Логістика в ринковій економіці


1.1. Еволюція концепції логістики

Наукові дисципліни «Логістика» і «Логіка» мають загальні корені, що ідуть на тисячоріччя в глиб історії. Логістика є закономірним розвитком логіки як науки про властивості і методи мислення. Джерелом виникнення поняття логістики є Древня Греція. Для древніх греків логістика являла собою мистецтво виконання розрахунків. Вищих державних чиновників, що здійснюють контроль за господарською, торговою і фінансовою діяльністю, називали логістами. За свідченням Архімеда, у IV столітті до і. э. у Древній Греції було 10 логістів.

У древніх греків термін «логістика» був запозичений древніми римлянами. Однак вони додавали йому трохи інший зміст — розподіл продуктів харчування, чи продовольчий розподіл. Відповідно до цього люди, зв'язані з виконанням даних функцій у містах і селищах Римської імперії, називалися логістиками (логістами).

Під час нашої ери найбільш ранні згадування про логістику зустрічаються в джерелах, що дійшли до нас, що відносяться до епохи царювання на візантійському престолі Леона VI (Лева VI) (866-912 р.), названого «Мудрим». Візантійський цар використовував його в своєму підручнику по військовому мистецтву. Він тлумачив логістику як науку по організації матеріального забезпечення армії і керування нею.

Першим автором праць з логістики вважають французького військового теоретика Антуана Анрі Джоміні (1779 - 1869 р.). Якийсь час він працював у Росії під ім'ям Генріха Веніаміновича Жоміні. Джомини був автором капітальної праці по історії революційних воєн у 15 томах. У своїх роботах він стверджував, що логістика охоплює широке коло питань, що включають планування, керування, матеріальне, технічне і продовольче забезпечення, визначення місця дислокації військ, а також будівництво доріг, мостів, і т.д.

Таким чином, підвійськовою логістикою розумілася сукупність засобів і способів, необхідних для доставки людей, техніки і боєприпасів до місця бойових дій, а також планування й організація заходів щодо підготовки і здійснення зв'язаних з цим процесів.

Цілком зрозуміло, чому така концепція уперше виникла саме в армійському середовищі. Армія являє собою строго і чітко організовану структуру, у якій окремі індивідуальні і групові інтереси підкоряються інтересам усієї системи. Ця умова є визначальним для реалізації концепції логістики. У період воєнних дій вимагаються синхронність і правильна послідовність операцій при доставці людей, техніки і боєприпасів до місця виконання бойових задач. Доставка повинна бути своєчасної: не раніш і не пізніше обумовленого моменту, із заздалегідь заданою періодичністю — при динамічності зовнішніх і внутрішніх умов. Іншими словами, при будь-яких обставинах виконання програми повинне характеризуватися формулою «точно в термін».

У невоєнній області логістика стала застосовуватися значно пізніше. З відомих до дійсного часу найбільш ранні спроби комплексного використання логістики з метою планування, розподіли і керування перевезеннями, а також організації постачань і керування інформаційними потоками відзначені у Швейцарії.

Термін «логістика» уже давно мається у всіх основних європейських мовах. Довгий час він використовувався лише в двох найважливіших значеннях.

1. Математична логіка.

2. Техніка і технологія транспортно-складських робіт у військовій чи цивільній області.

Популяризатором першого варіанта тлумачення терміна є німецький філософ-ідеаліст, математик, фізик і мовознавець Готфрід Вільгельм Лейбниць (1646-1716 р.). Він називав логістику математичною логікою. Пізніше цей термін за математичною логікою був закріплений на філософській конференції в Женеві в 1904 р.

Уже відзначалося, що один з напрямків логістики склалося як застосування логіки в математичних дослідженнях. У даній якості вона широко використовується при вивченні математичних закономірностей, при конструюванні технічних систем обчислювальної техніки, у робототехніці і т.п. У той же час прогресуюча потреба економіки в серйозних математичних обґрунтуваннях обумовила застосування логістики для рішення ряду задач розподільного, транспортного, збутового й управлінського характеру.

Застосування логістики у виробництві і сфері обороту придбало форму мистецтва керування матеріальними, грошовими й інформаційними потоками. Дуже швидко розширилися області її використання — від окремих процесів і ланок мікрологістичних систем до галузевих, міжгалузевих і державних сфер, що, знаходячись у взаємозв'язку, проте часто керуються різними, нерідко суперечливими інтересами і цілями.

Інтенсифікація розвитку логістики в невоєнній області відноситься до початку 70-х рр. У цей період (1971-1975 р.) майже всі країни Західної Європи й Америки переживали найтяжкий енергетичний : кризу. Спад виробництва, що росте безробіття, зниження активності ринку і, як результат, різке і глибоке погіршення стану економіки в національних і транснаціональних масштабах поставили економічно розвиті країни Заходу в тяжкий стан. Політики, уряди і фахівці не виключали погрозу соціального вибуху, що міг спричинити за собою ще більш важкі наслідки. Усе це послужило каталізатором для форсованих розробок термінових заходів для стабілізації і поліпшення ситуації в сфері економіки. У цей час вчені, економісти і підприємці звернулися до логістики як до науки, що найбільше ефективно координує взаємодію матеріально-технічного забезпечення, виробництва, розподілу, транспорту, комунікаційної інфраструктури і ринку.

В результаті всебічної інтенсифікації думки і дій у цьому напрямку логістика придбала статус «способу мислення» чи, іншими словами,концептуальної стратегії. На практиці основна увага була звернена на рішення конкретних задач. У першу чергу великі зусилля були спрямовані на розвиток складських і тарно-пакувальних комплексів, а також на створення раціональних транспортно-складських систем, інформаційних мереж і банків даних. Це з'явилося однієї з причин комп'ютерного бума в 70-80-і рр.

Успішна координована реалізація величезної маси приватних проектів, а також розвиток матеріально-технічної бази по оптимізації руху матеріальних і інформаційних потоків вже в першій половині 80-х рр. дозволили знову повернутися до рішення проблеми керування матеріальними потоками по усьому відтворювальному циклі (не тільки на мікро-, але і на макрорівні). З цього часу в економіці поняття «логістика» одержало ще більше поширення, але вже в трохи іншому контексті, на основі більш солідних наукових і практичних досягнень.

 

1.2. Логістика як науковий напрямок

Логістика інтерпретується фахівцями як деяка сфера діяльності, заснована на глибокій інтеграції попиту, виробництва, звертання, транспорту й інформації. Логістику розглядають також якнауковий напрямок, мета якого полягає в розробці методів і організаційних форм управління потоковими процесами для максимального задоволення попиту на продукцію (товар, послуги, інформація, енергія) і доведення її до споживача в обумовлений термін з мінімальними витратами.

На І Європейському конгресі (1974 р.) з питань матеріальних потоків логістиці було дано наступне визначення:«Логістика — це наукове вчення про системне планування, управління і контроль матеріальних потоків, потоків енергетичних, t інформаційних, а також потоків пасажирських». Діяльність по керуванню наявними ресурсами здійснювалася людством тисячоріччя. Однак основною крапкою додатка господарської діяльності завжди був деякий речовинний продукт (товар, гроші і т.д.). Критеріями її ефективності виступали конкретні кількісні показники. Кінцевий результат (наприклад, прибуток) досягався на основі принципу «Будь-яким шляхом, будь-якими засобами».

Новизна логістичного підходу в керуванні ресурсами полягає в зміні пріоритетів господарської діяльності. В главу кута ставиться не продукт, а процес у формі потоку (матеріального, інформаційного і т.д.). Керування потоковими процесами, їхнє перетворення й інтеграція є новою формою керування, що перевершує традиційні як за рівнем творчого потенціалу, так і по ступені ефективності кінцевих результатів. Оптимізація потокових процесів в економіці стала можливої лише завдяки переорієнтації з кількісних критеріїв оцінки господарської діяльності на якісні.

Як науковий напрямок, логістика здобуває усе більш широке поширення. В даний час вона виділилася в спеціальну дисципліну, тісно зв'язану з математикою, кібернетикою, статистикою і поруч економічних наук.

Теоретичні положення і конкретні рекомендації логістики активно впроваджуються в практичну діяльність фірм і компаній у багатьох країнах. У прикладній сфері зворотна віддача виявляється у відчутному економічному ефекті як скорочення витрат і часу в сферах виробництва і звертання.

Найбільша питома вага в зниженні витрат складає сукупна економія на обсягах складських запасів матеріальних ресурсів.

Економія часу в логістичних процесах утвориться за рахунок підвищення швидкості і точності переміщення конкретного продукту в процесі чи виробництва доставки його зацікавленому покупцю.

До логістики як до наукової основи керування потоковими процесами звертаються не тільки в промисловості, торгівлі і на транспорті, але також у сфері послуг, банківській і страховій справі, організації гарантійного сервісу, у комунальному господарстві, в області туризму й інших областей діяльності.

Усі частіше логістика застосовується і розуміється в досить широкому контексті як методологія оптимізації економічних і управлінських процесів.

Необхідно підкреслити, що комплексне, повноцінне використання теорії логістики в прикладній сфері можливе лише при досягненні визначеного рівня розвитку економіки і мислення. Широке застосування логістики не було б можливим ще в першій половині нашого сторіччя, не говорячи вже про більш ранні періоди. Таким чином, можна зробити висновок, що ступінь застосування логістики є непрямим критерієм рівня розвитку суспільства.

У той же час практика показує, що не можна заперечувати можливість використання окремих елементів, прийомів і методів логістики навіть на нижчих, первинних стадіях організації процесів виробництва.

Революційність логістичної концепції проявляється в тому, що при реальній побудові логістичних систем відбувається демонтаж традиційного механізму керування і в короткий термін формується нова структура з високим ступенем адаптації до динаміки зовнішнього і внутрішнього середовища.

Еволюційність логістики полягає в тому, що при переході на більш прогресивний рівень організації і управління виробничою діяльністю зберігаються елементи системи управління, що несуть в собі нові логістичні механізми, включаються регулятори природного відбору, що орієнтовані на подальше прогресування всієї системи в цілому.

Нагромадження кількісних і якісних змін, їхня інтеграція і багатоваріантність проявів сприяють постійному удосконалюванню логістичних систем, роблять їх активними в пошуках оптимізації прийнятих рішень і раціоналізації господарських зв'язків.

Аналіз діяльності практично любих систем дозволяє зробити висновок, що їх функціонування постійно супроводжується отриманням, передачею, перетворенням і супроводженням матеріальних (речових), енергетичних і інформаційних потоків. Виникнення потокових процесів і явищ викликано дією визначених факторів. Їхня динаміка знаходиться в залежності від сформованих умові, що, у свою чергу, є наслідком деяких подій, що відбуваються в різних сферах громадського життя. Велика частина процесів і явищ, що відбуваються в соціально-економічній сфері, виступають причинами виникнення і регуляторами матеріальних, грошових і інформаційних потоків. Ці потоки пронизують усе народне господарство і є, образно виражаючи, харчовий (матеріальні), кровоносної (грошові) і нервової (інформаційні) системами всієї сфери суспільного відтворення. Підтримці і «лікуванню» даних систем у кінцевому рахунку і служить логістика.

В останні роки в економіці багатьох країн приділяється особлива увага підвищенню ефективності суспільного виробництва за рахунок скорочення витрат саме в сфері обігу.

В результаті проведених досліджень у західноєвропейських країнах з'ясувалося, що близько 98% сукупного часу, що включає виробництво товару, доставку сировини і транспортування готової продукції до споживача, приходиться на проходження його по різних каналах матеріально-технічного забезпечення і збуту і, головним чином, на збереження. Безпосереднє виробництво товарів займає лише 2% сумарного часу, а транспортування — 5%.

У США щорічно середній обсяг запасів матеріальних ресурсів дорівнює 15% валового національного продукту країни. Крім того, витрати на матеріально-технічне забезпечення і транспорт складають відповідно 11 і 7%.

У західноєвропейських країнах у даний час обсяги запасів матеріальних ресурсів коливаються в межах 10-18% валового національного продукту, у залежності від країни, а витрати на організацію діяльності по матеріально-технічному забезпеченню і збуту складають у середньому близько 13%. У промисловості і торгівлі на долю логістики приходиться в середньому близько 30% загальної суми виробничих витрат. При цьому витрати в логістичних витратах розподіляються в такий спосіб: 41% приходиться на транспорт, 21% — на збереження товарів, 23% — на матеріальні запаси і 15% — на адміністративні витрати.

У зв'язку з цим у багатьох країнах здійснюється інтенсивний пошук шляхів зниження витрат у сфері логістики. У першу чергу увага фахівців звернена на:

  • удосконалювання процесів керування постачанням, збутом і збереженням матеріальних ресурсів;
  • поліпшення маркетингової діяльності і функціональної взаємодії постачальників, споживачів і посередників;
  • зміна технології руху матеріальних і інформаційних потоків.

Як відомо, потоки продукції виробничо-технічного призначення складають більш 2/3 у загальному обсязі перевезених вантажів. Основні види даної продукції переміщаються в напрямках, обумовлених прямими господарськими зв'язками постачальників і споживачів, що встановлюються без участі посередницьких структур. При формуванні каналів розподілу на основі прямих господарських зв'язків велика імовірність зустрічних, повторних і інших нераціональних перевезень. Це спричиняє невиправдане зростання вартості транспортування продукції й у підсумку знижує ефективність господарської діяльності і маркетингової політики продуцентів.

У зв'язку з цим тільки раціональна побудова логістичних ланцюжків і організація потрібних управляючих впливів на основні фактори, що впливають на процеси переміщення в зовнішнім середовищі, можуть дати суб'єктам господарювання відчутний економічний ефект.

В умовах великих перетворень в економіці, як правило, завжди спостерігається спад активності в сферах виробництва і споживання. Пережиті в країнах СНД зміни не стали виключенням. На прикладі промислово розвитих країн відомо, що в період кризових ситуацій з метою стабілізації економіки звертаються до прогресивних концепцій керування й оптимізації господарських процесів. Таким чином, ґрунтуючись на закономірностях, що спостерігаються, на Україні можна чекати ріст інтересу до вже існуючих логістичних розробок і продовження активних досліджень у цій області, тому що логістика являє собою знаряддя ефективної організації виробництва і звертання для ринку й в умовах ринку.

1.3. Розвиток логістики

Розвиток логістики і формування логістичних систем має свої етапи і стадії, послідовність яких залежить від стану ринку і ступеня розвитку ринкових відносин в економіці.

Підетапами розвитку логістики мається на увазі рівень теоретичних розробок і принципова реалізація їх на практиці в процесі удосконалювання ринкових відносин і впливу науково-технічного прогресу.

Як уже відзначалося, цивільне використання логістики в економічно розвитих країнах почалося наприкінці 50-х рр. У період до і після закінчення Другої світової війни для західних країн був характерний ринок, тип якого можна визначити як ринок продавця.

Попит перевищував пропозицію. Весь обсяг виробленої продукції цілком споживався. Кризи надвиробництва, що случаються періодично, були викликані, як правило, не повним задоволенням потреб у тій чи іншій продукції, а зниженням купівельної здатності споживачів, монополізацією економіки і неефективним державним регулюванням на макрорівні.

До початку 60-х рр. багато чого змінилося. У США, Японії і країнах Західної Європи розвиток продуктивних сил суспільства привів до ситуації, коли сукупний обсяг пропонованої виробниками продукції перевищив попит. Почав формуватися ринок покупця. У результаті введення в ряді країн антимонопольного законодавства набули змін не тільки ринкові відношення, але і конкуренція товаровиробників і посередників.

По-перше, вона зросла і загострилася в результаті збільшення числа самих виробників, посередників і рости обсягів виробництва.

По-друге, конкуренція набула цивілізованого характеру, сутність якого виявляється не в придушенні собі подібних насильницькими методами чи за допомогою цінових воєн, а у використанні високоефективних технологій і концепцій управління для досягнення найкращих результатів у виробничо-господарській діяльності.

Щоб задовольнити потреби споживача з мінімальними витратами і у той же час підтримувати на відповідному рівні товарне виробництво, виникла необхідність застосовувати різноманітні моделі організації матеріально-технічного забезпечення, виробництва, розподілу і збуту. У цей період і була затребувана логістика як ефективне знаряддя в процесі організації і керування господарською діяльністю економічних структур. Особливо загострилася потреба налагодити управління фізичним переміщенням матеріальних ресурсів. Логістика в умовах ринку того часу знаходилася на першому етапі свого розвитку. На цьому етапі активно здійснювалася інтеграція складського і транспортного господарства. Зміцнювалася координація використання елементів допоміжної інфраструктури. Транспорт і склад, традиційно зв'язані лише окремими операціями (навантаження, розвантаження), починають здобувати тісні взаємозалежні зв'язки [23].

На другому етапі (80-і рр.) до узгодження процесів транспортування, переробки, складування і збереження матеріальних ресурсів підключається планування й оперативне керування матеріальними й інформаційними потоками в основному виробництві. Це сприяло підвищенню якості обслуговування покупців за рахунок своєчасності виконання замовлень і поліпшення використання устаткування. На даному етапі розвитку логістики велику роль зіграло накопичення і поширення досвіду японських промислових підприємств, у першу чергу в області автомобілебудування.

На сьогоднішній день розвиток ринкової економіки і науково-технічного прогресу вивело логістику на новий рівень, що відповідає третьому етапу. Процеси оптимізації матеріально-технічного забезпечення, виробництва, розподілу і збуту здійснюються на принципах математичної логістики.

У структурі і виробничо-господарській діяльності підприємств також відбулися істотні зміни. По-перше, на макро- і мікрорівні обсяги перевезень матеріальних ресурсів, що обчислюються в тонно-кілометрах, стрімко ростуть. По-друге, відзначена характерна риса, що полягає в тому, що відстані перевезень збільшуються, швидше, ніж тоннаж. Наприклад, у Німеччині середнє транспортне плече автомобільних перевезень у 50-х рр. було 125 км. В даний час воно вже перевищує 220 км.

Транспортна система і її пропускна здатність відіграють найважливішу роль у виробничо-господарській діяльності підприємств. Це підтверджується спостереженнями за співвідношенням маси продукції, що знаходиться в шляху і на складі, з тієї, котра включена безпосередньо у виробничий процес. Ці спостереження є однієї з причин того, що найбільше економічно розвиті країни впритул підійшли вже до четвертого етапу розвитку логістики. Сутність цього етапу полягає в тому, щоб здійснити ефективне наскрізне керування не тільки матеріальними і супутніми їм інформаційними, але і грошовими, енергетичними й іншими потоками у всіх областях і на всіх рівнях економіки.

Для оцінки застосування логістики на локальному рівні користаються поняттям «стадії логістики». Стадії розвитку логістики — це готовність, ступінь залучення логістики для рішення практичних задач в економічних структурах.

На мікрорівні розрізняють чотири стадії розвитку логістики. .

Перша стадія характеризується нерегулярною організацією і добовим плануванням логістики. Господарські організації здійснюють централізацію транспортування матеріальних ресурсів і готової продукції як по внутрішнім, так і по зовнішнім перевезеннях.

На другій стадії на додаток до вищевказаних функцій здійснюється централізоване обслуговування споживачів і обробку замовлень. До цієї групи господарських структур відносили близько 20% фірм і підприємств. Потрібно відзначити, що питанням логістики на цій стадії також приділяється недостатньо уваги.

Третя стадія розвитку логістики відрізняється від попередніх тим, що на фірмах крім уже перерахованих функцій здійснюється прогнозування збуту, реалізується комплекс маркетингових заходів. Планування виробничих і логістичних процесів виробляється на місячний період, активно використовуються елементи макрологістики.

На четвертій, найвищій стадії знаходилися лише 5% респондентів. Цей рівень характеризується впровадженням інтегрованих маркетингових і логістичних систем, що охоплюють весь процес відтворення — від одержання замовлення до доставки продукції кінцевим споживачам. На фірмах і в компаніях цієї групи розробляються довгострокові плани матеріально-технічного забезпечення і збуту (на рік і більш). Проводиться велика робота з вивчення кон'юнктури ринку і природи купівельного попиту.

На основі наявних даних і з огляду на сучасні тенденції розвитку економіки, очікується, що на початку третього тисячоріччя велика частина товаровиробників і особливо посередників Західної Європи, Північної Америки і Далекосхідного регіону буде мати логістичні системи третьої і четвертої стадії розвитку.

До даного моменту часу основне виробництво по технічних і технологічних показниках випереджало рівень розвитку інфраструктури. Механізація й автоматизація виробництва дійшла до такого ступеню, що виникли потреби в створенні автоматизованих виробничих систем. Інтеграція керування транспортно-складських робіт з виробництвом, їх технічне і технологічне переозброєння, автоматизація і комп'ютеризація ведуть до того, що:

¨ скорочується тривалість виробничого циклу на 50-70%;

¨ виникає великий виграш у часі. Період підготовки виробництва може бути скорочений на 70—90%;

¨ знижуються накладні витрати на 30-50%, а загальні витрати виробництва — до 50%;

¨ у десятки разів зменшується кількість бракованих виробів.

Значний ефект досягається за рахунок скорочення запасів. Виявлено, що запаси в середньому відволікають від 10 до 50% вартості активів підприємств. Якщо взяти до уваги, що ці активи відносяться до оборотної частини капіталу, то стає очевидним мала ефективність традиційних підходів до подальшого удосконалювання процесів звертання і виробництва. Підприємства і фірми, що використовують логістичну концепцію по управлінню потоковими процесами, домагаються несподіваних на перший погляд результатів. Поза тим що розмір запасів і незавершеного будівництва вдається знизити на 50-95%, на 40-70% скорочується потреба підприємств у виробничих площах.

Логістичний підхід по керуванню матеріальними й інформаційними потоками і відповідно організація транспортно-складських і виробничих процесів вимагають серйозного технічного і технологічного переоснащення не тільки основного виробництва, але і всієї інфраструктури. Кількість і якість перетворень у виробничо-господарській діяльності настільки великі, що в сукупності вони створюють передумови для переходу обох тісно зв'язаних сфер — виробництва і обігу — на нову, більш високу стадію людино-машинних систем. Ця стадія одержала назву інфраіндустрія.

Відмітною ознакою інфраіндустрії є наявність високорозвиненої інфраструктури, побудованої і функціонуючої за принципом гнучких виробництв. Інфраіндустрія являє собою систему споруджень, машин і технологій транспортно-складських робіт, інтегрованих в основне виробництво. По суті це створення гнучких производственно-логістичних систем (ГПЛС).



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2244;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.018 сек.