Організація контролю


Щодо осіб з критичної групи людей здійснюється обов'язковий контроль та облік індивідуальних доз опромінення за умови, що величина ефективної дози опромінення будь-якої людини з критичної групи перевищує дозову межу, яка встановлена відповідними нормативами.

Дозиметричний контроль організується:

- у містах (районах) - начальниками відділів ЦЗ міст (районів) і командирами територіальних формувань ЦО;

- на об'єктах господарської діяльності - начальниками штабів і служб ЦО й командирами об'єктових формувань ЦО;

- у лікувальних установах і на санітарному транспорті - начальниками цих установ;

- непрацюючого населення - відділами ЦЗ міст і із залученням начальників житлово-експлуатаційних управлінь /ЖЕУ/.

При проведенні евакозаходів організація дозиметричного й хімічного контролю покладається на голів евакуаційних комісій, начальників збірних евакуаційних пунктів, а також начальників ешелонів /колон/.

Контроль опромінення проводиться безупинно при знаходженні людей на місцевості, зараженої радіоактивними речовинами. Контроль радіоактивного забруднення проводиться, як правило, після виконання останнього завдання, а контроль хімічного зараження - негайно після впливу ОР /НХР/ і виходу людей до техніки з осередків поразки.

Хімічний контроль проводиться з метою визначення факту й ступеня зараження ОР або НХР засобів індивідуального захисту й одягу особового складу формувань ЦО, техніки, транспорту, споруджень, продовольства, води й інших об'єктів, а також місцевості й повітря; повноти дегазації заражених об'єктів; можливості дій людей без засобів індивідуального захисту; факту застосування супротивником невідомих ОР і їхнього аналізу.

У першу чергу, радіаційному і хімічному контролю піддаються засоби індивідуального захисту, одяг, взуття особового складу формувань ЦО й населення, техніка, транспорту озброєння, а так само продовольство й вода, що опинилися у осередку поразки. Ступінь поразки продовольства й води визначають установи МСЛК, хімічні й радіометричні лабораторії ЦО. Повнота дегазації техніки, транспорту, споруджень і інших об'єктів визначається як після проведення їх повної спеціальної обробки, так і після природної дегазації. При хімічному контролі повноти дегазації визначається залишкова кількість ОР або НХР на дегазованих поверхнях об'єктів.

На основі даних хімічного контролю, штабами й службами ЦО об'єктів господарської діяльності, служб ЦО міста визначається обсяг спеціальної обробки й організується:

- повна санітарна обробка особового складу формування ЦО, робітників, службовців об'єктів господарської діяльності й іншого населення;

- повна дегазація техніки, транспорту й інших об'єктів, що підверглися зараженню;

- знезаражування продовольства й води.

З метою здійснення контролю опромінення особовому складу робітників та службовців об'єктів господарчої діяльності використовуються вимірники дози ІД-11 або дозиметри, ДП-50А, з розрахунку:

- один на ланку;

- один - два на групу, чисельністю 14-20 чоловік;

- керівний у складу, а також особам, що діють у відриві від своїх формувань - кожному по дозиметрі.

Зчитування показань із вимірників дози /дозиметрів/ виробляється безпосереднім начальником /командиром/ або призначеною особою не рідше одного разу за добу. Транспортування вимірників дози /дозиметрів/ для зняття показання забороняється.

Облік доз опромінення за показниками військових вимірників /дозиметрів/ ведеться:

- у командах і групах - усього особового складу;

- у загонах - особового складу управління загону й всіх командирів /груп/;

- у штабах ЦО об'єктів господарської діяльності всього керівного складу об'єкта, особового складу штабу й командирів загонів, команд і окремих груп.

Дані про дози опромінення заносяться в журнал контролю опромінення. Сумарні дози опромінення періодично записується в карти обліку доз опромінення.

Дози опромінення непрацюючого населення визначаються розрахунковим методом.

Розвідка

Для оцінки обстановки і прийняття рішення на запобігання або ліквідацію наслідків Н, необхідна достовірна інформація про радіаційне, хімічне, біологічне й інші зараження (забруднення) людей, техніки, тварин, сільськогосподарських рослин, збором якої займаються розвідувальні формування територіального або об'єктового рівня.

З метою одержання даних для оцінки працездатності по радіаційному показнику особового складу формувань ЦО, робітники, службовці й інше населення, і визначення обсягу медичної допомоги, санітарної обробки людей, спеціальної обробки техніки, знезаражування продовольства, води й споруджень, організується й здійснюється дозиметрична і хімічна розвідка.

Дозиметрична і хімічна розвідка є складовою частиною протирадіаційного й протихімічного захисту /ПР і ПХЗ/ населення.

Комплекс організаційних і технічних заходів дозиметричної й хімічної розвідки включає:

- своєчасне забезпечення особового складу формувань ЦО, робітників та службовців об'єктів господарської діяльності технічними засобами контролю;

- визначення й облік доз опромінення людей;

- визначення ступеня зараженості /забруднення/ радіоактивними, ОР і НХРлюдей, техніки, обладнання, продовольства, води й інших матеріальних засобів;

- зміст у технічно справному стані засобів дозиметричного й хімічного контролю.

По даним дозиметричної й хімічної розвідки виробляються:

1 - оцінка працездатності особового складу формувань ЦО, робітників, службовців об'єктів господарської діяльності й іншого населення;

2 - визначення ступеня важкості гострих променевих і хімічних поразок людей, а також формування потоків з поранених і уражених на етапах медичної евакуації;

3 - визначення порядку використання формувань ЦО при веденні рятувальних і інших невідкладних робіт і планування їхньої заміни або поповнення особовим складом;

4 - лікувально-профілактичні й лікувально-евакуаційні заходи серед особового складу формування ЦО й населення;

5 - уточнення режимів радіаційного захисту робітників, службовців і населення, що опинилося в зонах радіоактивного зараження;

6 - визначення необхідності й обсягу проведення робіт із санітарної обробки людей, а також дезактивації й дегазації техніки, транспорту, засобів індивідуального захисту, одягу, устаткування, і інших матеріальних засобів;

7 - визначення можливості використання продуктів харчування питної води, виявившись у зонах зараження радіоактивними, небезпечними хімічними речовинами, по прямому призначенню й для технічних цілей.

Дозиметрична і хімічна розвідка організується начальниками штабів і служб цивільної оборони всіх ступенів і командирами формувань ЦО. Вона проводитися безупинно з моменту виникнення НС. Дані дозиметричної й хімічної розвідки повинні носити достовірний характер. Це досягається постійної готовність технічних засобів і вмілим їхнім використанням, а також особистою участю начальників /командирів/ у його здійсненні.

Для проведення дозиметричної й хімічної розвідки залучаються наступні сили:

- розвідники-дозіметристи й розвідники-хіміки формувань ЦО й підрозділів МНС ;

- ланки радіаційної, хімічної розвідки й дозиметричного контролю, формувань ЦО;

- розвідувальні групи /ланки/ загальної розвідки;

- групи /ланки/ радіаційної й хімічної розвідки;

- формування й установа медичної служби ЦО;

- ланки ветеринарної розвідки;

- лабораторії /установи/ мереж спостереження й лабораторного контролю /МСЛК/;

- хімічні й радіометричні лабораторії цивільної оборони.

У формуваннях і установах ЦО, що не мають у своєму складі фахівців /розвідників - дозиметрістів і розвідників-хіміків/, дозиметричний і хімічний контроль проводиться спеціально призначеними й підготовленими для цієї мети особами.

Забезпечення формувань ЦО, робітників та службовців технічними засобами дозиметричного й хімічного контролю здійснюється штабами цивільної оборони й відповідних служб об'єктів господарської діяльності, службами цивільного захисту районів і міст згідно існуючих норм оснащення /табелізації/ - постанова КМУ «Про затвердження Порядку забезпечення населення й особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту» N 1200 від 19 серпня 2002 р.



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 210;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.