За процесуальними ознаками:


1.Однопредметна-експертиза, під час проведення якої досліджують один вид діяльності (бухгалтерської, медичної), тому в ній беруть участь експерти однієї спеціальності (бухгалтери, лікарі).

2. Комісійнаекспертиза призначається у випадках, коли є потреба провести дослідження за участю кількох експертів-фахівців у одній галузі знань.

У разі призначення для проведення експертизи двох чи більше експертів того самого фаху одному з них керівник експертної установи (структурного підрозділу) надає право координувати діяльність інших експертів, розробляти спільний план досліджень і керувати нарадою експертів. Керівник групи експертів не користується будь-якими перевагами перед іншими експертами у вирішенні поставлених завдань. Комісія експертів дає загальний висновок за умови згоди з ним кожного з експертів, які брали участь у дослідженні.

Може бути даний також один висновок, що містить точку зору частини експертів, які брали участь у комісії. Експерти, які не згодні з поглядами інших експертів, дають висновок окремо. Як правило, комісійною є повторна експертиза.

3. Комплексна експертиза призначається у випадках, коли необхідно провести дослідження за участю кількох експертів, які є фахівцями у різних галузях знань. Комісія експертів може бути створена судом чи за його рішенням керівником судово-експертної установи.

Виконання комплексних експертиз обумовлене потребою розв’язання саме практичних питань. Під час проведення комплексних досліджень експерти використовують дані кількох галузей знань, застосовуються різні науково-технічні методи і прийоми; у дослідженні, як правило, беруть участь кілька спеціалістів, які репрезентують різні галузі знань.

Головним завданням комплексної експертизи є розв’язання питань, які належать до суміжних знань експертів, тобто таких, що лежать у спільній площині кількох (двох і більше) галузей знань.

4. Багатооб’єктні -різноманітні дослідження відносно одного і того самого речового доказу — це комплекс різних за своїм предметом експертиз, і їх не слід ототожнювати з комплексними експертизами.

4. За місцем і умовам проведення:

1. Амбулаторна -основна характерна риса амбулаторної експертизи полягає в тому, що підекспертний досліджується одноразово без його тривалого експертного стаціонарного спостереження.

Одноразовість, нетривалість амбулаторного огляду служать приводом для сумнівів в надійності експертних висновків.

Іноді експертам прямо ставлять запитання: невже вони здатні вирішувати складні експертні завдання за результатами відносно короткого за часом обстеження випробовуваного? Проте, річ у тому, що навіть в день амбулаторного обстеження (освидетельствования) система дослідницьких дій експертів зовсім не зводиться до нетривалого комісійного обстеження. Заздалегідь експертами вивчені всі матеріали справи, експертизи, що відносяться до предмету, включаючи матеріали кримінальної чи цивільної справи, якщо такі представлені.

Судово-психологічна експертиза проводиться амбулаторно і в залі судового засідання. При амбулаторній експертизі психолог-експерт проводить експертне дослідження в місці перебування підекспертної особи. Слід зазначити, що примусовому направленню на экспертизу (тобто без згоди самого підекспертного або його представників) можуть підлягати тільки подозрювані і обвинувачені. Судово-психологічна експертиза відносно свідків і потерпілих може проводитися тільки з їх згоди.

Експертиза в суді (у судовому засіданні) проводиться зазвичай у випадках, коли судово-психологічна експертиза даної особи вже проводилася на попередньому слідстві або проводилась за визначенням суду. Первинні судово-психологічні експертизи в суді можливі, хоча на практиці зустрічаются рідко.

У залі судового засідання психолог-експерт проводить экспертне дослідження безпосередньо в ході судового розгляду у кримінальній чи цивільній справі. Він має право ставити питання учасникам судового процесу з дозволу судді. Як правило, після вивчення всіх доказів у справі експерт-психолог подає клопотання про надання йому необхідного часу для проведення експериментально-психологічного дослідження і надання експертного висновку. Експерт дає висновок письмово, зачитавши його в судовому засіданні і відповідає на питання, що виникають у зв'язку з його висновком.

2. Стаціонарна судово-психологічна експертиза полягає в тривалому спостереженні за випробовуваним в умовах медичного стаціонару («на лікарняному ліжку»). При цьому окрім клінічних застосовуються також експериментальні методи дослідження. Термін стаціонарного обстеження не повинен перевищувати тридцяти днів. У разі неможливості винести кінцеву ухвалу в зазначений термін експертна комісія виносить ухвалу про необхідність продовження терміну обстеження. Копія рішення направляється органу, що призначив експертизу.

3. Експертиза вдома – проводиться особі, яка тяжко хвора і її неможливо доставити до медичної установи («нетранспортабельність» випробовуваного). Подібного роду експертизи набули певного поширення в судово-психіатричній практиці по цивільних справах (про визнання громадянина недієздатним). Даний вид судово-психологічних експертиз прямо не передбачений законом або підзаконними нормативними актами. Разом з тим не протирічить жодній з юридичних норм, регулюючих порядок виробництва судових експертиз. Отже, його можна визнати допустимим, але тільки тоді, коли для цього є достатні підстави.

 



Дата добавления: 2022-07-20; просмотров: 125;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.