Лекцiя 24. Допуски на механiчну обробку


 

Допуски на розмiри заготiвок

 

Вибiр оптимальних допускiв має велике технiко-економiчне значення при проектуваннi технологiчних процесiв, так як завищення допускiв зводить до перевитрат матерiалiв, iнструментiв, збiльшення трудомiсткостi і собiвартостi виготовлення деталей. Заниженi допуски збiльшують матерiальний брак, потребують пiдвищеної точностi установки заготiвок на пристосуваннях тощо.

В оптичному виробництвi використовують дослiдно-статистичний метод встановлення допускiв, основу якого складають систематизованi i узагальненi данi пiдприємств. Дослiдно-статистичнi значення допускiв завищенi порiвняно з розрахунково-аналiтичними, так як в них вкладають такi вимоги виготовлення заготiвок та їх механiчної обробки, при яких можливий мiнiмальний матерiальний і технологiчний брак.

Допуск zt на товщину по осi заготiвки лiнз та пластин встановлюють вiд верхньої межi допуску на розмiр готової деталi. Величину zt, яка лежить в межах вiд 1,8 до 8,0 мм, призначають в залежностi вiд дiаметра D0 округлих або найбiльшої сторони неокруглих пластин:

 

zt =0,014 D0 +1,22 мм. (24.1)

 

Допуск zd на дiаметр встановлюють вiд номiнального розмiру готової деталi - вiд 1,5 до 12 мм. Призначають zd так само, як i допуск на товщину по осi, в залежностi вiд дiаметра деталi. При товщинi краю бiльше 0,3 мм:

 

zd =0,022 D0 + 1,05 мм. (24.2)

 

При товщинi менше 0,3 мм обводова зона заготiвки деформується у процесi обробки i ускладнює формоутворення. Зменшуючи допуск на дiаметр, збiльшують товщину краю заготiвки, а також i її жорсткiсть.

Допуски на радiуси кривизни R3 сферичних поверхней пресованих заготiвок встановлюють в залежностi вiд призначеного ранiше допуску zt на товщину по осi i коефiцiєнта k, передбачаючи потовщення або потоншення за-готiвок по краю. Радiус збiльшують (+) при обробцi з краю та зменшують (-) при обробцi у центрі:

для випуклих поверхонь: +R3 =+R0 + zt / 2 k; (24.3)

для увiгнутих поверхонь: -R3 =-R0 + zt / 2 k, (24.4)

де R0 - радiус кривизни поверхонь готової деталi. Коефiцiєнт k знаходять iз формули:

 

k=(R0/D0 )2 (24.5)

 

або побудованої по ньому номограмi, D0 -дiаметр деталi.

Допуски на довжину zL i ширину zIII неокруглих пластин встановлюють вiд номiнального розмiру готової деталi. Їх значення (вiд 0,5 до 4,0мм) призначають по розмiру найбiльшої сторони деталi.

Допуски на розмiри заготiвок призм встановлюють вiд верхньої межi допуску на розмiр готової деталi i призначають по найбiльшiй її сторонi. На чистих поверхнях пресованих заготiвок призм допуск складає 1,2 - 2,0 мм, а на забруднених 1,5 - 2,7 мм.

 



Дата добавления: 2016-09-06; просмотров: 1579;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.