РОЗДІЛ 2. Методика та організація раннього і cвоєчасного виявлення туберкульозу у дітей, підлітків і дорослих


Однією з основних задач у протитуберкульозній роботі загальної медичної мережі є організація і проведення своєчасного виявлення туберкульозу. Необхідність своєчасного виявлення туберкульозу обумовлена необхідністю запобігання розповсюдження інфекції, особливо в умовах епідемії. Принциповим також є те, що при своєчасно виявленом специфічном запальном процесі туберкульоз виліковується.

До своєчасно виявлених хворих відносять осіб з:

- неускладненими формами первинного туберкульозу органів дихання (первинний туберкульозний комплекс, туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів);

- свіжі випадки вторинних форм туберкульозу органів дихання (вогнищевого, інфільтративного, дисемінованого) без чітко документованої деструкції, обмежені (займають не більше 1-2 сегментів), без бактеріовиділення або з олігобактеріовиділенням, а також з ексудативним плевритом в стадії накопичення.

До несвоєчасно виявлених хворих відносять осіб з:

- ускладненими і хронічними формами первинного туберкульозу органів дихання (первинний туберкульозний комплекс, туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів);

- свіжі випадки вторинних форм туберкульозу органів дихання (вогнищевого, інфільтративного, дисемінованого) з чітко документованою деструкцією, розповсюджені (більше 2 сегментів), переважно з бактеріовиділенням;

- клінічні форми первинного і вторинного туберкульозу органів дихання у фазі розсмоктування і початкового ущільнення.

До занедбаних туберкульозних процесів відносять:

- фіброзно-кавернозний туберкульоз легень, хронічний дисемінований туберкульоз легень зі сформованими фіброзними кавернами, казеозну пневмонію, циротичний туберкульоз легень.

Причинами несвоєчасного і занедбаного виявлення туберкульозу є:

- особливості перебігу захворювання;

- неуважне відношення хворого до стану свого здоров’я;

- недоліки в роботі та діагностичні помилки лікарів.

 

В даний час виявлення хворих на туберкульоз здійснюється за допомогою трьох основних методів: 1) туберкулінодіагностика; 2) дослідження мокротиння або іншого матеріалу на наявність мікобактерій туберкульозу (мікроскопія і посів); 3) флюорографія.

 

Етапи виявлення туберкульозу

на рівні лікувально-профілактичних закладів загальної медичної мережі:

1. Збір скарг і анамнезу, фізікальне обстеження пацієнта.

2. Рентгенологічне дослідження органів грудної порожнини.

3. Бактеріоскопічне дослідження харкотиння на наявність кислотостійких паличок 3-разово.

4. Проведення проби Манту з 2 ТО ППД-ЛД (у дітей і підлітків).

 

При наявності скарг підозрілих на туберкульоз (є кашель протягом 3 тижнів і більше, з виділенням мокротиння, який супроводжується втратою маси тіла; втомлюваністю; лихоманкою; потінням вночі; біллю в грудній клітці; втратою апетиту; кровохарканням) пацієнт направляється на рентгенфлюорографічне обстеження в 2-х проекціях (прямій та боковій). Якщо на рентген/флюорограмі виявлені будь-які зміни пацієнт навправляється на триразове дослідження мокротиння на КСБ. Якщо за-яких небудь умов рентгенфлюорографічне обстеження не доступне – пацієнт із симптомами, підозрілими на туберкульоз, направляється на триразове дослідження мокротиння на КСБ.

Зібрані зразки мокротиння повинні бути відіслані в лабораторію для дослідження методом мікроскопії на КСБ. Перед відправленням зразків мокротиння медпрацівник повинен заповнити «Направлення на мікроскопічне дослідження (ТБ 05)» і додати його до зразків мокротиння. «ТБ 05» відправляється в лабораторію з усіма трьома зразками мокротиння та опис зразків мокротиння, які направляються в лабораторію (ф. № ТБ 05а).



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1921;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.