Електронна комерція.

Сьогодні ми стаємо свідками народження нового сектора в економіці, який все частіше називають електронним бізнесом, Інтернет-економікою, Інтернет-бізнесом, електронною комерцією. Темпи розвитку цього сектора високі, його оборот щорічно подвоюється. За даними Центру дослідження електронної комерції, Університету штату, що функціонує під егідою Вищої школи бізнесу, Техас, сумарний дохід компаній, що пропонують послуги через Інтернет, а також що займаються технічною підтримкою Мережі, перевищує 500 млрд. дол. Багато фірм використовують "Усесвітню павутину" (Web), як транспортне середовище для здійснення товарних і фінансових операцій.

На світовому ринку Інтернет-комерції домінують США (приблизно 73% всього обороту). На долю Європи доводиться лише 16%, а на азіатські країни ¾ 7%, решта всіх регіонів ¾ 4%.

Частка ринку ЕК в Україні невелика, тому про істотний вплив на економіку говорити поки рано, хоча всі сучасні види електронної комерції вже існують і в Україні.

Перш за все необхідно визначитися з поняттям електронної комерції. Існує декілька визначень електронної комерції. З одного боку, це

- отримання прибутку від ведення господарської діяльності за поданням нового вигляду електронних послуг, продажу комп’ютерної техніки і програмного забезпечення. З іншого боку, під електронною комерцією розуміється

- проведення операцій з партнерами і клієнтами, а також різні платежі і розрахунки з використанням нових інформаційних середовищ і різного роду електронних мереж. У даному аспекті нас цікавить другий випадок.

Строгіше визначення електронної комерції дане в спеціальному документі Адміністрації президента США, що оголошує мораторій на додаткове оподаткування операцій, зв’язаних через Інтернет. У нім електронною комерцією (ЕК) називається будь-яка трансакція, здійснена через комп’ютерну мережу, в результаті якої право власності або право користування речовинним товаром або послугою було передане від однієї особи до іншого. Дане визначення на наш погляд є якнайповнішим.

Розглянемо основні поняття, пов’язані з електронною комерцією.

Такий вигляд ЕК як B2B (Business-to-Business) або бізнес-бізнес ¾ є ЕК між підприємствами, основною особливістю цього вигляду ЕК є автоматична взаємодія в електронному виді систем управління підприємством.

B2C (Business-to-Consumer, Customer) або бізнес-споживач ¾ вигляд ЕК, пов’язаний з електронними комерційними операціями, вироблюваними між підприємством і споживачами. Підприємства на базі Інтернету конкурують або співробітничають з традиційними підприємствами у сфері роздрібної торгівлі. Функціонують вони таким чином. Компанія-продавець розміщує на своєму Web вузлі інтерфейс, за допомогою якого споживач може розмістити замовлення в її системі управління підприємством. Системи ЕК дозволяють покупцеві не спілкуватися з продавцем, не витрачати час на метушню по магазинах, мати повнішу інформацію про товари. Продавець, у свою чергу, може швидше реагувати на зміну попиту, аналізувати поведінку покупців, економити засоби на персоналі, оренді приміщень.

Перевагами використання ЕК можна назвати наступні.

· Простота розгортання додатків і управління ними. Використовувати Web досить просто. Покупцям слід лише освоїти програму для перегляду, і вони відразу дістають доступ до засобів електронної торгівлі.

· Зменшення часу на доставку інформації про товар споживачеві ¾ одна з необхідних умов ведення успішної торгівлі.

· Скорочення числа проміжних ланок (посередників), встановлення прямого зв’язку виробник ¾ покупець.

· Зменшення витрат часу на придбання необхідного товару.

· Необмежене зростання числа потенційних замовників. При використанні Інтернет ви можете розширити ринок збуту за рахунок зарубіжних покупців.

· Інформацію про товар ви можете представляти в різному вигляді. Web дозволяє передавати не тільки текст, графіку, але і відео, голос.

· Можливість проводити аналіз попиту, переваг для планування своєї діяльності.

· Можливість ідентифікувати покупця.

· Скорочення витрат на персонал і оренду приміщень.

· Можливість цілодобового доступу.

Якщо на заході системи доставки, платежів, торгівлі по каталогах, автоматизації підприємств і стандартів ЕК складалися роками, то у нас все це знаходиться у стадії зародження. Всього ж в сегменті Інтернету, що охоплює країни СНД, існує більше 600 сайтів, їх можна побачити в каталозі на сайті Magazin.ru, що пропонують різні платні послуги. Відмітимо, що більшість з них електронній комерції, в строгому сенсі цього слова не ведуть, оскільки вони не інтегровані з системою автоматизації підприємства, не дозволяють здійснювати онлайнові платежі, вимагають участі менеджера на тих або інших фазах оформлення покупки.

У будь-якій країні, якщо користувачів Інтернету менше 10% населення, розвивати напрям B2C дуже складно. Створення повноцінного Інтернет-магазину коштує не меншого 10 тис. дол. У багатьох фірм таких грошей немає, але вони можуть скористатися послугами таких фірм як "Айті" і Tops, які пропонують в оренду закінчену інфраструктуру для відкриття Інтернет-магазинів на своїх "торгових рядах" ( www.imbs.ru, www.ipassage.ru ). Оренда магазина в "торгових рядах" Tops обходиться власникам в 150 дол. у місяць.

Електронні магазини - не єдиний шлях надання послуг через Інтернет.

Аукціони.

Популярні сьогодні аукціони, фінансові, банківські послуги, туристичні, медичні, страхові, платні інформаційні сервіси, онлайнова оплата рахунків. 1999 р. був відмічений розквітом Web-аукціонів. Наприклад на eBay було поміщено 3 млн. аукціонних операцій, на Yahoo ¾ 1 млн. Обороти ж вітчизняних аукціонів (www.molotok.ru, www.stavka.ru) поки що невеликі, і ціни на них ненабагато нижчі ніж у магазинах.


Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1220; ЗАКАЗАТЬ НАПИСАНИЕ РАБОТЫ


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2021 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.022 сек.