних робіт стали безперервними.
Результати вимірювань електронними приладами автоматично реєструються, їх файли передаються на персональний комп’ютер, обробляються з використанням відповідних програмних комплексів та експортуються в інформаційні системи, наприклад, в ГІС, за якими формуються цифрові моделі об'єктів, електронні топографічні плани і карти.
Перехід з паперових планів і карт на електронні повністю замінив традиційні в геодезії камеральні роботи на автоматизовані технології векторизації і оцифровування топографічних даних. На основі електронних планів формуються шари кадастрової, містобудівної та іншої інформації. Розроблено потужний арсенал програмних засобів, який постійно розширюється і модернізується. Він забезпечує автоматизацію всіх видів камеральних робіт.
Багато приладобудівних компаній в даний час випускають геодезичні системи, що включають електронні геодезичні прилади та універсальні пакети програм, які дозволяють оперативно проводити практично на будь-якому об'єкті всі види геодезичних робіт в одній системі.
Такі системи характеризуються уніфікацією автоматизованих засобів вимірювань, обробки та формування інформаційних баз даних.
Проте, основним імпульсом до досягнення сучасного стану геодезичних автоматизованих технологій стало повсюдне застосування в нашій країні електронних тахеометрів і геодезичних супутникових приймачів. Серед них найбільше поширення в геодезичних роботах отримала продукція компаній Trimble, Sokkia, Leica, Thales, Nikon, Pentax і інших. Висока точність, надійність, простота експлуатації електронних геодезичних засобів сприяють подальшому швидкому розвитку сучасних геодезичних технологій.
Практично всі види геодезичних робіт проводяться зараз електронними приладами. З їх появою робота геодезиста перейшла на рівень інформаційного забезпечення просторовими даними інженерної діяльності різних напрямків: кадастру та оцінки об'єктів нерухомості, вишукувань, проектування, будівництва, експлуатації забудованих територій та інших. При цьому геодезичні супутникові приймачі витіснили традиційні методи (тріангуляції, трилатерації, полігонометрії) побудови опорних геодезичних, маркшейдерських і межових мереж. Електронні тахеометри замінили собою традиційні засоби лінійних вимірювань, а також оптичні теодоліти і нівеліри, збагативши при цьому методи і технології ведення польових робіт.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1552;