Георадарне сканування (зондування)


Принцип дії георадара ґрунтується на радіолокації: випромінюванні і фіксації відображених електромагнітних імпульсів. Імпульс генерується самим георадаром і за допомогою антенного блоку направляється в досліджуване середовище. Підповерхневим середовищем для дослідження георадаром може служити будь-який матеріал: залізобетон, бетон, ґрунт, цегляна стіна і пр. Середовище, яке досліджується георадаром, може мати неоднорідну структуру, що, власне і відображається георадаром. На підставі таких досліджень георадар виявляються різні неоднорідності середовища, якими при подальшому детальному вивченні виявляються порожнечі або вкраплення інших матеріалів. Георадар представляє собою сучасний електронний геофізичний прилад, кінцевим продуктом вимірювань якої є радарограмма - безперервний у часі геофізичний розріз середовища, у якій виробляється георадарного діагностика. Глибина дослідження георадара, в залежності від досліджуваного середовища і вибраного типу випромінюючих антен, може сягати від дециметрів до декількох десятків метрів. Запис отриманих георадаром даних здійснюється у файл, що дозволяє оператору георадара надалі проводити вивчення і документування матеріалу за допомогою комп'ютерного обладнання.

Георадар використовує так званий - «неруйнівний» метод дослідження і контролю підповерхневого середовища (георадарного сканування ґрунту). Застосування георадара дозволяє значно скоротити виробничі витрати. Наприклад, пошук кабельних трас або трубопроводів під землею в умовах щільної міської забудови і відсутності необхідної документації, за допомогою георадара значно спрощується. А при складній, пересічної у вертикальному перерізі, системі різних за призначенням та конфігурації комутаційних шляхів, їх виявлення і картографування можливе тільки за допомогою проведення георадарного сканування ґрунту.

Сьогодні за допомогою георадара отримало широке поширення проведення георадіолокаціонной експертизи. Цей метод діагностики з використанням георадара є багатообіцяючим способом визначення характеристик досліджуваного середовища.

Висока роздільна здатність георадара, його стійкість до перешкод, висока швидкість проведення досліджень та їх економічність робить георадар дуже привабливим приладом. Проводячи за допомогою георадара на території георадарного сканування ґрунту, можна отримати достовірні відомості про властивість грунтів, їх склад, знаходженні небезпечних порожнин під будівлями або в безпосередній близькості від них і багато іншого. Наведемо кілька прикладів. Дослідження георадаром монолітного фундаменту може виявити його потенційне руйнування і допомогти прийняти профілактичні заходи ще до того, як відбудуться порушення його основи. Виявлення за допомогою георадара витоків з трубопроводів дозволить в найкоротші терміни ліквідувати аварію і уникнути неприємних наслідків. Виявлене георадаром при скануванні ґрунту пошкодження електричного кабелю дозволить швидко і ефективно провести роботи по відновленню електропостачання споживачів.

При проведенні досліджень георадар не потрібні великі виробничі площі, георадар - мобільне, переносне обладнання невеликих розмірів. Ця перевага георадара, дозволяє робити дослідження навіть у вузьких підвальних приміщеннях або в ємностях, на похилих, вертикальних площинах.

Застосування георадара значно зменшує або навіть взагалі виключає витрати на проведення бурових робіт, оскільки георадар надає оператору детальну інформацію про підповерхневі шари ґрунту і його структуру. Крім того, георадарне зондування вимагає мінімуму простору для розгортання необхідної апаратури, що є істотною перевагою при використанні георадара в умовах щільної міської і промислової забудови.

Проводячи якісне сканування ґрунту, георадар дає можливість детально дослідити підповерхневу структуру ґрунтів або техногенних конструкцій, істотно зменшуючи витрати на буріння контрольно-вимірювальних свердловин. При цьому роздільна здатність по просторовим координатам, одержувана при скануванні ґрунту георадаром, істотно перевершує існуючі результати інших методів використовуваних у геофізиці. Таким чином, георадар дозволяє виявити найдетальнішу структуру будови розрізу.

Провідними фірмами, які займаються виробництвом георадарів, є GSSI (Нью Гемпшир, США), Sensor and Software Inc. (Канада), Era Technology (Великобританія) і MALA (Швеція), Radar Systems (Латвія), OYO corporation (Японія), Geozondas (Литва).

 



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1883;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.