Жовтковий мішок, амніон, хоріон у ссавців.
Жовтковий мішок - це пухирець, пов'язаний з кишковою трубкою, вистелений епітелієм і вкритий сполучнотканинною оболонкою.
Він у ссавців, як і в птахів, утворюється з позазародкових ентодерми і вісцерального листка мезодерми. Однак на відміну від птахів він містить не жовток, а білкову рідину.
На ранніх етапах ембріогенезу жовтковий мішок виконує функцію кровотворного органа, який згодом (з 7-8-го тижня внутрішньоутробного розвитку) редукується.
Ця оболонка виконує трофічну і кровотворну функції. У стінці жовткового мішка формуються кровоносні судини. Трофічна функція полягає у переробці та транспортуванні поживних речовин від організму матері до зародка (мал. 3). Ця функція має тимчасовий характер і зникає після розвитку алантоїса.
Мал. 3. Схема взаємозв’язків матки та жовткового мішка у кроля:
1 – алантоїдна плацента; 2 – жовтковий мішок; 3 – стінка матки; 4 – амніон.
Зі стінки жовткового мішка в зачатки статевих залоз мігрують гоноцитобласти — первинні статеві клітини, які продовжують розвиватися в статевих залозах.
Залишки жовткового мішка входять до складу пупкового канатикау вигляді вузької епітеліальної трубки.
Як і у птахів, розвиток плодових оболонок ссавців починається з утворення двох видів зморшок — тулубових та амніотичних.
Тулубові зморшки підносять зародок над жовтковим мішком і відділяють його зародкову частину від позазародкової, а зародкова ентодерма згортається у кишкову трубку, яка залишається зв'язаною з жовтковим мішком вузенькою жовтковою стеблиною. Вістря тулубової згортки спрямоване під тулуб зародка. Усі зародкові листки - ектодерма, несегментована мезодерма та ентодерма при цьому прогинаються.
Амніотичні зморшки – в їх утворенні бере участь трофобласт, який зрісся з позазародковою ектодермою і парієнтальним листком мезодерми. Вони спрямовані над тілом зародка з обох боків. Після зростання країв амніотичних зморшок, зародок стає оточеним двома плідними оболонками — амніоном і хоріоном.
Амніон розвивається з внутрішньої частини амніотичної складки, а хоріон — із зовнішньої.
Отже, амніон, або водна оболонка(плодовий пухир), розташована навколо плоду, герметично закриває порожнину і бере участь у виробленні навколоплідних вод.
Порожнина, яка утворилася навколо зародка, називається амніотичною порожниною.
Вона заповнена прозорою водянистою рідиною, в утворенні якої беруть участь амніон і зародок. Це водне середовище забезпечує оптимальні умови для розвитку плоду - містить білки, вуглеводи, електроліти. У навколоплідних водах є антитіла, які мають суттєве значення для захисту зародка від хвороботворних факторів.
Амніотична рідина оберігає зародок від надмірної втрати води, створює захисне середовище, пом'якшує удари і поштовхи, спрямовані у бік плоду, зумовлює можливість руху зародка, забезпечує обмін навколоплідних вод.
Стінка амніону складається з позазародкової ектодерми і розміщеного зовні від неї парієтального листка мезодерми (див. мал. 2).
Однак водна оболонка в представників плацентарних ссавців виникає різними способами, наприклад:
- у кролика амніон утворюється шляхом формування амніотичних зморшок— дуплікатури позазародкової ектодерми і такої ж частини парієтальної мезодерми,
- у людини вистілка амніотичної оболонки виникає з амніотичного пухирця вже на перших порах гаструляції, яка відбувається шляхом делямінації і кавітації ембріобласту (див. мал. 4).
Рис. 4. Поперечний зріз 15-денного зародка людини (схема):
ТБ – трофобласт; МХ – мезенхімна тканина хоріону; АН – амніотична ніжка; АП – амніотичний пухірець; ЖП – жовтковий пухірець; ЕкЗ – ектодерма зародка; ЕкА – ектодерма амніону; ЕнЗ – ентодерма зародка; ЖЕн – жовткова ентодерма; МПС – мезодерма первинної смужки; ВХ – ворсинка хоріону; Л – лакуни з материнською кров’ю; ЗП – зародковий (плодовий) пухир; ЗР – згустки рідини в плодовому пухирі.
В процесі диференціації мезодерми до позазародкової частини стінки амніотичного пухирця приєднується позазародкова частина її парієтального листка (спланхнотому). Тоді стінка амніотичного пухирця складається з двох шарів:
- внутрішнього — який виник з ектодерми (епітеліального),
- зовнішнього - утвореного мезодермою (сполучнотканинного).
Між ними знаходиться базальна мембрана.
Хоріон (ворсинчаста оболонка), яка з'являється вперше у ссавців, розвивається із трофобласту та позазародкової мезодерми.Спочатку трофобласт представлений шаром клітин, які утворюють первинні ворсинки. Вони виділяють протеолітичні ферменти, за допомогою яких руйнується слизова оболонка матки та здійснюється імплантація. Потім трофобласт набуває двошарової будови у зв'язку з формуванням у ньому внутрішнього клітинного шару (цитотрофобласт) і симпластичного зовнішнього шару (симпластотрофобласт).У первинні ворсинки вростає матеріал позазародкової мезодерми і ектодерми серозної оболонки та алантоїса. На поверхні хоріона утворюються відростки — вторинні ворсинки, які вростають у стінку матки.
Власне, оболонка з ворсинками, що утворилася, і отримала назву хоріону. Через неї відбувається всмоктування та проведення поживних речовин до зародку.
Ворсинки хоріону, що утворилися, збільшують його всмоктуючу поверхню, що пов’язано з ростом зародку та його зростаючою необхідністю в поживних речовинах.
Зібрана у зморшки поверхня хоріона з одного боку приростає до зморшкуватої поверхні слизової матки.
У ворсинки хоріону вростають кровоносні капіляри та формуються третинні ворсинки. Це збігається з початком гематотрофного живлення зародка. Подальший розвиток хоріону пов'язаний із двома процесами - руйнуванням слизової оболонки матки внаслідок протеолітичної активності зовнішнього (симпластичного) шару та розвитком плаценти.Отже, хоріон є гомологічним органом серозній оболонці інших амніот. Він розвивається із зовнішньої частини амніотичної зморшки, тому побудований з трофобласту, з'єднаного з ектодермою, і парієтального листка мезодерми.
Ворсинки хоріона.
Ворсинки хоріонапроходять три стадії розвитку.
На ранніх стадіях розвитку по всій поверхні хоріона утворюються вирости — первинні ворсинки, які формуються з трофобласту шляхом з'єднання позазародкової ектодерми і позазародкової частини парієтального листка спланхнотому. За допомогою первинних ворсинок ембріон живиться виділеннями залоз слизової оболонки матки (крипт).
На зміну первинних, примітивних ворсинок утворюються вторинні, які складаються з епітелію позазародкової ектодерми і мезенхіми, що вростає під епітелій.
На 2-3 тижні ембріонального розвитку людини вторинні ворсинки хоріона виділяють протеолітичні ферменти. Продукти розщеплення слизової оболонки матки — ембріотроф — фагоцитуються клітинами трофобласту і використовуються зародком для живлення. В результаті протеолітичної дії ферментів хоріона (плазмодіотрофобласта) в слизовій оболонці матки утворюються порожнини, або лакуни. Останні збільшуються за розмірами і заповнюються материнською кров'ю.
Здесятого дня ембріонального розвитку людини протеолітична активність плазмодіотрофобласта згасає, він розпадається на фрагменти і зникає. Коли у ворсинках з'являються кровоносні судини, то вони носять назву третинних ворсинок.
Будова третинної ворсинки. Дифінітивна (третинна) ворсинка хоріону в центрі містить ембріональну сполучну тканину — мезенхіму, багату кровоносними судинами.
Базальна мембрана відмежовує мезенхіму від одношарового кубічного епітелію, який зверху вкриває ворсинку і носить назву цитотрофобласта. Поверхня цитотрофобласту оточена синцитіотфобластом, утвореним не розділеною на клітини масою цитоплазми з великою кількістю ядер.
У другій половині вагітності частини ворсинок трофобласту редукується і їхню поверхню вкриває фібриноїд Лангганса — фібриноподібна маса.
Там, де хоріон вступає у тісний контакт зі слизовою оболонкою матки, утворюється дитяче місце, або плацента.
Дата добавления: 2020-06-09; просмотров: 1082;