За організаційними ознаками:


Визначення поняття «експертиза». Види експертиз

Експертиза - дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять необхідну інформацію.

Це діяльність, спрямована на здобуття достовірних фактичних даних за допомогою спеціальних пізнань в науці, техніці, мистецтві і ремеслі, що мають правове значення для вирішення справи. Експертиза, згідно з чинним законодавством є одним з необхідних доказів у суді для об'єктивного вирішення суперечливих питань.

Експертиза –порівняно нове явище останніх десятиріч.

Місце психологічної експертизи в системі психологічних та гуманітарних наук ще однозначно не визначено – це самостійна психологічна наука, галузь практичної психології, або ж частина майбутньої науки – гуманітарної експертології. В цій ситуації доцільно було б поглянути на психологічну експертизу як на певну дослідницьку технологію, що має певні специфічні особливості.

Насамперед, за своїм технологічним змістом, психологічна експертиза – це наукове дослідження суспільно важливих проблем, яке здійснюється на замовлення інституцій, що уповноважені приймати рішення та використовувати при його опрацюванні висновки експертів.

Експертне наукове дослідження проводиться незалежними компетентними фахівцями, які застосовують у своїй діяльності спеціальні методи психологічної науки та в значній мірі опираються на професійну інтуїцію.

Вислідом експертизи повинен бути виважений експертний висновок, який має вирішальне значення для прийняття рішення Замовником експертизи.

Експертний висновок має мати доказовий характер, використовувана в ньому інформація (факти, коментарі, пояснення) повинна бути раціонально та доступно викладена.

Як експерт може виступати будь-яка особа, що володіє професійними знаннями теорії і методології психології, практичними навичками і умінням проведення психологічних досліджень, має вищу психологічну освіту і що працює по своїй спеціальності, має додаткову підготовку по судовій психології, а відповідно і досвід експертної роботи для надання висновку.

В сучасних умовах здійснюється багато видів експертизи. Значна кількість експертиз регламентується нормативно-правовими актами.

В експертних установах України проводяться види експертиз, які передбачені Інструкцією про призначення та проведення судової експертизи, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. № 53/5, а саме:

Види експертиз

1. За галузями знань:

- криміналістична (почеркознавча, авторознавча, технічна експертиза - документів, фототехнічна, технічна експертиза матеріалів і засобів відеозвукозапису, портретна, трасологічна, балістична, вибухових пристроїв, вибухових речовин і продуктів вибуху, матеріалів і речовин);

- військова;

- ґрунтознавча;

- біологічна;

- інженерно-технічна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, пожежно-технічна, будівельно-технічна);

- економічна, у т. ч. бухгалтерська;

- товарознавча;

- комп’ютерної техніки та програмних продуктів;

- судово-психологічна; судово-медична; судово-психіатрична

- психолінгвістична;

- трудова;

- у сфері освіти.

За організаційними ознаками:

1. Первинна - є основним видом експертизи, під час проведення якої об’єкт досліджується вперше і яка повністю вирішує всі завдання, поставлені перед нею відносно справи, що розслідується.

2. Повторна експертиза призначається в разі порушення встановлених вимог і правил під час проведення первинної експертизи на вимогу замовника експертизи за наявності його обґрунтованих претензій до висновку первинної експертизи, а саме: коли є сумніви у правильності висновку експерта, пов’язані з його недостатньою обґрунтованістю, або з тим, що висновки експертизи суперечать іншим матеріалам справи, а також за наявності істотного порушення процесуальних норм, які регламентують порядок призначення і проведення експертизи.

Істотними можуть визнаватися, зокрема, порушення, які призвели до обмеження прав звинуваченого чи інших осіб. В ухвалі (постанові) про призначення повторної експертизи зазначаються обставини, які викликають сумніви у правильності попереднього висновку експерта. Проведення повторної експертизи може бути доручено тільки іншому експертові (експертам).

3. Додаткова експертиза проводиться в разі суттєвої зміни попередніх обставин виконання проектів на час проведення експертизи, етапів робіт та на вимогу замовника експертизи. За змістом ст. 75 КПК чи ст. 61 ЦПК додаткова експертиза призначається після розгляду судом (слідчим) висновку первинної експертизи, коли з’ясується, що усунути неповноту або незрозумілість висновку через допит експерта неможливо.

Висновок визнається неповним, коли експерт дослідив не всі подані йому об’єкти чи не дав вичерпних відповідей на поставлені перед ним питання. Незрозумілим вважається висновок, який нечітко викладений або має невизначений, неконкретний характер.

У постанові (ухвалі) про призначення додаткової експертизи суду необхідно зазначити, які висновки експерта суд вважає неповними чи неясними або які обставини зумовили необхідність розширення експертного дослідження. Проведення додаткової експертизи може бути доручено тому самому або іншому експертові.

У випадках, коли виникає необхідність провести дослідження нових об’єктів або щодо інших обставин справи, суд призначає нову експертизу, яка не є додатковою.

Відповідно до вимог чинного законодавства в постанові (ухвалі) про призначення додаткової чи повторної експертизи обов’язково вказуються мотиви та підстава її призначення.



Дата добавления: 2022-07-20; просмотров: 89;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.