ТЕМА 7. СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ


У процесі розгляду цивільних справ перед судовими органами постають питання психологічного змісту, котрі потребують відповіді професійного психолога. Для з'ясування обставин, які мають психологічний зміст та значення для справи, призначають судово-психологічну експертизу, її може призначити суддя під час підготовки цивільної справи або суд у процесі розгляду справи. Експерт має право знайомитися з матеріалами справи, брати участь у розгляді справи, зобов'язаний з'являтися на виклик суду і давати правдивий висновок щодо поставлених йому запитань.

Висновок експерта, що містить відповіді на поставлені судом запитання, є одним із джерел прямих чи непрямих доказів, на основі яких встановлюється наявність або відсутність обставин, що досліджуються у справі. Висновок може містити опис обставин, щодо яких не було поставлено запитання, але які мають значення для вирішення спору по цивільній справі та обґрунтовують вимоги й претензії сторін.

У нормах цивільного й сімейного права психологічна складова виявляється як:

· основний зміст законодавчої норми («усвідомлювати значення своїх дій або ке­рувати ними», «моральна шкода»);

· істотний елемент оціночної категорії («під впливом помилки», обману», «на­сильства», «психічного тиску», «тяжкої обставини», «душевне страждання», «пси­хічний стан», «психологічний тиск», «гідність», «честь», «ділова репутація», «індивідуальність», «сімейні відносини», «мотиви позову», «психічне насильство», «інтереси дитини», «духовний розвиток», «ставлення до виховання» або «здатність до виховання», «особа дитини», «мотиви усиновлення», «особисті якості» тощо).

Психологічну експертизу призначають, як правило, у разі, якщо психологічна складова має важливе правове значення, є істотною обставиною при розгляді цивіль­них справ: щодо визнання недійсним пра-вочину, укладеного громадянином, нездат­ним усвідомлювати значення своїх дій або керувати ними, укладеним під впливом по­милки, обману, насильства, психічного тиску, тяжкої обставини; щодо захисту честі, гідності та ділової репутації; щодо відшкодування моральної шкоди; щодо вирішення спорів про право на виховання дітей, про визнання шлюбу недійсним тощо.

В обов'язковому порядку, як правило, призначають психологічну експертизу неповнолітнього свідка та експертизу свід­ка з фізичними вадами (зокрема сенсорно-перцептивними), які не обмежують сприй­мання обставин, що цікавлять суд. Встановлюють здатність адекватного сприймання фактичних обставин, що досліджуються у справі.

Зупинимося на аналізі окремих видів експертизи.

У цивільних позовах щодо визнання правочину недійсним проводять психоло­гічну експертизу (нездатності усвідомлю­вати значення своїх дій і (або) керувати ни­ми, експертизу впливу помилки, обману, насильства, тяжкої обставини у момент учинення правочину.



Дата добавления: 2022-07-20; просмотров: 91;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.