Різновиди організаційних комунікацій


 

Майже неможливо переоцініти важливість комунікацій в організації. Якщо працівники не зможуть обмінюватися інформацією, зрозуміло, що вони не зможуть працювати разом, формулювати цілі і досягати їх. Кожний крок у складному процесі комунікації дуже потрібен для того, щоб зробити наші думки зрозумілими іншим людям.

Через те, що обмін інформацією вбудований у всі основні види управлінської діяльності, класики менеджменту називають комунікації одним із зв’язуючих процесів (ще до таких процесів відносять керівництво та управління конфліктами), які разом із функціями менеджменту складають систему менеджменту.

Якщо згадати піраміду управління, то вже на ній можна показати, що комунікації усередині організації бувають вертикальні та горизонтальні.В свою чергу вертикальні комунікації поділяються на низхідні та висхідні, або так звані міжрівневі комунікації.

З верху піраміди управління йдуть розпорядження, інформація про особливості змін, що намічаються, про поточні завдання. Сюди відносяться комунікації між керівником і підлеглим, між керівником та його робочою групою. Причому згідно з одним дослідженням в американських фірмах, лише 63% змісту інформації, що її відправляла рада директорів, доходило до віце-президентів, 40% – до начальників цехів і 20% – до робітників.

Знизу йдуть звіти, результати перевірок, інформація про негаразди на місцях, про ідеї, що виникають у працівників стосовно вдосконалення процесу виробництва тощо.

Знизу вгору теж потрапляє далеко не вся інформація, яка є на робочих місцях. Адже:

o немає бажання повідомляти керівництво про погані новини,

o хочеться казати керівнику тільки те, що він хотів би почути,

o середня ланка більше уважна до інформації зверху, ніж знизу,

o може заважати острах бути покараним та відчуття марності такої справи.

До горизонтальних комунікації відносяться комунікації між різними відділами (підрозділами), між окремими працівниками одного рівня, де особливо важливо формування рівноправних, взаємних відносин.

Звичайно, для сучасної організації як відкритої системи дуже важливі відносини-комунікації з її зовнішнім середовищем. Саме тут дуже важливу роль відіграють відділи маркетингу, постачання, збуту, профспілковий комітет тощо. Різні ж збори, обговорення, телефонні переговори, відеострічки та звіти, що циркулюють усередині організації, зазвичай є реакцією на можливості або загрози, проблеми, що їх створює зовнішнє середовище.

 

Висновки

o Загально-логічні, загальнонаукові поняття "система" і "процес"треба пам’ятати завжди, тим більше – студентам, щоб більш-менш правильно орієнтуватися в об’єктивних даних.

o Складники системи являють собою сукупність елементів із жорстко заданою кількістю і зв’язками.

o Складники процесу являють собою зазвичай жорстко задану послідовність етапів-дій.

o У моделі комунікації 5 етапів процесу зв’язують між собою 4 елементи системиі –комунікацію повністю змальовано!

o В організації комунікації відіграють дуже важливу роль, тому підвищення їх ефективності завжди є актуальним.

Питання для самоконтролю та обговорення

1.Яке найпростіше визначення поняття “система”?

2.Що значать “основні властивості систем”? Чи можна ними нехтувати?

3.Як називають складники будь-якої системи?

4. Змалюйтекомунікацію як систему. Застосуйте до схеми якусь властивість.

5.Яке найпростіше визначення поняття “процес”?

6.Як називають складники будь-якого процесу?

7. Змалюйтекомунікацію як процес.Застосуйте до схеми основну властивість.

8.Які Ви усвідомлюєте відміни між двома наведеними загальнологічними поняттями? Чи варто називати їх складники однаковими словами?

9.Організація є системою. Системи щонайменше бувають відкриті та закриті. До яких, на ваш погляд, відносяться сучасні організації? Чому?


Тема 5.



Дата добавления: 2022-05-27; просмотров: 107;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.