Порядок проведення екологічної експертизи.


Екологічна експертиза може проводились безпосередньо еколого-експертними підрозділами Мінекобезпеки України i його органами на місцях, а також спеціалізованими установами: Українським науково-дослідним інститутом екологічних проблем, Українським науковим центром охорони моря, Українським науковим центром технічної екології; спеціально створюваними комісіями Мінекобезпеки України разом з Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством з надзвичайних ситуацій.

Усі відомості про екологічну експертизу в Україні, зокрема про порядок її проведення, містяться в Законі України «Про екологічну експертизу».

Процедура проведення екологічної експертизи передбачає:

1) перевірку наявності та повноти необхідних матеріалів і реквізитів на об’єкти екологічної експертизи та створення еколого-експертних комісій (груп) відповідно до вимог законодавства (підготовча стадія);

2) аналітичне опрацювання матеріалів екологічної експертизи, в разі необхідності натурні обстеження і проведення на їх основі порівняльного аналізу і часткових оцінок ступеня екологічної безпеки, достатності та ефективності екологічних обґрунтувань діяльності об'єктів екологічної експертизи (основна стадія);

3) узагальнення окремих експертних досліджень одержаної інформації та наслідків діяльності об’єктів експертизи, підготовку висновку екологічної експертизи та подання його заінтересованим органам і особам (заключна стадія).

Державна екологічна експертиза проводиться у разі:

1) наявної або можливої потенційної небезпеки об’єктів екологічної експертизи для навколишнього природного середовища;

2) прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, місцевими виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, судом та правоохоронними органами відповідно до законодавства;

3) обумовленості загальнодержавними екологічними інтересами.

Державна екологічна експертиза видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, проводиться після оголошення замовником через засоби масової інформації Заяви про екологічні наслідки діяльності і подання еколого-експертним органам комплекту документів з обґрунтуванням оцінки впливу на навколишнє природне середовище. Порядок передачі документації на державну екологічну експертизу визначається Кабінетом Міністрів України.

Висновки державної екологічної експертизи повинні містити оцінку екологічної допустимості і можливості прийняття рішень щодо об’єкта екологічної експертизи та враховувати соціально-економічні наслідки.

Позитивні висновки державної екологічної експертизи після затвердження їх центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища (обласними державними адміністраціями) є підставою для відкриття фінансування проектів і програм чи діяльності. Реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняється.

Позитивний висновок державної екологічної експертизи є дійсним протягом трьох років від дня його видачі. Якщо за цей час не розпочато реалізацію рішення щодо об’єкта державної екологічної експертизи, то він підлягає новій державній екологічній експертизі.

У разі негативної оцінки об’єктів державної екологічної експертизи замовник зобов’язаний забезпечити їх доопрацювання відповідно до вимог еколого-експертного висновку і своєчасну передачу матеріалів на додаткову державну екологічну експертизу.

Висновки екологічної експертизи складаються з вступної (протокольної), констатуючої (описової) та заключної (оціночно-узагальнюючої) частин.

У вступній частині містяться дані про орган, що проводив екологічну експертизу, склад експертів, час проведення, найменування об’єкта екологічної експертизи, його кількісні та якісні показники, відомості про виконавців і замовників екологічної експертизи та про орган, який приймає рішення щодо реалізації об’єкта екологічної експертизи.

У констатуючій частині подається коротка характеристика видів запланованої чи здійснюваної діяльності, її впливу на стан навколишнього природного середовища, ступеня екологічного ризику відповідних заходів, спрямованих на нейтралізацію і запобігання цьому впливові, забезпечення вимог екологічної безпеки, охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

У заключній частині містяться узагальнена оцінка об’єкта екологічної експертизи, зауваження і пропозиції щодо вдосконалення обґрунтування його екологічного впливу, висновки щодо схвалення, повернення на доопрацювання чи відхилення його від подальшого еколого-експертного розгляду з посиланням на відповідні нормативні документи та щодо можливості прийняття рішення про подальшу реалізацію об’єкта екологічної експертизи.

 

2.4. Види діяльності та об’єкти що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Документація з впровадження нової техніки i технології підлягає обов’язковій державній екологічній експертизі лише в тому випадку, якщо ці

технології i техніка стосуються діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Перелік видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку:

1. Атомна енергетика i атомна промисловість.

2. Біохімічне, біотехнічне i фармацевтичне виробництво.

3. Збip, обробка, зберігання, знешкодження i утилізація всіх видів промислових i побутових відходів.

4. Видобування нафти, нафтохімія i нафтопереробка.

5. Добування i переробка природного газу.

6. Хімічна промисловість.

7. Металургія.

8. Вугільна, гірничо-видобувна промисловість.

9. Виробництво, зберігання, утилізація i знищення боєприпасів ycix видів, вибухових речовин і ракетного палива.

10. Виробництво електроенергії.

11. Промисловість будівельних матеріалів.

12. Целюлозно-паперова промисловість.

13. Деревообробна промисловість.

14. Машинобудування і металообробка.

15. Будівництво гідроенергетичних та гідротехнічних споруд, аеропортів, залізничних вузлів та ін.

16. Тваринництво.

17. Виробництво харчових продуктів (м’ясокомбінати, молокозаводи, цукрозаводи, спиртозаводи).

18. Обробка продуктів i переробка відходів тваринного походження.

19. Будівництво каналізаційних систем та очисних споруд, будівництво водозаборів та інших окремих об’єктів, що можуть негативно впливати на стан довкілля.

Екологічна експертиза документації для таких об’єктів здійснюється в дві стадії:

- документація оцінюється попередньо на рівні місцевих органів Мінекобезпеки України;

- остаточна оцінка проводиться на рівні управління державної екологічної експертизи Мінекобезпеки.

В ycix інших випадках для об’єктів, що не становлять підвищену екологічну небезпеку, експертиза проводиться по спрощеній схемі в одну стадію на рівні еколого-експертних підрозділів місцевих органів Мінекобезпеки України.

Строк проведення експертизи не повинен перевищувати
45 календарних днів. У разі потреби строк може бути продовжений
до 60 днів i тільки у виняткових випадках – до 120 днів. Термін дії позитивного висновку державної екологічної експертизи 3 роки від дня
його видачі. Негативний висновок експертизи – безстроковий.


Контрольні запитання для перевірки знань:

1. Наведіть фактори забезпечення екологічної безпеки виробництва.

2. Назвіть основні природоохоронні закони України.

3. Яка організаційна структура природоохоронних органів в Україні?

4. Який порядок екологічного дослідження виробництва продовольчих товарів?

5. Назвіть види діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

6. Які особливості розробки висновків для підприємств підвищеної екологічної небезпеки?

7. Розкажіть порядок розробки висновків для виробництв, що не становлять підвищену екологічну небезпеку.

8. Які терміни проведення державної екологічної експертизи?

9. Яка організація державної екологічної експертизи?

10. Які вимоги до матеріалів екологічної експертизи?

11. Який порядок розробки висновків державної екологічної експертизи?

12. Який термін дії висновків державної екологічної експертизи?

13. Який зміст висновків екологічної експертизи?




Дата добавления: 2022-07-20; просмотров: 93;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.