Програмне забезпечення для задач аналітичної фотограмметрії


Програмне забезпечення є органічною системою тієї технології, яка націлена на створення певної продукції та базується на використанні конкретного класу і типу фотограмметричних приладів.

З описаних приладів на найбільшу увагу заслуговують автоматизовані стереокомпаратори та аналітичні стереофотограмметричні прилади. Автоматизовані стереокомпаратори є приладами для збору інформації та автоматизованого запису її на носіях (перфострічках, магнітних стрічках, дискетах тощо).

Модернізовані автоматизовані стереокомпаратори дають змогу передавати виміряні величини безпосередньо в оперативну пам'ять ПЕОМ. Результати вимірів стереозображень можна використати для розв'язання таких задач:

- побудова мереж аерофототріангуляції;

- побудова мереж фототріангуляції з наземних фотознімків;

- побудова ЦММ та ЦМР.

Програмне забезпечення аналітичних стереофотограмметричних приладів розв'язує перелічені задачі. Окрім того, на них реалізується ще одна важлива задача - побудова топографічних карт (планів) в заданій картографічній проекції (графічне та цифрове подання). Оскільки аналітичні прилади не мають істотних обмежень на параметри аерофотознімання, на вибір картографічної проекції, на вимоги до топографічних карт (умовних знаків), то ці прилади можна використати для розв'язання різноманітних інженерних задач.

Конкретне описання програмного забезпечення, переважно, становить 100 і більше сторінок, і носить суто індивідуальний характер. Це описання, як правило, має розділи:

- призначення програмного комплексу;

- умови виконання програми;

- технологія виконання програми та дії оператора.

У першому розділі сформульовані задачі, які розв'язує програмний комплекс, та вказується тип кінцевої продукції, наприклад: каталог координат для фототріангуляції, оригінали карт (планів) для задачі стереоскладання або оновлення карт (планів).

У другому розділі дається перелік необхідних технічних засобів: тип ПЕОМ, наявність копроцесора, графічного адаптера, інтерфейса стереокомпаратор - ПЕОМ, друкарський пристрій, графопобудовувач тощо.

Тут подаються вимоги до стандартних програмних засобів, наприклад: тип операційної системи для ПЕОМ, комерційні спеціальні програмні продукти, драйвери для підтримки функціонування периферійних пристроїв тощо.

Третій розділ, як правило, є найбільш об'ємним. У ньому знаходиться інструкція з реалізації програми та рекомендовані для оператора дії, якщо необхідно оцінити якість фотограмметричних побудов або прийняти нове рішення, яке не можна було алгоритмізувати.

Щоб мати більш чітке уявлення про описання виконання програм (не потрібно плутати з алгоритмом задачі та самою програмою, написаною однією з відомих алгоритмічних мов), наведемо скорочений перелік основних пунктів, які подані в інструкції до стереоанаграфа (Україна).

1. Підготовка приладу до роботи: дається послідовність підключення приладу до електромережі, запуск ПЕОМ, виставлення стереокомпаратора та координатографа в початкове положення, закладка знімків в касети приладу.

2. Введення даних для блочної фототріангуляції: вводяться за допомогою клавіатури елементи внутрішнього орієнтування та еталонні віддалі аерофотокамери вздовж осей x та у, номери 'vаршрутів, які є одночасно іменами файлів, базис в масштабі знімка (це наближене значення необхідне для автоматичного підведення кареток до стандартних зон знімків). Окрім того, формується файл опорних та контрольних точок для цього блока.

3. Порядок фотограмметричних вимірів: вони проводяться по стереопарах. Для кожної стереопари марка автоматично підводиться до першої позначки, а оператор виконує точне візування на цю позначку; в подальшому для інших позначок процес аналогічний. Запис виміряних величин здійснюється після натискування на педаль або на клавішу "Enter" клавіатури ПЕОМ. Вимірювання точок проводиться аналогічно.

4. Завершивши вимірювальний процес, оператор звертається до програми аналітичної побудови блочної мережі фототріангуляції. У випадку наявності неякісних вимірів проводиться діагностика процесу і видається необхідна інформація для прийняття оператором рішень.

Детальна інструкція з програмного забезпечення для побудови мереж фототріангуляції, редагування цифрових планів та інвентаризації земель становить приблизно 50 сторінок машинописного тексту.

В ході навчального процесу користувачі (в тому числі і студенти) вивчають ці інструкції, бо без них неможливо працювати на аналітичних фотограмметричних приладах.



Дата добавления: 2022-05-27; просмотров: 111;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.