Представницька демократія


 

Представницька демократія – це такий спосіб ухвалення рішень, при якому голосують не самі громадяни, а їх представники, які мають власні інтереси. Впливаючи на них можна отримати бажане рішення.

Головними способами дії на представників є:

1. дія через голосування;

2. лобізм – невеликі групи людей, інтереси яких не співпадають, а часто противоречат інтересам більшості, не мають шансів добитися успіху в умовах прямої демократії, але в умовах представницької демократії можуть добитися ухвалення рішень в свою користь за допомогою команди професійних політиків на основі об'єднання витрат, отримання інформації на основі політичного об'єднання і т.д.

Іноді лобіювання може бути корисним. Так, наприклад при лобіюванні дорогих очисних споруд в місті. Без лобіювання воно могло виявитися неефективним. Але цим же способом можна проводити і самокорисливі рішення, що відповідають інтересам окремих груп виборців.

Лобізм – це спосіб об'єднання з представниками влади, для пропаганди певної політики.

3. логроллінг - практика обміну голосами.

Кожен представник у виборному органі виділяє декілька проблем, що вимагають рішення, і в обмін на підтримку при голосуванні по інших важливих для його колег проблемах.

Варіантом тут є ухвалення рішення пакетом з іншими. Рішення, прийняте в цілому, робить законним проект, який у разі самостійного рішення навряд чи б зібрав потрібне число голосів.

Т.ч. економічні суб'єкти прагнуть здійснити раціональний вибір, керуючись своїми власними інтересами. Тому спроби відкоректувати ринковий механізм не завжди можуть бути успішними.

Потрібно пам'ятати, що немає ідеальних способів управління, всі мають свої достоїнства і недоліки.

В процесі державного регулювання можливі погіршення функціонування економічної системи. Розглянемо такі випадки докладніше.

 

Провали» держави.

 

Провали держави – це такі обставини, при яких держава не в змозі забезпечити ефективний розподіл і використання суспільних ресурсів:

1. Обмеженість необхідна для ухвалення рішення інформації:

· ассиметричність інформації;

· спотворення інформації бюрократичним апаратом.

2. Недосконалість політичного процесу:

· раціональне «не відання»;

· маніпулювання голосами в результаті недосконалості регламенту;

· лобізм;

· логроллінг;

· політико-економічний цикл – це цикл активності уряду між виборами

3. Обмеженість контролю над демократією.

4. Нездатність держави повністю передбачити і контролювати наслідки урядових рішень.

Діяльність уряду підпорядкована певним закономірностям.

Після виборів відбувається трансформація економічної політики попереднього уряду, радикальніша система заходів характерна опозиційній партії.

Активність знижується з часом, але при наближенні наступних виборів знову росте.

Обмеженість контролю над бюрократією : державні чиновники не в змозі належним чином виконувати свої обов'язки.

Об'єктивними причинами вважаються не пов'язані безпосередньо з діяльністю державного апарату, як бюрократичній організації. Це відбувається, коли уряд приймає рішення, спираючись на недостатню інформацію про пропозиції суспільства.

Уряд бачить слабкий суспільний опір і сильну хвилю підтримки з боку невеликих, але добре організованих лобістських груп. Тому ухвалюється рішення на користь не більшості, а меншини суспільства.

Суб'єктивні причини залежать від уряду, який ухвалює рішення, керуючись власними інтересами:

1) раціональна економічна поведінка, що дозволяє максимізувати індивідуальну корисність. Вони можуть ухвалювати рішення, що ставлять їх в пільгові умови, враховувати особисту відданість, сприяти виникненню лазівок в законодавстві;

2) інтереси чиновників, як професіоналів, головне прагнення яких бути переобраними і залишитися при владі, Прикладом можуть бути суспільно-політичні заходи, що мають короткочасний ефект, а потім, що мають негативні наслідки. Можна до виборів розтратити половину національної казни.

Одноразовий спосіб боротьби з такою ситуацією – здійснення дійсного контролю за діяльністю апарату, що управляє. Проте контроль адекватний потребам забезпечити неможливо.

Нездатність держави повністю передбачити і контролювати наслідки ухвалення рішень: пригадаємо мультиплікативні ефекти, які не просто важко визначити, але і пізнані вони можуть виявлятися в нових формах.

Слід розглянути «провали» держави в умовах зміни господарського механізму.

До фіаско державного регулювання в перехідний період відносять:



Дата добавления: 2022-05-27; просмотров: 83;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.