Форми грошей, причини та механізм їх еволюції


Визначальними передумовами становлення грошових відносин були поглиблення суспільного поділу праці та багаторівнева спеціалізація виробництва і суспільної діяльності людини. Водночас слід врахувати, що грошовий обмін є не лише результатом, а й важливим чинником розвитку і поглиблення суспільного поділу праці та її спеціалізації.

Появі грошей передувала епоха товарного або бартерного обміну. Однією з умов бартерного обміну є збіг потреб двох учасників цієї дії. Грошовий обмін долає цю обмеженість, суттєво полегшує обмін товарів і послуг, скорочує трансакційні (операційні) витрати обігу, знижує комерційний ризикта створює умови асинхронізації обмінних операцій в часі.

У своїх працях К. Маркс подає класифікований за змістом аналіз розвитку форм вартості, який істотно розширює можливості теоретичного осмислення історичного процесу виникнення грошей (табл. 1):

Таблиця 1 Розвиток форм вартості грошей

 

Форма вартості Схема Властивості
Проста Т1 ¦Т2 Т3 ¦ Т4 Тх¦Ту Пов'язана з безпосереднім (бартерним) обміном товарів різних споживчих властивостей
Повна (розгорнута) Т1¦ (Т2Т3. . . Тп)     Властива більш високому ступеню розвитку поділу праці, коли ринкові пропонуються окремі товари, що їх обмінюють на всі Інші товари  
Загальна 23 ....ТП) ¦Т1     Один товар,щосистематично обмінюється на інші, стає загальним еквівалентом, до якого прирівнюється решта товарів  
Грошова 2Т3......ТП) ¦Г Товар ТІ у загальній формі ввібрав у себе ознаки, притаманні грошовій одиниці

Причинами виникнення епохи товарних грошей є: локальність ринків; функціональне відокремлення, що призвело до множинності товарів на роль грошей.

Подальшим ступенем у розвитку грошей стало карбування металевих монет. Протягом тривалого часу в обігу використовувались повноцінні монети, реальний ваговий вміст яких відповідав номінальній вартості.

З другої половини XIX ст становище змінилось: номінальна вартість монет починає відходити від їх реальної вагової вартості; в обігу з'являються розмінні монети, номінальна вартість яких значно перевищувала їх вагову вартість; емісія таких монет стає прибутковою справою. Прибуток, отриманий від різниці між номінальною вартістю випущених в обіг грошей та витратами на їх емісію, отримав назву сеньйораж. Сеньйораж присвоювався скарбницями або центральними банками, що здійснювали грошову емісію.

Для багатьох країн з функціонуванням товарних грошей було характерним використання системи біметалевого обігу, тобто одноразової або паралельної емісії золотих та срібних монет. Потім роль загального еквівалента закріпилась за : благородними металами завдяки таким їх фізичним властивостям, як: однорідність, портативність: довільний поділ та інше.

Наприкінці XIX ст. завершилась демонетизація срібла (втрата ним грошових функцій) і роль загального еквівалента закріпилася за золотом. З 30-х рр. XX ст кредитні гроші перестають обмінюватися на золоті та срібні гроші, тобто відбувалася демонетизація золота, основними причинами якої були:

1)монополізація виробництва, яка призвела до того, що товарне виробництво
підривається усуспільненням виробництва, стихійне ціноутворення звільняє місце монополістичному ціноутворенню, золото витісняється кредитними грішми з обігу в скарб;

2)єдність і протиріччя золота в тому, що воно поєднує унікальні властивості
загального еквівалента вартості з рисами цінного сировинного товару;

3)політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.

Епоха паперових грошей-це епоха грошей, що розвиваються на кредитних засадах. Також це епоха і банківських грошей, що функціонують на безготівкову засадах, та грошей, які поступово трансформуються в електронні системи та знаки

Вартість грошей

Гроші-це товар, що має власну внутрішню вартість на етапі зародження та становлення ринкових відносин. Завдяки цьому гроші виконували у світі товарів роль загального вартісного еквівалента. Будучи у формі паперових грошей, розмінних на золото, вони розглядаються як знаки вартості монетарного товару. Розмінні паперові гроші, які не мали власної внутрішньої вартості, представляли в обігу вартість офіційно визначеної на основі зафіксованого державного масштабу цін вагової частки золота. Сучасні готівкові гроші мають відносну вартість. Завдяки цьому гроші функціонують в обігу як законний платіжний засіб тому, що вони є грішми декларованими державою; їх вартість формується під впливом ринкових сил стихійне

Ознаки економічної корисності грошей,

1.Маючи абсолютну ліквідність, гроші можуть обмінюватись на інший товар

2.Гроші є найзручнішою формою накопичення багатства, а його зберігання в такій формі потребує мінімуму затрат.

3.Гроші мають унікальну властивість - забезпечення зв'язку сучасного та
майбутнього.

Вартість грошей визначається їх купівельною спроможністю, а ціною тієї чи іншої грошової одиниці є її валютний курс.

Відносна вартість грошей у функції засобу обігу визначається опосередковано, як їх купівельна спроможність, їх цінність порівнюється з вартістю товарів і послуг, які можна на них купити. Динаміка вартості грошей визначається динамікою цін.

Підвищення вартості грошей = Підвищення купівельної спроможності = Зниження загального рівня цін

Вартість грошей може визначатися одним з показників:

- на основі індексу роздрібних цін;

- на основі індексу оптових цін;

- через дефлятор ВНП (порівняння номінальної та реальної величини ВНП).
Відносна вартість грошей у функції нагромадження, що використовується у

формі фінансових активів (акції, облігації, інші цінні папери), визначається нормою процента, яка є платою за зберігання грошей саме в одній із форм.

Функції грошей

В економічній літературі з теорії грошових відносин вихідною і центральною у системі грошових відносин е функція міри вартості, бо саме ця функція постачає товарній масі необхідний матеріал для вираження її вартості. Вартість, з одного боку, породжує функцію міри вартості, з іншого, - виявляє себе в ціні товару лише на основі цієї функції. Міра вартості- це грошова одиниця, що використовується для вимірювання та порівняння вартостей товарів і послуг. На основі міри вартості встановлюється ціна, що є грошовим вираженням вартості товарів. Ціна залежить, з одного боку від вартості товарів, а з іншого, - від величини вартості самої грошової одиниці. Вартість товарів може лишатись незмінною, однак у випадку, коли вартість грошової одиниці знижуватиметься, ціни товарів зростатимуть, тобто йдеться про обернено пропорційну залежність ціни та вартості грошової одиниці. Гроші реалізують свою функцію міри вартості через взаємодію з масштабом цін. Масштаб цін-суто технічна функція, тобто рахункова функція грошей, що відображає вартість товарної маси в грошових одиницях. З масштабом цін пов'язана девальвація (офіційне зниження курсу грошової одиниці відносно іншої валюти) і ревальвація (збільшення курсу) грошових одиниць.

Гроші виконують функцію - обігу, тобто є таким особливим товаром, який можна обміняти на будь-який інший товар, і навпаки.

Кількість грошей, яка потрібна в обігу (М) для виконання ними функції засобу обігу, визначається самою ціною товарів і послуг, що підлягають реалізації протягом певного часу:

М=∑р1q1

 

де р1 - ціна і-го товару; q1 - кількість і-го товару.

Кожна грошова одиниця під час обігу використовується не лише один раз. Звідси суму цін товарів необхідно поділити на величину V - середню кількість оборотів кожної купюри:

V1+V2+…+Vn

V= ---------------

n

∑р1q1

М=--------------

V

Отже, кількість грошей, необхідних для обігу, змінюється прямо пропорційно сумі цін товарів і послуг, що реалізуються, та обернено пропорційно швидкості обігу грошей.

Особливості кредитного господарства, тобто реалії купівлі-продажу товарів у кредит, з від термінуванням оплати, відображає функція засобу платежу. У цьому разі засобом обігу виступають не самі гроші, а виражені в грошах зобов'язання. На використанні функції засобу платежу базуються такі грошові платежі: платежі за безготівковими розрахунками підприємств, установ, організацій за товари і послуги; оплата праці; податки; видача та погашення банківських позик; розрахунки, пов'язані зі страхуванням, адміністративно-судовими зобов'язаннями та інші.

Нагромадження вартості в розпорядженні юридичних і фізичних осіб під час розвитку товарного виробництва обслуговує функція засобу нагромадження грошей. Формування нагромаджень та збережень призводить до певних витрат для їх власників. У період інфляції готівковий обіг зростає до ЗО і більше відсотків, а функція засобу нагромадження різко скорочується, бо це призводить до втрати від знецінення грошей. Відповідно до цього змінюється структура грошового обігу, який виконується різними функціями грошей.

 

Світові гроші

Розвиток міжнародних політичних та економічних відносин обумовлює функціонування грошей на світовому ринку. Світові гроші спочатку виступали у формі злитків благородних металів. Сучасний розвиток ринкових відносин призвів до виникнення різноманітних міжнародних засобів розрахунку: національні валюти економічно найсильніших країн світу; міжнародні грошові одиниці (євро), які використовують міжнародні валютно-фінансові організації.

Функції світових грошей подано на рис. 1.

 

Міжнародний платіжний засіб

У разі, коли обсяг платежів за кордон перевищує обсяг надходжень з-за кордону

 

Міжнародний купівельний засіб

У разі, коли виникає необхідність

імпортувати товари з негайною

оплатою їх золотом

Загальне втілення суспільного багатства

Коли гроші виступають засобом
перенесення багатства з однієї
країни в іншу (надання позик, кредитів)

Рис.1. Функції світових грошей

Теми рефератів

1.Основні положення раціоналістичної концепції походження грошей.

2.Еволюційна концепція походження грошей, передумови її виникнення та
представники.

3.Порівняння раціоналістичної та еволюційної концепцій походження грошей.
Спільні та відмінні риси.

4.Характеристика властивостей грошей.

5.Суть бартерного обміну. Оцінка позитивних та негативних ознак. Причини та
передумови трансформації бартерного обміну в грошовий.

6.Гроші як загальновартісний еквівалент. Переваги грошей над іншими
формами обміну.

7.Роль грошей як загальновартісного еквівалента у перехідний період економіки України.

8.Визначення і характеристика функцій грошей як міри вартості та засобу обігу.

9.Аналіз функцій грошей засобу платежу та засобу нагромадження.

10. Поняття світових грошей, їх функції та роль у міжнародному обміні.

Запитання для самоконтролю

1.У чому полягають основні відмінності між раціоналістичною та еволюційною концепціями походження грошей?

2.Як ринок впливав на розвиток форм грошей?

3.На якому етапі розвитку форм грошей відчутна роль держави?

4.Як ви розумієте коригувальну роль держави?

5.Наведіть основні аргументи, які свідчать, що ринок - основний творець грошей.

6.Як ви розумієте суть грошей?

7.Якими рисами можна охарактеризувати специфічність товару - гроші:

8.У чому полягає ліквідність грошей?

9.Охарактеризуйте портфельний підхід до визначення суті грошей.

 

10.У чому основні відмінності двох понять - "гроші як гроші" та "гроші
як капітал"?

11.Через які функції реалізують себе "гроші як гроші" та "гроші як капітал"

12.У чому полягають основні відмінності грошового обміну товарів над бартером?

13.Назвіть основні причини демонетизації золота.

14.Назвіть основні вихідні ознаки грошей.

15.Дайте характеристику властивостям форм вартості.

16.Які види грошей ви знаєте?

17.Що таке вексель, банкнота, чек?

18.Що таке електронні гроші? Які їх переваги та недоліки?

19.Яка відмінність між паперовими та кредитними грошима?

20.Яка відмінність між золотими та паперовими грошима?

21.Назвіть основні функції грошей. У чому особливості їх прояву в сучасних умовах?

Тести

1. В економічній теорії виділяють такі концепції походження грошей: а) трансакційна;

6} раціоналістична;

в) еволюційна;

г) монетаристська.

2. Представники еволюційної концепції походження грошей:

а) Л. Пігу;

б) І. Фішер;

в) А Сміт;

г} Арістотель;

д) К. Маркс;

е) П. Самуєльсон;
є) Дж. Рікардо.

3. Яке з тверджень правильне:

а) гроші - це кристалізація мінової вартості;

б) гроші -загальний товар-еквівалент;

в) гроші - продукт згоди людей;

г) гроші - знак обміну;

д) гроші - все вищеназване?

4. Ліквідність - це:

а) здатність грошей брати участь в негайній купівлі товарів (робіт, послуг);

б) можливість грошей служити засобом платежу;

в) можливість грошей служити засобом накопичення.

5. Формами вартості грошей є:

а) грошова;

б) загальна,

в) проста;

г) розгорнута;

д) еквівалентна;

е) повна.

6. Що таке кредитні гроші:

а) гроші, випущені державою для покриття своїх потреб, що фінансуються з бюджету;

б) будь-які неповноцінні гроші;

в) гроші, що виникають як заміщення майнових боргових зобов'язань приватних
осіб і держави;

г) гроші, що емітуються банками для фінансування бюджетного дефіциту.

7 До кредитних грошей належать:

а) кредитні картки;

б) вексель;

в) електронні гроші:

г) чек:

д) банкнота;

е) дебетові картки.

8. Беззаперечність векселя означає:

а) що зазначена в ньому сума боргу може бути стягнута через суд у разі відмови
боржника від його погашення;

б) що причина видачі векселя в ньому не зазначена;
в} можливість його обліку в банку;

г) його вільний обмін на грошові кошти.

9. До електронних грошей належать:

а) казначейські білети;

б) банкнота;

в) кредитні картки;

г) картки для банкоматів;

д) чеки,

е) дебетові картки.

10. Купівельна спроможність грошей:

а) піднімається із зростанням цін;

б) може підвищуватись і знижуватись;

в) зростає з часом;

г) залишається постійною.

11. Якщо фактична маса грошей в обігу перевищує необхідну для обігу, то які
явища матимуть місце:

а) нестача купівельної спроможності;

б) грошовий попит відповідає грошовій пропозиції;

в) надлишок купівельної спроможності?

12. Відновіть динаміку вартості грошей:

Підвищення вартості грошей - ? = Зниження загального рівня цін

13. Вартість грошей може визначатися:

а) через дефлятор валового національного продукту;

б) за допомогою індексу інфляції;

в) на основі індексу рівня безробіття;

г) на основі індексу оптових цін;

д} на основі індексу роздрібних цін

14. Офіційне зниження та збільшення курсу грошової одиниці:

а) ревальвація;

б) Інфляція;

в) девальвація;

г) дисконтування.

15. Функціями грошей є:

а) розподіл вартості;

б) засіб нагромадження;

в) засіб обігу;

г) надання ділової інформації,

д) міра вартості;
є) засіб платежу;

є) сповільнення інфляції.

16. В якій функції гроші обслуговують процес ціноутворення:
а) засобу обігу;

6} міри вартості;

в) засобу нагромадження;

г) засобу платежу.

17. Видами грошових платежів є:
а) чеки, векселі;

6} розрахунки, пов'язані зі страховими зобов'язаннями;

в) розрахунки, пов'язані з адміністративно-судовими зобов'язаннями;

г) податкові платежі і збори;

д) оплата праці.

18. Світові гроші виконують такі функції:

а) міжнародного засобу нагромадження;

б) міжнародного платіжного засобу;

в) загального втілення суспільного багатства;

г) забезпечують безперервність виробництва в країні;

д) міжнародного купівельного засобу;

е) міжнародного засобу обігу.

19. Закон грошового обігу визначає:

а) швидкість обігу грошової одиниці;

б) величину грошової маси;

в) рівень інфляції;

г) купівельну спроможність грошей.

20. Визначити, які гроші перебувають в обігу в Україні у сучасних умовах:

а) повноцінні;

б) неповноцінні;

в) обидва види.

 



Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 3022;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.038 сек.