Розділ 5. РІЗЬБОНАРІЗАННЯ.


Тема 20. Нарізання різьби різцем.

Тема 21. Нарізання різьби мітчиком та плашкою.

Тема 22. Нарізання різьби гребінками та дисковими фрезами.

Тема 23. Конструкція різьбонарізних інструментів.

 

1. В техніці використовуються різні типи різьб. По формі профілю вони бувають трикутні, трапецеїдальні, прямокутні, радіусні і т.д. Різьби бувають одно – і багато західні; зовнішні і внутрішні; праві і ліві. Вимоги до різьбових деталей: масовість, підвищена якість з’єднань.

Існує два метода (дві схеми) нарізання різьб. Перша відповідає процесу точіння – де інструмент відносно заготованки виконує гвинтовий рух, ось якого співпадає з віссю різьби, параметри рівні. Вихідна інструментальна поверхня співпадає з поверхню деталі. Так працює різьбовий фасонний різець. В момент останнього проходу їх різальна кромка розташовується на гвинтовій поверхні різьби. Щоб зменшити число робочих проходів – використовують різьбові гребінки, яка представляє в собі декілька об’єднаних в одну конструкцію, різців. Бувають, як і різці, стержневі, призматичні круглі. Та мають калібруючи частину з 4-6 однотипних зубців.

а) стержневий б) круглий

 

Рисунок 1 – Різьбові різці.


 

 

а) стержнева б) кругла

 

Рисунок 2 – Різьбові гребінки.

 

На верстаті можна встановити декілька гребінок і збільшити цим сумарну довжину різальних кромок.

Інструменти, у яких в єдину конструкцію поєднано декілька гребінок, називають мітчиками і плашками, які відповідно використовуються для обробки внутрішніх і зовнішніх поверхонь з різьбою.

Мітчики мають робочу частину, яка виконує утворення профілю різьби і має кут в плані φ, завдяки чому робота різання розподіляється на всю різальну частину. Калібруюча частина зачищує нарізаєму різьбу і направляє мітчик при роботі. Хвостовик існує для закріплення мітчика і передачі обертального моменту на верстаті.

 

 

Рисунок 3 - Мітчик.

 

Кругла плашка призначена для нарізання зовнішніх різьб невисокої точності за один прохід. Робоча частина плашки має з обох торців різальну (збірну) частину, що дає можливість нарізати різьбу з різних боків. На різальній частині є кут в плані φ. Для правильного напрямку різання – калібруюча частина. Не має хвостовика і закріплюється по зовнішньому діаметру в плашкодержателі.

 

Рисунок 4 – Кругла плашка.

 

З метою підвищення продуктивності (тому, що при обробці мітчиками і плашками необхідно згвинчувати інструмент з деталі) використовують збірні “мітчики і плашки”, які називають різьбонарізними голівками. Вони, після обробки, виводяться із зчеплення з заготовкою і інструмент швидко відводиться. Використовуються на верстатах-автоматах. Поділяються (по розташуванню і конструкції гребінок) на головки з пластинками тангенційно встановленими гребінками і голівки з круглими гребінками. Нарізають внутрішні і зовнішні різьби.

 

Використовуються в багатосерійному і масовому виробництві.

Схема різьбофрезерування включає швидке обертання інструмента навколо його осі і повільний гвинтовий рух подавання, вісь якого співпадає з віссю деталі. Вихідна інструментальна поверхня є огинаючою при обертанні поверхні різьби навколо інструменту. Вісь інструмента відносно різьби може займати різні положення. За токою схемою працюють: дискові різьбові фрези (трапецоідальні різьби з великим кроком), торцові фрези (для крупногабаритних різьб), гребінчасті фрези (фреза і деталь обертаються навколо своїх осей, фреза за один оберт деталі зміщується вдоль її осі на крок різьби).

 

 

Рисунок 5 – Обробка різьб фрезами.

 

Для фрезерування різьб великої довжини використовують вихревий метод нарізання дисковими фрезами, які представляють собою збірний інструмент, в кільцевому корпусі якою закреплені різці.

За схемами, аналогічними фрезеруванню, виконують шліфування різьб однониточними або багатониточними кругами.

Обробку одно – і багатозахідних різьб можна виконувати методом обкатки – обкаточними різцями – висока продуктивність, обробка крупних різьб за один прохід, простота.

 

Тема 24. Розрахунок та табличне визначення режимів різання при нарізанні різьби.

 

 

Нарізання різьби виконують: зовнішної – різьбовими різцями, круглими плашками, різьбовими голівками, гребінчатими і дисковими фрезами; внутрішньої – різьбовими розточними різцями, мітчиками, гребінчатими фрезами.

 

Порядок розрахунку режимів різання:

1. Визначити обладнання, інструмент і його геометричні параметри, схему обробки, довжину обробки. Наприклад: верстат 2Р135, обробка різьбового отвору М26 х 1,5, ℓ = 35 мм в чавуні (НВ 120)


у = Р* (5…6) мм

Δ = Р* (3…5) мм

Довжина обробки:

обр. = Δ + ℓ + у = (1,5*5)+ 35 + (1,5*3) = = 47 мм

Мітчик:

D = 26 мм; φ = 20˚; γ = 8˚; α = 4˚.

[2, с. 222, т.136]

 



Дата добавления: 2020-06-09; просмотров: 918;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.